یک کارشناس اقتصادی ، شرایط اقتصادی کشور در سال جاری را متاثر از شاخص های بسیاری همچون وضعیت تورم،‌ کسری بودجه ، مبادلات تجاری ، وضعیت برجام و FATF دانست.

 اقتصاد ایران در ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز؛  سهراب دل‌انگیزان  استاد دانشگاه در مورد اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ گفت: بخش خاصی از اقتصاد ایران وابسته به اقتصاد جهانی است که از ناحیه قیمت نفت، فلزات اساسی، طلا و... اثر می‌پذیرد. بخشی هم وابسته به اقتصاد داخل است که بیش از همه به بودجه وابسته است و نهایتا بخشی از اقتصاد، از حوادث و اتفاقات خاص تاثیر می‌پذیرد.

وی درباره اقتصاد جهانی گفت: در مورد اقتصاد جهانی، برآوردها حاکی از رشد در اغلب کشورهاست. در کشور چین، رشد مثبت را انتظار داریم، در هند و روسیه هم همین طور و در کشورهای اروپایی نیز اگر واکسیناسیون کرونا به خوبی جلو برود شرایط بهتر می شود لذا اقتصاد جهانی رشد مثبتی خواهد داشت و در سال ۲۰۲۱ بین ۴.۵ تا ۶ درصد رشد جهانی اقتصاد را شاهد خواهیم بود.

 دل انگیزان به افزایش تقاضا برای نفت در پی رشد جهانی اقتصاد اشاره کرد و ادامه داد: همین موضوع قیمت نفت و فلزات را بالا خواهد برد بالاخص اینکه سیاست های انبساطی را هم در آمریکا داریم بطوریکه انتظار می رود قیمت نفت در بازه ۶۰ تا ۷۰ دلار قرار بگیرد.
 

انتظار کاهش قیمت دلار را نداریم

این اقتصاددان درباره قیمت ارز در سال ۱۴۰۰ گفت: نرخ ارز در کشور ما تابع عوامل مختلف است، یکی از این عوامل مهم، قدرت عرضه ارز و میزان تقاضا است، تقاضا در واقع برای واردات کالاهای مختلف مانند مواد اولیه، کالاهای مصرفی، دارو، نهاده های دامی و... است که میزان آن ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار در سال است که اگر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار نیز برای مواد اولیه کارخانه‌ها نیاز باشد در مجموع ۴۰ میلیارد دلار واردات خواهیم داشت که باید ارز آن تامین شود.

وی به برخی سالها اشاره کرد که ۸۰ میلیارد دلار واردات داشته ایم و آن را ناشی از واردات کالاهای مصرفی و لوکس دانست و افزود: تقاضای اصلی اقتصاد ایران برای ارز حدود ۴۰ میلیارد دلار است.

وی گفت: در شرایط تحریم حدود ۱۵ میلیارد دلار ارز توسط دولت تامین می شود و ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار توسط بخش خصوصی. در این شرایط نرخ دلار ۲۵هزار تومان برآورد شده که اگر برجامی اتفاق نیفتد انتظار داریم نرخ دلار در همین حدود ۲۵-۲۴هزار تومان باشد که البته اگر تورم بالا برود تورم هم به آن اضافه می شود. اما اگر FATF یا برجام امضا شود قیمت دلار پایین می آید چون عرضه ارز افزایش می یابد.

دل انگیزان با تاکید بر اینکه طی دو سال گذشته، اقتصاد ایران به دلار بالای ۲۰هزار تومان عادت کرده، گفت: کاهش نرخ ارز به سود دولت و صادرکنندگان نیست و اگر دلار به زیر ۲۲ هزار تومان برسد عرضه‌کنندگان ارز انگیزه ای برای آن ندارند بنابراین تعادل اقتصادی ایران را باید بر روی دلار ۲۲ هزار تومانی و بالاتر از آن تا ۳۵-۳۴ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ بدانیم.

این استاد دانشگاه قیمت تعادلی دلار را حدود ۲۵-۲۴ هزار تومان عنوان کرد و گفت: انتظار کاهش قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ را نداریم اما اگر قیمت آن، ثبات داشته باشد می تواند با فرصت دادن به تصمیم گیران اقتصادی باعث شود که کسب و کارها راه بیفتد و تولید شکل بگیرد و وضعیت اقتصاد مقداری بهبود یابد.
 

بودجه ۱۴۰۰ از توان اقتصاد ایران خارج است

دل انگیزان گفت: با همین شرایط، احتمالا رشد اقتصادی ۳-۲ درصدی را در سال ۱۴۰۰ داریم و اگر برجام هم امضا شود این رشد به حدود ۶-۵ درصد خواهد رسید و البته ممکن است مانند سال ۹۵ به ۱۶-۱۵ درصد هم برسد.

وی یکی از مهمترین شاخص های اقتصاد ایران را نرخ تورم دانست و افزود: وضعیت تورم وابسته به نقدینگی در جامعه است و وضعیت نقدینگی وابسته به نظام خلق پول و نظام خلق پول نیز وابسته به بودجه دولت است و هر گاه بودجه نوسان های بالایی داشته باشد با افزایش نقدینگی، تورم خلق می شود که بودجه سال ۱۴۰۰ نیز همین گونه است.

وی ادامه داد: دولت بودجه عملکردی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی را در سال ۹۹ داشت که لایحه بودجه ۱۴۰۰ را دو برابر سال ۹۹ یعنی به میزان ۹۳۰ هزار میلیارد تومان به مجلس داد و مجلس آن را به ۱۳۷۰ هزار میلیارد تومان رسانده است که رقم بالایی است یعنی سه برابر بودجه سال ۹۹ که این رقم از توان اقتصاد ایران خارج است و منجر به رشد نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی خواهد شد.

 دل انگیزان به افزایش هزینه‌های حمل و نقل، آب، تعرفه های انرژی، مخابرات و... اشاره کرد و گفت: همه اینها خبر می‌دهند که افزایش قیمت خواهیم داشت خصوصا که نظام تجاری ضعیفی داریم و کالاها اغلب چندین چرخش دارند تا به دست مصرف کننده برسد.

تورم بدون رونق

وی ضمن اینکه این تورم را به گونه ای توصیف کرد که حرکت اقتصاد را به سمت رونق شکل نمی دهد، اظهار داشت: با پایین آمدن قدرت خرید مردم، فروش زیادی ایجاد نمی شود و رونق و اشتغال شکل نمی گیرد.

وی تصریح کرد:‌تولیدکنندگان همین حالا هم توان پرداخت مالیات را ندارند در حالیکه در ۱۴۰۰ قرار است ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بیشتر مالیات بدهند.

 دل انگیزان در مورد نرخ بیکاری نیز گفت: در سال ۹۹ خیلی از افراد به دلیل کرونا از بازار خارج شده بودند و جزو جمعیت فعال نبودند اما اگر همین افراد امسال به بازار وارد شوند و به جمعیت فعال اضافه گردند نرخ بیکاری را بالا خواهند برد و نرخ بیکاری در زمستان احتمالا دوباره به ۱۲ درصد برسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =