یک کارشناس مسکن با بیان اینکه «بخش مسکن به حالت نیمه‌کما رفته است» گفت: به دلیل کنترل بازار ارز و وضع بد بورس، سرمایه‌گذاران به بازار مسکن کوچ کرده‌اند.

کوچ سرمایه از بورس سرخورده به مسکن بی رمق

به گزارش کارآفرین نیوز حسن محتشم درباره بازار مسکن به تسنیم گفت: بخش مسکن کشور با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد، افزایش تقریبا ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ و سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ تقریبا به حالت نیمه کما رفته است.

وی ادامه داد: در زمان حاضر نقدینگی‌های سرگردانی در جامعه وجود دارد که باید به جایی پناه ببرد، این سرمایه‌ها چیزی نیست که ما انتظار داشته باشیم بخوابد و ساکن بماند.

از سوی دیگر عملکردها در بورس باعث شد تا سرمایه بسیاری از مردم به خصوص افراد سطح پایین درآمدی به دلیل حباب، جذب و در مدت کوتاهی افت کرده و متضرر شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با یادآوری این‌که نوسانات بازار بورس باعث شد تا سرمایه‌گذاران سرخورده از آن خارج شوند، اضافه کرد: ابتدای امسال، نرخ دلار دربازه ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان بود که با افزایش تزریق ارز، نرخ دلار طی روزهای گذشته به ۲۱ هزار تومان هم کاهش یافت.

محتشم گفت: با توجه به دلایل ذکر شده شرایطی به وجود آمده تا بخش مسکن در زمان حاضر به حالت نیمه کما برود.

به گفته وی، سرمایه‌گذاران با توجه به اتفاقات بازار بورس به بازار مسکن کوچ کرده‌اند هر چند، رشد سرسام‌آور قیمت مسکن، قدرت خرید برای مصرف کننده واقعی را بسیار کاهش داده است.

وی با بیان این‌که طی ماه فروردین و اردیبهشت نسبت به سال ۹۹  شاهد ۱۰ درصد برگشت قیمت‌ مسکن هستیم، تصریح کرد: با این حال، بازار مسکن، خوب و امیدوارکننده نیست. مردم هم‌اکنون منتظر نتیجه دو اتفاق هستند؛ یکی مذاکرات برجام که روی همه بخش‌ها از جمله مسکن تاثیرگذار است و دیگری انتخابات.

کارشناس اقتصاد مسکن اظهار کرد: در صورتی که مذاکرات برجام به نتیجه مثبتی برسد،صادرات نفت و مراودات بازرگانی باعث افزایش درآمدهای ارزی شده و این مسئله روی بازار های اقتصادی کشور تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =