به گفته معاون علمی رئیس جمهوردر بازدید از نمایشگاه ۲۰۲۳ اینوتکس گفت: اینوتکس و فینوتکس حتما باید در کنار هم برگزار شوند و جدایی آنها امکان‌پذیر نیست، چون بدون هم معنی ندارد.

اینوتکس و فینوتکس جدا ناشدنی هستند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: دانشگاه‌ها نیاز به تحول جدی دارند و این تحول باید از نوع خارج شدن دانشگاه‌ها از پوسته نسل‌ دوم باشد.

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در حاشیه بازدید از نمایشگاه اینوتکس ۲۰۳۳ درباره حضور دانشگاه‌های کشور در این رویداد با بیان اینکه از حضور کمرنگ دانشگاه‌ها در این رویداد خوشحال نیست، گفت: دانشگاه‌ها نیاز به تحول جدی دارند و این تحول باید از نوع خارج شدن دانشگاه‌ها از پوسته نسل‌ دوم باشد. دانشگاه‌ها باید از نهادهای صرفا پژوهش علم محور خارج شود، دانشگاه باید بداند اگر متحول نشود، اقبال آنها به حوزه‌های نوین کاهش می‌یابد.

وی نمونه آن را هوش مصنوعی دانست که در دنیا، صنعت دانشگاه در این حوزه پیشرو بوده و گفت: تاکنون صنایع در حوزه‌های نوین جلودار و پیشرو بودند ولی در حوزه هوش مصنوعی استادان دانشگاهی و صاحبان نظر هوش مصنوعی پیشرو بودند و اکنون دانشگاه‌ها، صنعت را به جلو هدایت می کند.

دهقانی تاکید کرد: سیاست‌های معاونت علمی را به این سمت سوق می‌دهم که حمایت ما از دانشگاه‌ها تنها بر بستر ایجاد و شکل دادن شرکت‌های دانش بنیان نوپا است؛ زیرا دولت برای استخدام، ظرفیت ندارد و باید دانشگاه‌ها دانشجویان کارآفرین تربیت کنند. دانشگاه ها باید نسلی را تربیت کنند که خودشان کسب و کار ایجاد کنند. امیدوارم با اقداماتی که در دانشگاه ها اجرایی می شود و برنامه هایی که ما پیاده سازی می کنیم، بخش عمده ای از اینوتکس سال آینده به دانشگاه‌ها اختصاص یابد.

رسانه‌ها بر روی دانشگاه‌ها متمرکز شوند
معاون علمی خطاب به رسانه ها گفت: درخواست دیگر من از رسانه ها است. رسانه، حساس کننده کشور است و باید افراد جامعه را حساس کنند و درخواست دارم روی دانشگاه ها متمرکز شوید و درباره آنها پرونده‌های ویژه تولید شود تا دانشگاه ها به ویژه مدیران قدیمی تر دانشگاه ها را به سمت جلو هدایت کنند و مدیریت دانشگاه ها به جوان تر ها سپرده شود.

ویژگی‌های اینوتکس از نگاه معاون رئیس جمهور

وی با بیان اینکه هر حرکت نوآورانه‌ای محدودیت‌ها و منتقدانی دارد، گفت: اولین ویژگی اینوتکس این است که افراد فعال در حوزه نوآوری و فناوری با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و این یکی از بزرگترین ویژگی این رویداد است؛ حتی اگر هیچ سرمایه‌گذاری روی طرح‌ها صورت نگیرد همین موضوع که حدود ۴۰۰ شرکت توانمند کنار هم قرار می‌گیرند، احساس می‌شود که زندگی در حوزه نوآوری کشور در جریان است؛ ضمن آنکه ایجاد انگیزه می‌کند.

دهقانی این امر را مهمترین ویژگی برگزاری چنین دورهمی‌هایی دانست و اظهار کرد: مزیت دیگر این رویداد ایجاد همکاری های داخلی است. افرادی که همدیگر را پیدا می‌کنند و محصولات یکدیگر را تکمیل و با کمک هم نوآوری‌های جدید دارند، می توانند از دیگر ویژگی‌های این رویداد باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: علاوه بر اینها در دوران همه‌ گیری کرونا، برگزاری چنین رویدادهایی در فضای بسته صورت می‌گرفت و امسال با پشت سر گذاشتن این شیوع، مردم به راحتی در این رویداد مشارکت کردند.
وی تاکید کرد: اعتقاد داریم کنار رویدادهای سرمایه‌گذاری حضور داشته باشیم و اولین دوره فینوتکس (رویداد بین‌المللی تامین مالی نوآوری و فناوری) در کنار اینوتکس (نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری) امسال آغاز به کار کرد و اگر رسانه به ما کمک کند تا صدای توانمندی محققان ایران به سرمایه گذاران برسد، شاهد خواهیم بود که در فینوتکس سال آینده اشتیاق بیشتری برای حضور سرمایه‌گذاران خواهیم بود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اینوتکس را بستری برای به هم رسانی‌ها در حوزه فناوری توصیف کرد و یادآور شد: معاونت علمی علاوه بر موضوعات به هم‌رسانی و ایجاد انگیزه به فناوران، ظرفیت‌های جدید در حوزه‌های نوآوری و فناوری را شناسایی می‌کند.

وی حضور نهادهایی چون سازمان امور استخدامی در نمایشگاه اینوتکس را مفهوم تازه در حوزه نوآوری کشور دانست و گفت: معتقدیم نوآوری باید در بخش عمومی نیز نفوذ کند.

دهقانی افزود: اگر بخشهای دولتی پای کار نیایند، نمیتوان انتظار داشت لزوما اتفاقات خوبی در این حوزه‌ها رخ دهد و معتقدم با این جریان‌سازی‌هایی که رهبری و دولت انجام می‌دهد، پای کار آمدن بخش دولتی به عنوان بازار بزرگ مصرف خدمات و کالا در کنار بخش خصوصی می‌تواند به این حوزه رونق دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چه نظری در خصوص فینوتکس امسال داشته و آیا با توجه به گستردگی کار فینوتکس لازم هست جدا از اینوتکس برگزار شود؟ گفت: اینوتکس و فینوتکس حتما باید در کنار هم برگزار شوند و جدایی آنها امکان ندارد چون بدون هم معنی ندارد. سرمایه‌گذاری رکن اصلی فعالیت شرکت‌هاست و امیدوارم پیوند این دو بخش آنقدر جدی باشد که هرگز جدا نشود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.