• بازار خودرو در انتظار آزادسازی واردات

  ریزش قیمت برخی خودروها/

  بازار خودرو در انتظار آزادسازی واردات

  با اینکه هنوز آیین‌نامه جدید واردات خودرو ابلاغ نشده، مطرح شدن لغو این ممنوعیت روی کاهش نرخ برخی مدل خودروهای داخلی در بازار اثرگذار بوده است.

 • بحران در صنعت خودرو جهان از آئودی تا فورد

  کمبود ریزتراشه‌ها دردسرساز شد/

  بحران در صنعت خودرو جهان از آئودی تا فورد

  از زمان آغاز دوران پاندمی، هر بار تحلیلگران پیش‌بینی‌هایی برای پایان نسبی اختلالات زنجیره تامین اعلام می‌کنند اما هر بار، کمبودها گسترده‌تر و بیشتر می‌شود و صنایع بسیاری به فهرست آسیب‌دیدگان کمبودهای زنجیره تامین اضافه می‌شوند.

 • خرید تضمینی دو میلیون تُن گندم؛ خوزستان در صدر تولید

  خرید تضمینی دو میلیون تُن گندم؛ خوزستان در صدر تولید

  در شرایطی که صادرات ۵۵ میلیون تُن گندم از دو کشور روسیه و اوکراین دچار اختلال شده و هند نیز که قرار بود جایگزین این دو کشور شود، صادرات گندم را ممنوع کرد، شرکت بازرگانی دولتی ایران از عبور میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان سراسر کشور از مرز دو میلیون تُن خبر داد.

 • گرد و غبار چگونه به کشاورزی آسیب می‌زند؟

  گرد و غبار چگونه به کشاورزی آسیب می‌زند؟

  پدیده گرد و غبار به غیر از آسیب به سلامت مردم، آسیب‌های زیادی به بخش کشاورزی وارد می‌کند و علاوه بر فراهم شدن زمینه خشکی گیاهان و نابودی درختان، باعث بروز بیماری‌ها و همچنین بهم خوردن توازن آفت‌های کشاورزی و حشرات سودمند نیز می‌شود.

 • ثبت‌نام سامانه یکپارچه تخصیص خودرو پایان یافت

  ثبت‌نام سامانه یکپارچه تخصیص خودرو پایان یافت

  دوره نخست ثبت‌نام متقاضیان در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو صبح امروز، ۳ خردادماه پایان یافت و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

 • دولت بر کنترل تورم متمرکز شود

  صاحبنظر اقتصادی؛

  دولت بر کنترل تورم متمرکز شود

  یک صاحبنظر اقتصادی با بیان شروطی که می‌تواند منجر به کاهش نرخ تورم در ماه‌های آینده شود، افزود: کنترل رشد نقدینگی، ایجاد انضباط مالی بودجه‌ای و مدیریت متغیرهای پولی در کنار اصلاحات نظام یارانه‌ای، به بهبود شرایط اقتصادی منجر خواهد شد.

 • نحوه محاسبه پرداخت ذخیره مرخصی کارگران

  نحوه محاسبه پرداخت ذخیره مرخصی کارگران

  اگر کارگر در یک کارگاه کار کند و سال بعد نیز با همان کارگاه قرارداد ببندد، طبق ماده ۶۶ قانون کار "نمی‌تواند بیش از ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند. " اما اگر کارفرما بخواهد پایان هر سال با کارگر تسویه حساب کامل انجام دهد، باید کل ایام مرخصی استفاده نشده را محاسبه و مبلغ آن را پرداخت نماید که البته روش قبلی محاسبه پرداخت مرخصی ذخیره شده، توسط دیوان عدالت اداری ابطال شد.

 • تشدید نظارت؛ اقدام دوم اصلاح نظام یارانه‌ها

  در گفتگو با کارآفرین نیوز مطرح شد؛

  تشدید نظارت؛ اقدام دوم اصلاح نظام یارانه‌ها

  یک کارشناس اقتصادی گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای، جلوگیری از سوءاستفاده‌ها، احتکار و افزایش قیمت کالاهایی که در برنامه دولت نبوده باید دنبال شود و دولت حوزه نظارت‌ها بر بازار را تقویت و تشدید کند.

 • جایگاه عمان در اقتصاد ایران کجاست؟

  به بهانه سفر رییس‌جمهور/

  جایگاه عمان در اقتصاد ایران کجاست؟

  در حالی رییس‌جمهور کشورمان، پس از تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه و قطر، امروز عازم عمان شد که آن را در راستای توجه دولت به همسایگان و گسترش روابط دانست و به گفته ناظران، رایزنی در مورد برجام نیز از جمله اهداف این سفر است، اما این موضوع که جایگاه عمان در اقتصاد کشورمان چگونه است، در ارزیابی این روابط موثر خواهد بود تا جایی که در سال گذشته، تجارت غیرنفتی ایران با عمان ۵۳ درصد رشد داشته است.

 • ۲۰ سال واگذاری‌؛ ۲۶۷ هزار میلیارد تومان

  ۲۰ سال واگذاری‌؛ ۲۶۷ هزار میلیارد تومان

  نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران از روز گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و سامانه پایگاه اطلاعات سازمان خصوصی سازی رونمایی شد تا اطلاعات و نحوه واگذاری تمامی شرکت‌ها برای دسترسی عمومی، منتشر شود. طبق آمار سازمان خصوصی‌سازی، ارزش واگذاری سهام و دارایی بنگاه‌های مشمول واگذاری طی دو دهه اخیر به میزان ۲۶۷ هزار میلیارد و ۱۱۲ میلیارد تومان به قیمت جاری بوده است.

 • تعزیرات با محتکران بدون اغماض برخورد کند

  تعزیرات با محتکران بدون اغماض برخورد کند

  یک کارشناس اقتصادی گفت: به منظور جلوگیری از جهش قیمت‌ها و سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان برای تغییر نرخ اقلامی که قرار بر افزایش قیمت آن‌ها نبوده، لازم است که نظارت‌ها افزایش پیدا کند و تعزیرات حکومتی بدون اغماض به برخورد با گران‌فروشان و محتکران بپردازد.

 • برای خرید اوراق مسکن چقدر بودجه لازم است؟

  برای خرید اوراق مسکن چقدر بودجه لازم است؟

  برای استفاده از تسهیلات بخش مسکن از طریق اوراق، در حال حاضر رقمی بین ۱۲۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان امکان دریافت وام وجود دارد که البته ارقام برای مجردها و زوجین و همچنین شهر محل تقاضا متفاوت است، با این حال رقمی بین ۳۰ تا ۱۲۳ میلیون تومان باید برای خرید اوراق هزینه کرد.

 • گندم ایران چگونه تامین می‌شود؟

  گندم ایران چگونه تامین می‌شود؟

  شماره جدید مجله اکونومیست به بحران غذایی متاثر از امنیت غذایی جهان اشاره کرده و به هشدار درباره کمبود غلات و موادغذایی در آینده‌ای نزدیک پرداخته است. همچنین تصویری با عبارت «فاجعه غذایی در راه است» دارد که اشاره‌ای است به تاثیرات جنگ روسیه و اوکراین. با چنین شرایطی، گندم ایران چگونه تامین می‌شود و تدبیر دولت برای تامین این کالای اساسی چیست؟

 • اثر افزایش مزد بر هزینه تولید؛ نیم تا ۲۳ درصد

  نتایج یک بررسی نشان داد؛

  اثر افزایش مزد بر هزینه تولید؛ نیم تا ۲۳ درصد

  اگرچه نمایندگان کارفرمایان در شورای عالی کار، با مصوبه این شورا در مورد میزان افزایش دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ موافقت کردند اما اعضای اتاق بازرگانی ایران با افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد کارگران مخالفت علنی کرده و بارها در سخنان خود مدعی شدند که این میزان افزایش دستمزد، باعث فشار بر تولید و تعدیل کارگران خواهد شد. اکنون مرکز پژوهش این نهاد کارفرمایی، گزارشی از تاثیر افزایش دستمزد کارگران بر هزینه تولید منتشر کرده است.

 • جزئیات طرح ۵۲ نماینده برای ساماندهی اجاره‌ها

  کارآفرین نیوز بررسی کرد؛

  جزئیات طرح ۵۲ نماینده برای ساماندهی اجاره‌ها

  نمایندگان مجلس با پیشنهاد طرح دوفوریتی در زمینه ساماندهی بازار اجاره بها مسکن، برخی جرائم و مجازات‌های حقوقی را برای متخلفان، دلالان، بنگاه‌های معاملات ملکی، متصدیان و مشاوران املاک در زمینه تخلف در انعقاد قراردادهای اجاره مسکن پیش‌بینی کردند.

 • مبلغ وام ساخت و اجاره مسکن در سال ۱۴۰۱

  مبلغ وام ساخت و اجاره مسکن در سال ۱۴۰۱

  پس از تعیین افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن از ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ و همچنین تصویب میزان افزایش سقف اجاره بها، افزایش سقف وام مسکن در تهران تا ۷۰۰ میلیون تومان و همچنین کمک ودیعه مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان نیز مطرح شده است.

 • مقایسه مواجهه دو دولت با دلار ۴۲۰۰ تومانی

  مقایسه مواجهه دو دولت با دلار ۴۲۰۰ تومانی

  عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی در فروردین ۹۷ در حالی شروع شد که دلار در حال افزایش قیمت بود و عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی با هدف جلوگیری از افزایش قیمت کالاها انجام شد، اما پس از چهار سال عرضه دلار با این قیمت، نه تنها قیمت کالاها افزایش یافت، بلکه ده‌ها میلیارد دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان از جیب مردم کاسته شد.

 • واردات خودروی اقتصادی یا لوکس؟

  واردات خودروی اقتصادی یا لوکس؟

  به نظر می‌رسد با توجه به اقدامات و زمینه‌سازی‌های اخیر، بزودی امکان واردات خودروهای خارجی به منظور متعادل سازی بازار داخلی فراهم شود؛ با این حال اغلب کارشناسان معتقدند واردات باید در قالب خودروهای اقتصادی باشد تا لوکس که بتوان از آن انتظار اثرگذاری در بازار را داشت.

 • "ای فیشری"؛ ماهیگیری به شیوه‌ای متفاوت

  برترین استارتاپ‌های دنیا/ ۵۴

  "ای فیشری"؛ ماهیگیری به شیوه‌ای متفاوت

  استارتاپ "ای فیشری" با ایجاد حلقه ارتباطی میان صیادان و مشتریان، تلاش کرده اشتغال‌زایی را به شیوه‌ای متفاوت در اندونزی تعریف کند.

 • پیش‌نیازهای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک

  پیش‌نیازهای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک

  یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه تخصیص کالابرگ، حمایت‌های یارانه‌ای ، سبد کالا و ... از حمایت‌هایی است که دولت‌ها برای بهبود معیشت مردم انجام می‌دهند، گفت: با این حال شناخت جامعه هدف و میزان ارائه کمک به دهک‌ها؛ در موثر بودن این برنامه‌ها تعیین کننده است.

 • پیشنهاد جایگزینی تعاون در واگذاری‌های اصل ۴۴

  پیشنهاد جایگزینی تعاون در واگذاری‌های اصل ۴۴

  کارشناس ارشد حوزه کار معتقد است که با افزایش سهم تعاون در اقتصاد کشور، امکان کاهش نرخ بیکاری وجود دارد و پس از تجربه واگذاری‌ها بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی، این بار باید در واگذاری‌ها، بخش تعاون اولویت داشته باشد.

 • ریزش ۴۰۰ هزار تومانی سکه در پایان اردیبهشت

  کارآفرین نیوز بررسی کرد؛

  ریزش ۴۰۰ هزار تومانی سکه در پایان اردیبهشت

  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات پایان هفته دومین ماه بهار امسال حدود ۴۰۰ هزار تومان ریزش داشت و به ۱۴ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • بورس در هفته پایانی اردیبهشت چگونه بسته شد؟

  بورس در هفته پایانی اردیبهشت چگونه بسته شد؟

  سه روز رشد مثبت و دو روز افت شاخص کل بورس؛ حاصل کار بورس اوراق بهادار تهران در آخرین هفته اردیبهشت ماه امسال بود و شاخص در این هفته طی روز سه‌شنبه با عبور از ارتفاع یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد، رکورد ۲۰ ماهه اخیر را نیز شکست.

 • تضعیف قدرت دلار ادامه‌دار شد

  تضعیف قدرت دلار ادامه‌دار شد

  افزایش نرخ تورم و بهره در آمریکا بر نرخ برابری این ارز با سایر ارزهای بازار در سبد ارزی تاثیر بسیار گذاشته است و سخنان رئیس فدرال رزرو نیز نتوانست از نگرانی تریدرها و سرمایه‌گذاران در خصوص افت ارزش دلار بکاهد.

 • نیم میلیارد تراکنش در خودپردازها ثبت شد

  کارآفرین نیوز بررسی کرد؛

  نیم میلیارد تراکنش در خودپردازها ثبت شد

  تعداد تراکنش‌های صورت گرفته از طریق خودپردازهای بانکی سراسر کشور در فروردین ماه امسال به ۵۱۶ میلیون رسید که روزانه ۱۶.۶ میلیون خواهد بود. در تهران روزانه حدود ۳ میلیون و ۴۱۰ هزار تراکنش خودپرداز طی دوره مورد بررسی انجام شد.

 • چرا به خودکفایی در هندوانه و وابستگی در گندم رسیدیم؟

  چرا به خودکفایی در هندوانه و وابستگی در گندم رسیدیم؟

  در حالی که کشورهای جهان برای تامین گندم خود نگران هستند و جنگ روسیه و اوکراین بر این نگرانی افزوده و هند نیز مانع صادرات گندم خود شده، کشاورزی ما در سال‌های گذشته به شکلی بوده که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۰۲ هزار تُن هندوانه صادرات داشته‌ایم، اما از خودکفایی گندم در ابتدای دهه ۹۰ به واردات ۷ میلیون تُن گندم رسیدیم.

 • تحول بزرگ در تولید ماسک‌های تنفسی رقم خورد

  توسط استارتاپ بنگلادشی؛

  تحول بزرگ در تولید ماسک‌های تنفسی رقم خورد

  بنگلادش در بسیاری از فهرست‌های سالانه، در جایگاه آلوده‌ترین کشورهای دنیا از نظر ذرات ریز معلق ایستاده؛ از اینرو "استارتاپ تِک گیکز" ماسکی اختراع کرده که قادر است تقریبا به صورت کامل از ورود ذرات به سیستم تنفسی جلوگیری کند.

 • منتظر ریزش قیمت خودروی خارجی باشید

  منتظر ریزش قیمت خودروی خارجی باشید

  یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اثر اجرای برنامه واردات خودروی خارجی برای متعادل سازی بازار، گفت: آزادسازی واردات خودرو در کاهش التهابات بازار موثر است و منجر به افت قیمت خودروهای خارجی کارکرده می‌شود.

 • مرخصی استحقاقی کارگران در سال چند روز است؟

  مرخصی استحقاقی کارگران در سال چند روز است؟

  در ماده ۶۴ قانون کار آمده است: "مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعا یک ماه است. سایر روزهای تعطیل جزو ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال، مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می‌شود." با توجه به این ماده قانونی، این سوال مطرح می‌شود که مرخصی استحقاقی کارگران ۲۶ روز است یا ۳۰ روز؟

 • هوش مصنوعی؛ میهمان مزارع

  پهپادهای کشاورز/

  هوش مصنوعی؛ میهمان مزارع

  تکنولوژی‌های دانش‌بنیان (اگریتِک) در بخش کشاورزی، از مولفه‌های اصلی در روند افزایش تولید، کاهش دورریزها و در نتیجه پیشگیری از گسترش فقر و گرسنگی به شمار می‌آیند.