بانک های چند ملیتی در دهه های اخیر با جدیت برای اعتبار و اعتماد مشتریان بعد از چند اشتباه بزرگ و رسوایی می کوشند؛ اتفاقاتی که به نوبه خود حتی بازارهای سرمایه و سهام را نیز تحت تاثیر قرار دادند.

چهار رخدادی که بانکداری جهان را تکان داد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از فوربس، این بانک های چند ملیتی نهایتا ناچار به پرداخت وجوه نقد تسویه ای، جریمه های اعمالی از سوی هیات های سازمانی بانک ها و خطرناک تر از آن، انحلال شورای اداری عالی شدند.

۴رخدادی که نظام بانکداری جهان را تکان داد:

صندوق آرچگاس

سال: ۲۰۲۱   وضعیت : پرونده جاری

در ماه مارس سال  ۲۰۱۹ میلادی ، صندوق آرچگاس کاپیتال منیجمنت  (صندوق مدیریت سرمایه) بعد از آن فروپاشید که ناچار شد ۳۰ میلیارد دلار از سهام را تسویه کند. میلیون ها سهم در این میان متعلق به شرکت های رسانه ای و اطلاع رسانی دیسکاوری و ویاکام سی بی اس و نیز تعدادی از شرکت های فن آوری چینی بود. 

سقوط آرچگاس تاثیر خطرناکی بر واسطه های همکار با این صندوق گذاشت از جمله وام دهنده سوییسی کریدیت سوئیس (  Credit Suisse )  و صندوق مشترک دو گانه نمورا Nomura و ام یو اف جی سکیوریتیز MUFJ Securities. با این وجود بانک های مورگان استنلی و ویلز فارگو تصریح کردند که به خوبی مورد حمایت واقع شدند و خسارتی متحمل نشدند.

چهار رخدادی که بانکداری جهان را تکان داد

بیل هوانگ سرمایه گذاری است که صندوق آرچگاس را به عنوان دفتر سرمایه گذاری خانوادگی متخصص در سهام عمومی و در سال ۲۰۰۱ تاسیس کرد. فروش سهام ارزشمند آن از جمله در شرکت های چینی بیادو و تنسنت ( Baidu  وTencent )، بازار سهام جهان را تکان داد. اگر چه این شرکت به طور متوالی در هفته های پایانی مارس به ترتیب ۱۸ و ۳۳ درصد بهبود یافت اما قرارداد این شرکت و واسطه های آن ارزش سهام را به شدت پایین آورد و سه بانک را دچار خسارت کرد. پرونده حقوقی این بانک همچنان باز است.

اخیرا در ماه جاری میلادی بانک کریدیت سوئیس اعلام کرد که خسارت ۴.۸ میلیارد دلار ناشی از سقوط آرچگاس را تقبل می کند و انتظار دارد زیانی ۹۷۳ میلیون دلاری نیز در قبال مالیات سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ متحمل شود.

پیامدهای پس از رسوایی صندوق گرنسیل اما باعث شد که اصلاحات جامعی در مدیریت سرمایه گذاری و بخش اجرایی و حقوقی بانک رخ دهد. صندوق دوگانه خدمات مشترک مالی ژاپنی نمورا Nomura  و میتسوبیشی یو اف جی Mitsubishi UFJ Securities خسارت هایی در حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار را برآورد کرد. مورگان استنلی نیز برآورد خسارتی ۹۱۱ میلیون دلاری را به سبب سقوط آرچگاس دارد. دویچه بانک و گولدمن ساکس اما بدون اینکه خسارتی ببینند از میان آواره های فروپاشی آرچگاس عبور کردند.

آنچه بر پیچیدگی و ابهام موضوع می افزاید این است که صندوق آرچگاس ده ها میلیارد سهم در شرکت های ممتاز داشت اما هیچ گزارش مالی و اطلاعاتی را در این باره منتشر نکرد تا قابل ردیابی و پیگرد نباشد. و پایگاه اینترنتی آن از دسترس خارج شد .

بر اساس گزارش موسسه رتبه بندی فیچ، سرپیچی از پرداخت بدهی ها و خسارت های احتمالی از سوی آرچگاس که به موسساتی مانند کردیدیت سوئیس و نمورا تحمیل شده است، خطرات بایکوت تعمدی اطلاعات مرتبط با خدمات واسطه ای اصلی بانک ها را نمایان کرد به ویژه هنگامی که این خدمات به موسساتی ارائه شود که افشای مالی محدودی ارائه می دهند.

اسناد ونسن

سال: ۲۰۲۰

وضعیت : پرونده نامشخص

بانک های درگیر: ۹۰ موسسه مالی از جمله دویچه بانک

افشای پرونده های ونسن (شبکه اجرای جرایم مالی) در سال گذشته میلادی نشان داد که چگونه بانک هایی مثل دویچه بانک و استاتدارد چارترد اموال غیرقانونی به ارزش تریلیون ها دلار را در طول دو دهه بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ به دست آورده اند و این در حالی است که بانک های مذکور به مقامات آمریکایی درباره این معاملات اطلاع داده بودند.

حدود ۲۱۰۰ سند و گزارش محرمانه از فعالیت های این بانک ها از سوی ۹۰ موسسه مالی و نیز شبکه مبارزه با جرایم مالی آمریکا فاش شد  و نشان داد که چگونه این بانک ها در طول نزدیک به دو دهه نتوانستند راه جریان پول های نامشروع را سد کنند.

گزارش اتحادیه بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی با استناد به این پرونده های فاش شده منتشر شده است؛ پرونده هایی که برای اولین بار شبکه بازفید (  BuzzFeed News  ) آن را به دست آورد و اظهار می کند که این بانک ها بیش از دو تریلیون دلار از اموال غیر قانونی به دست آورده اند.

اسناد فاش شده در آمریکا به دست مقامات رسید اما اقدام قابل ذکری در این باره برای توقف فعالیت هایی نظیر پولشویی نشد.

بر اساس پرونده های شبکه جرایم مالی، دویچه بانک ۹۸۲ معامله مشکوک را تسهیل کرده است. بانک نیویورک میلون ۳۵۲ معامله، بانک استاندارد چارترد ۲۳۲، جی پی مورگان ۱۰۷، بارکلیز ۱۰۴ و اچ اس بی سی ۷۳  معامله مشکوک را کارسازی کرده اند. بعضی از بانک ها نیز غرامت های سنگینی به هیات های سازمانی برای تسویه پرونده های مرتبط با اجرای احکام پرداخت کردند مانند بانک نیویورک میلون که بیش از ۵۴ میلیون دلار برای عاری شدن از اتهام تعامل ناسالم با سپرده های سپرده گذاران در سال ۲۰۱۸ پرداخت کرد. صندوق وام آمریکا نیز ۱۴.۸ میلیون دلار برای تسویه پرونده های ارتشاء در سال ۲۰۱۵ پرداخت.

چهار رخدادی که بانکداری جهان را تکان داد

۱۰ بانک بزرگ جهان درگیر در این پرونده شامل دویچه بانک که ۱.۳ تریلیون دلار حواله کرد، جی پی مورگان (۵۱۴ میلیارد دلار) ، استاندارد چارترد (  ۱۶۶ میلیارد دلار )،  نیویورک میلون  (۶۴ میلیارد دلار) ، بارکلیز (۲۱.۴ میلیارد دلار) سوسیته جنرال (۸.۵ میلیارد دلار)، اچ اس بی سی (۴.۵ میلیارد دلار)، استیت استریت کورپریشن (۲ میلیارد دلار)، کامرزبانک (۱.۸ میلیارد دلار) و چاینا اینوستمنت کورپوریشن یا همان بانک مشترک سرمایه گذاری چین (۱.۳ میلیارد دلار) بودند.                                     

پرونده MDB    

سال: ۲۰۱۸

موسسات مالی درگیر: گلدمن ساکس و ای ام ام بی هولدیینگز

العام: ۲۰۱۸

وضعیت: حل شده

بانک گلدمن ساکس موافقت کرد که مبلغ ۲.۹ میلیارد دلار به عنوان جریمه به وزارت دادگستری آمریکا و طرف های ذیربط در آمریکا، انگلیس و سنگاپور طی ماه اکتبر در خصوص پرونده معروف به توسعه مالزی  Malaysia Development Bhd (۱MDB) و صندوق ثروت مالزی پرداخت کند.

چهار رخدادی که بانکداری جهان را تکان داد

این اقدام منجر به بسته شدن یکی از طولانی ترین پرونده ها در مالزی شد؛ پرونده ای که در آن افرادی مانند نجیب رزاق نخست وزیر وقت مالزی نیز دخیل بودند.

قضیه از این قرار بود که گلدمن ساکس به پرداخت رشوه به مسئولان مالزیایی به مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار و با هدف پذیره نویسی حدود ۶.۵ میلیارد دلاری اسناد صادره از صندوق توسعه ملی مالزی ( MDB ) در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۰۱۳ اعتراف کرد.

مسئولان بلند پایه مالزیایی، مقام های اجرایی گلدمن ساکس را متهم به تسهیل سرقت بیش از ۲.۷ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی مالزی کردند.

پیش از ماه جولای  گلدمن ساکس موافقت کرد که ۲.۵ میلیارد دلار برای پایان این پرونده به دولت مالزی بدهد. بانک همچنین موافقت کرد که ۱.۴ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای مرتبط با صندوق توسعه ملی را به دولت مالزی در ارتباط با مصادره دارایی های آن در اقصی نقاط جهان بدهد. 

این دارایی های مصادره شده شامل یک قایق لوکس با نام  اکوانیمیتی Equanimity  بود که بعدها دولت مالزی آن را به مبلغ ۱۲۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ با نام ترانکویلیتی  Tranquility فروخت. این قایق تفریحی لوکس متعلق به «لو تایک جوه» سرمایه دار مالزیایی بود که از کشور گریخت و قایق اکنون آن طور که پایگاه نیکولسون نوشته است هفته ای ۱.۳ میلیون دلار در هفته تحت نظر دولت مالزی اجاره داده می شود.

چهار رخدادی که بانکداری جهان را تکان داد

                                                                                                             

 پرونده بانک دانسک

سال: ۲۰۱۷

وضعیت پرونده: جاری

مقررات نظارتی در آمریکا و چندین کشور اتحادیه اروپا درباره پولشویی ۲۳۸ میلیارد دلاری از طریق واحد استونیایی بانک دانمارکی الاصل دانسک، بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۵ را تایید کرد در حالی که ناظران ۱۵۰۰۰ مشتری و ۹.۵ میلیون پرداخت توسط این شعبه را کنترل می کنند.

در دسامبر سال ۲۰۲۰ ، دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکاOFAC)  ) تحقیقات خود را در مورد بانک دانسک  بدون هیچ گونه اقدامی به پایان رساند، به این معنی که وام دهنده دانمارکی احتمالاً قوانین ایالات متحده را نقض نکرده است ، در حالی که شعبه استونی انتقال میلیاردها دلار پول غیرقانونی را تسهیل کرد. این اقدام OFAC به این معنی است که بانک احتمالاً با  جریمه کمتری از آنچه پیش از این انتظار می رفت روبرو خواهد شد.

چهار رخدادی که بانکداری جهان را تکان داد

در پرونده ای جداگانه، جریمه بانک دانسک به میزان ۱.۵ میلیون دلار از سوی دادستان دانمارک و به خاطر ارتکاب جرایم اقتصادی خطرناک بین المللی صادر شد. این بانک متهم به ارائه اطلاعات گمراه کننده درباره ده ها هزار مشتری این بانک در ژوئن ۲۰۱۹ است. همچنین این بانک در دانمارک از ۸۷ هزار مشتری کارمزد و حق الزحمه خدمات بانکی بیشتری گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =