خانه / کارآفرینی / خودشناسی / خودشناسی برای شروع کسب و کار

خودشناسی برای شروع کسب و کار

خودشناسی برای شروع کسب و کار

بی‌شک مهم‌ترین کارکرد تحصیلات عالی و طی دوره‌های مختلف آموزشی اعم از نظری یا عملی، ورود به حیطه‌ای گسترده‌تر با عنوان بازار کار و مقابله با چالش‌های مختلف فردی و اجتماعی در این عرصه پررقابت است.امروزه با پیشرفت فناوری و دگرگونی بافت سنتی جوامع، صنایع مختلف به عنوان شالوده اقتصاد جامعه، نگاهی متفاوت به مفهوم کار یا حرفه دارند و حتی تعابیر و تعاریف متفاوت یا جدیدی از نیروی حرفه‌ای ونقش او در شکوفایی اقتصاد ارائه می‌کنند.

امکان تکمیل درخواست‌های شغلی در سایت شرکت‌های مختلف تجاری، استخدام آنلاین، مصاحبه‌های ویدئویی یا اینترنتی، دسترسی به تست‌های روان‌شناسی رایج برای مشاغل مختلف، همگی حاکی از وجود مطالباتی جدید در بازار کار، فشرده‌تر شدن رقابت برای ورود به این بازار و نیز شکل‌گیری تعاریف جدیدی از مسوولیت‌های حرفه‌ای است که دورنمای متفاوتی از بازار کار حتی در مقایسه با ۲ دهه پیش برای فارغ‌التحصیلان می‌آفریند.

در همین خصوص مشاوره حرفه‌ای، آموزش مهارت‌های لازم برای کاریابی در قرن ۲۱ وحتی ارائه چشم اندازی از بازار مشاغل مختلف، امروزه، نقش مهمی‌در آموزش دانشگاهی پیش از فارغ‌التحصیلی دارد که در بسیاری از کشورهای خارجی این موضوع، به عهده بخش خدمات کاریابی و مشاوره در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است.

از آنجا که بازار کار در ایران طی چند سال اخیر متاثر از بسیاری از تغییر و تحولات بازار کار بین‌المللی بوده است، آموزش مهارت‌های لازم در زمینه کاریابی و بحث‌هایی از این دست همچون شیوه تنظیم رزومه، آمادگی برای مصاحبه، اهداف شغلی، رضایت از حرفه، یافتن شغل مورد نظر و… نگاهی جهانی به بازار کار در همه ابعاد می‌تواند کمک موثری برای کسانی باشد که سودای ورود به این عرصه‌ها را در سر دارند.

خودشناسی برای شروع کسب و کار

تصمیم‌گیری برای شغل آینده، نخستین گام حرفه‌ای فارغ‌التحصیلان برای ورود به بازار کار است که تا حد زیادی متاثر از علایق و استعدادهای فرد جویای کار، رشته تحصیلی او در دانشگاه، انتظارات او از شغل خویش و بسیاری از فاکتورهای دیگر است. اگر هنوز بر سر انتخاب حرفه‌ای که برایتان مناسب است مردد هستید، قطعا به زمان بیشتری برای شناخت خودتان نیاز دارید و چنانچه تحصیلات عالی خود را شروع نکرده‌اید، اما به چشم‌اندازهای حرفه‌ای خود می‌اندیشید باید وقت بیشتری صرف مطالعه رشته‌های مختلف، بازار کار آنها، مشورت با دیگران و برآورد بودجه خود برای تحصیل کنید.

پشنهاد میکنم بخوانید  21 تاکتیک برای حفظ کاربران سایت تان (بخش دوم)

یافتن یک شغل مناسب یا حتی تصمیم‌گیری برای شغل آینده مانند هر فعالیت روزمره دیگری همچون تحصیل، نیازمند یک برنامه‌ریزی مناسب است و شناخت خویشتن یا به عبارتی بهتر، شناختی که خودتان از خودتان (و نه دیگران از شما) دارید، گام اول در این برنامه‌ریزی شغلی یا حرفه‌ای است. برای شناخت بهتر خودتان به علایق خود فکر کنید و به تجارب لذت‌بخش خود از انجام کارهای مختلف بیندیشید. طی ۴ سال گذشته، از انجام چه نوع فعالیت‌هایی لذت برده‌اید؟مهارت‌ها، نقاط مثبت و علایق خود را بشناسید و در یک کلام به آن چیزی فکر کنید که شما را بر سر ذوق می‌آورد.

هنگام در نظر گرفتن هر یک از این فاکتورها به محدودیت‌ها و مزایا و معایبی فکر کنید که هر یک از این فعالیت‌ها یا مشاغل برای شما ایجاب می‌کنند؛ به عنوان مثال، محدودیت‌هایی نظیر دور بودن از خانواده یا معایبی نظیر شب کار بودن، سروکار داشتن با مواد شیمیایی خاص، متحمل شدن شرایط جغرافیایی خاص، خطرآفرین بودن برخی مشاغل و… و سپس با در نظر گرفتن این گونه عوامل، توانایی‌های خود را در نظر بگیرید.این توانایی‌ها می‌توانند شامل توانایی‌های فردی یا توانایی‌‌هایی به لحاظ داشتن دانش فنی، نظری یا عملی لازم برای کار باشند. اگر تحصیلات عالی خود را به پایان رسانده‌اید به این فکر کنید که آموخته‌های شما پاسخگوی نیازها و مسوولیت‌های حرفه‌ای تان خواهد بود؟ اگر اینچنین نیست، باید در چه نوع دوره‌های آمادگی لازم پیش از آغاز به کار شرکت کنید؟ کلاس‌های رایانه، گرافیک، مترجمی‌متون بازرگانی؟ شاید هم لازم باشد به سراغ تحصیلات عالی‌تر همچون کارشناسی ارشد (اگر مدرک کارشناسی دارید)، کاردانی (اگر مدرک دیپلم دارید) و… بروید.

پشنهاد میکنم بخوانید  10 علتی که باعث می شود استارتاپ تان مشتری نداشته باشد

در حالت دوم، اگر هنوز در مرحله ورود به دانشگاه و انتخاب رشته هستید با در نظر گرفتن فاکتورهای یاد شده و با توجه به علایق و استعدادهای خود به رشته تحصیلی مورد نظر خود بیندیشید و در مورد دانشگاه‌ها ومراکزی که این رشته را ارائه می‌کنند با دیگران مشورت کنید. آموزش بسیاری از رشته‌ها به دانشگاه‌های خاص محدود نمی‌شود. به عنوان مثال ممکن است تحصیل در یک مرکز فنی، حرفه‌ای یا یک مرکز علمی ‌ کاربردی، تضمینی بر موفقیت حرفه‌ای شما باشد، در صورتی که تحصیل همان رشته در یک دانشگاه، کلاسیک و صرفا مبتنی برآموزش نظری، راه آینده شما را هموار نکند.

در انتخاب نوع دانشگاه بر اساس بودجه مالی خود دقت کنید. در کشورهایی مثل انگلیس که دانشجویان برای تحصیل دانشگاهی، متحمل وام‌های دانشجویی کلانی می‌شوند بازپرداخت این وام‌ها پس از فارغ‌التحصیلی دغدغه بزرگی است که گاه مانع یافتن شغل دلخواه یا تحمل شرایط ناخواسته حرفه‌ای می‌شوند.نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید بازار بین‌المللی شغل مورد علاقه‌تان است. به عنوان مثال، برخی مشاغل محدود به بازارهای داخلی و محلی و برخی دیگر در همه کشورهای دنیا مورد نیاز هستند.

همچنین میزان نیاز به فارغ‌التحصیلان برخی رشته‌ها در برخی کشورها محسوس‌تر و در کشورهای دیگر کمتر است. بنابر آمار رسمی‌اتحادیه استخدام‌کنندگان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در بریتانیا، استخدام از فارغ‌التحصیلان در سال ۲۰۰۸ در مقایسه با سال ۲۰۰۷ ،۵/۱۱ درصد افزایش داشته و این به معنای رونق بازار کار بین‌المللی است، اما در عین حال نیاز به فارغ‌التحصیلان جویای کار در برخی مشاغل همچون ارتباطات و فناوری، اطلاع‌رسانی و نیز مهندسی بیشتر و حقوق پرداختی در برخی مشاغل نظیر کارهای حقوقی وشرکت‌های تجاری در زمینه نفت، مدیران مالی و شرکت‌های مشاوره.

منبع سایت cheshmeno.com

 

خودشناسی برای شروع کسب و کار
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

حتما ببینید

آیا هر کسی می‌تواند کارآفرین شود؟

این مطلب نوشته‌ Kevin Ready مشاور و نویسنده و سخنران است. کتاب جدید او «استارتاپ: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + نه =