خانه / کارآفرینی / استارت آپ / ۱۰ علتی که باعث می شود استارتاپ تان مشتری نداشته باشد
10 علتی که باعث می شود استارتاپ تان مشتری نداشته باشد

۱۰ علتی که باعث می شود استارتاپ تان مشتری نداشته باشد

۱۰ علتی که باعث می شود استارتاپ تان مشتری نداشته باشد

جذب مشتری های جدید، همواره یکی از ضروری ترین و مقدماتی ترین اقدامات برای موفقیت یک استارتاپ است اما راضی نگه داشتن مشتری های موجود هم در درجه اهمیت یکسانی با جذب مشتری های جدید قرار دارد. به طور کلی، شما به عنوان یک کارآفرین می بایست دست به هر کاری بزنید تا با کاهش تعداد مشتری هایتان مقابله کنید (البته هدف هیچ وقت وسیله را توجیه نمی کند!) اما آیا تابحال با خود فکر کرده اید که چه چیزی باعث می شود تا از تعداد مشتری هایتان کاسته شود؟ از ۱۰ کارآفرین که از سایت YEC انتخاب شده اند، درباره ی نکاتی که می تواند موجب کاهش تعداد مشتری هایتان شود این سوال را پرسیده ایم پس با ما همراه باشید تا بیاموزیم چطور می توان از یک سو با نگه داشتن مشتری های قبلی و از سوی دیگر با افزایش تعداد مشتری های جدید موجب رونق کسب و کار خود شد.

۱. کندی در لود شدن سایت

اگر سرعت لود شدن سایت شما پایین باشد، تاثیر منفی بر تعداد مشتری هایتان خواهد گذاشت. افراد معمولاً تمایلی به استفاده از سایت ها و اپلیکیشن های کند ندارند. در صورتی که لود شدن سایت یا اپ شما بیشتر از یکی دو ثانیه به طول انجامد، مشتریان بالقوه شما از سایت یا اپلیکیشن تان صرف نظر کرده و به سراغ رقبایتان خواهند رفت چرا که زمان برایشان از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای رفع این معضل، سرعت وب سرور خود را بهبود ببخشید در نتیجه رم بیشتری برای اجرای Request ها یا درخواست های مشتریان در اختیار خواهید داشت. معمولا استفاده از هاردهای SSD، به کارتان سرعت می دهد. همچنین یک CDN یا شبکه تحویل محتوا (به انگلیسی: Content Delivery Network) نیاز است تا سایت شما، در کشورهای مختلف با سرعت مناسبی لود شود (البته این در صورتی است که مشتریان شما در کشورهای مختلف جهان قرار داشته باشند). اتخاذ چنین رویکردهایی برای این است تا سایت یا اپلیکیشن سریعی داشته باشید و این به شما کمک می کند تا مشتری هایتان از استفاده کردن از خدمات شما ناکام نمانند (یکی از شرکت هایی که CDN به صورت رایگان در اختیار وب مسترها قرار می دهد CloudFlare است که با ورود به این سایت، می توانید با خدمات آن بیشتر آشنا شوید.)

۲. مشکل در عملیات بانکی

سعی کنید با بانک هایی برای تراکنش های مالی وارد مذاکره شوید که خدمات خوبی در اختیار کاربران قرار می دهند که از جمله این خدمات خوب می توان به درگاه بانکی ساده و کاربرپسند، سرعت در پردازش تراکنش های مالی و … اشاره کرد. اگر کاربری را به درگاه بانکی ارجاع دهید که در آن سردرگم شود و یا موقع واریز وجه زمان نسبتا زیادی از وی گرفته شود، به احتمال قریب به یقین این مشتری را از دست خواهید داد (بنا به نظر سنجی ها، در حال حاضر درگاه بانک ملت یکی از بهینه ترین درگاه ها در میان سایر بانک های کشور است.)

پشنهاد میکنم بخوانید  6 کلید شبکه‌سازی موفق برای کارآفرینان

۳. نبود راهنمای دقیق برای استفاده از محصول

وجود دسترسی آسان، راهنمای دقیق و سوال های رایج درباره ی نحوه ی استفاده از امکانات خاص محصولتان یا همان FAQ، به مشتری هایتان کمک می کند تا به سهولت به خدمات و محصولات سایت شما دسترسی پیدا کنند. شکی به دل راه ندهید که اگر مشتری ها زمان زیادی را برای یادگیری نحوه ی استفاده از سایت یا محصولتان بگذارند، شما آنها را از دست خواهید داد.

۴. بی علاقگی مشتریان

مشتری ها برای محصولات جدید هیجان زده اند اما اگر تغییرات یا بهبودی در محصول جدید مشاهده نکنند، نا امید و بی علاقه خواهند شد. افراد همواره به گوشی آیفون علاقمند اند چرا که هر سال مدل جدیدی از آن به بازار می آید. با به اشتراک گذاشتن مسیر پیشرفت تان، مشتری هایتان را مشتاق نگه دارید. بدین ترتیب آنها با شرکت شما احساس نزدیکی می کنند و برای دیدن آینده هیجان زده خواهند شد.

۵. کلیک کردن زیاد

مشتری ها معمولاً در این زمینه تنبل اند (البته خود شما هم از این قاعده مستثنی نیستید!) پس انرژی خود را برای ساده تر کردن هر چیزی که مشتری به آن نیاز دارد صرف کنید. از نحوه ی خرید محصول گرفته تا چگونگی ارتباط برقرار کردن با تیم اجرایی. این که برندتان چقدر معتبر باشد اهمیتی ندارد، در صورتی که برقراری ارتباط و تعامل تان سخت و پرزحمت باشد، مشتری هایتان را از دست خواهید داد. برای رفع این مشکل، می بایست با مبانی تجربه کاربری بیشتر آشنا شوید .

۶. عدم تمرکز

تمرکز بهترین سلاح یک استارت آپ محسوب می گردد و این در حالی است که شما به عنوان یک صاحب کسب و کار می توانید از این سلاح در جهت افزایش تعداد مشتری هایتان استفاده کنید. رایج ترین راه حل برای افزایش مشتری ها، اضافه کردن امکانات جدید است ولی راه حل واقعی توقف افزودن امکانات جدید و تمرکز بیشتر روی محصول یا خدمات فعلی تان است. یک کار را به خوبی انجام دهید تا از دیگران بهتر باشید. بعلاوه تمرکز بر روی یک محصول، خرید آن را برای مشتری آسانتر می کند.

۷. بی توجهی به برقراری ارتباط با مشتریان

بیشتر افراد بر روی تلاش در به دست آوردن مشتری های جدید تمرکز می کنند و فراموش می کنند که برندشان را با مشتری هایی که از قبل داشته اند ارتقاء بدهند. همیشه این احتمال وجود دارد که توجه مشتریانتان به پیام ها و تبلیغاتی که از رقبای شما دریافت می کنند جلب شود پس برقراری ارتباط با آنها و ارتقاء برندتان با مشتری های موجود، به شما این اطمینان را می دهد که توسط رقبا جذب نخواهند شد.

پشنهاد میکنم بخوانید  بینش مشتری موتور محرک برای رشد کسب‌وکار

۸. عدم برقرای ارتباط با مشتریان

در رابطه با مشتریان، این نکته بسیار مهم است که آنها به جای خواندن ایمیل های شما، گاهی صدای خودتان را بشنوند. به آنها دلیلی بدهید تا به فکر تغییر برند و محصول مورد علاقه ی خود نیافتند، چرا که کار پرزحمتی است و در صورتی که شما خدمات خوبی در اختیار مشتریان قرار دهید، ایشان نیز تمایلی به قطع رابطه با شما از خود نشان نخواهند داد. اگر استارتاپ شما آنقدر بزرگ شده و چند وقت یک بار همایش یا سمیناری تشکیل می دهید، حتما سعی کنید در آن همایش ها از مشتریان خود دعوت به عمل آورید. خوشبختانه ما در ایران از مناسبت های بسیار زیادی برخورداریم -البته به نظر می رسد که تعطیلی های زیاد در مملکت ما منجر به کاهش راندمان به طرز قابل توجهی شده باشد- که این دست مناسبت ها مثل اعیاد، جشن ها، روزهای خاص، مراسم عذاداری و … فرصت خوبی برای ارتباط با مشتریان است.

۹. طراحی ضعیف رابط کاربری یا UI

برای بیشتر مشتریان، رابط کاربری خود محصول است. وب سایتی که طراحی ضعیفی دارد یا ساختار نامناسبی دارا است که فهمیدن اش سخت باشد، برای مشتریان تان درد سر ایجاد می کند که موجب بی میلی ایشان و در نتیجه بی توجهی به سایت یا اپ شما می گردد. هر کارفرمایی باید دوره هایی در زمینه ی طراحی تجربهٔ کاربری (به انگلیسی: User Experience Design که به اختصار به آن UXD نیز گفته می‌شود، روندی است به منظور افزایش رضایت مشتری (یا کاربر) از طریق ارتقاء کیفی محصول و خدمات) بگذراند تا با پایه و اساس نحوه ی تعامل مشتری و محصول آشنا شود.

۱۰. عدم وفاداری نسبت به مشتری

یکی از عواملی که می تواند بر تعداد مشتریان شما تاثیر گذار باشد، تلاش شما برای برقراری ارتباط نزدیک با مشتریان است که موجب می شود آنها بدانند که برایتان اهمیت دارند و داد و ستد با آنها برای شما حائز اهمیت است. اگر مشتری شما احساس کند که با او صادق نیستید و از طرف دیگر، یک رقیب پیشنهاد محصول مشابهی را با قیمت کمتری بدهد، مشتریان دیگر تمایلی به ادامه ی معامله با شما نخواهند داشت! می دانید که برای بهبود تجارت تان باید سخت تلاش می کنید ولی اگر این را به مشتریانتان نگویید، آنها نخواهند فهمید که به این موضوع اهمیت می دهید. با فرستادن یک ایمیل ساده و دادن پیشنهادهایی بر اساس علایق شان، مشتریان می فهمند که شما برای آنها به سختی در تلاش اید و این موجب می شود که هرگز یک رقیب ناشناس را به شما ترجیح ندهند.

منبع:sokanacademy.com

۱۰ علتی که باعث می شود استارتاپ تان مشتری نداشته باشد
۵ (۱۰۰%) ۳ votes

حتما ببینید

چگونه کسب‌ و کار را توسط توسعه بازار گسترش دهیم؟

چگونه کسب‌ و کار را توسط توسعه بازار گسترش دهیم؟

چگونه کسب‌ و کار را توسط توسعه بازار گسترش دهیم؟ انتظارات از بازارهای کسب‌ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =