شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشدی ۵ هزار واحدی مواجه شد.

شاخص بورس ۵ هزار واحد رشد کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از ۳میلیارد و ۹۴۲میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۳هزار و ۸۹۴میلیارد تومان در بیش از ۴۰۴هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۵۵۱۹واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۱۸۹هزار و ۵۲۰واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو و صنایع ملی مس ایران شد و در مقابل شرکت‌های گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، مخابرات ایران و بانک تجارت با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی متعادلی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۱۴۳۴واحد رشد، شاخص‌های کل (هم‌وزن) ۲۹۶۷واحد و قیمت (هم‌وزن) ۱۹۲۴واحد افت، و شاخص آزاد شناور ۳۸۷۲واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به ترتیب ۵۸۶۳ و ۴۸۷۱واحد رشد کردند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله یک میلیارد و ۲۵۵میلیون ورقه به‌ارزش ۱۵هزار و ۹۲۷میلیارد تومان در ۶۰هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۶۰واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۷هزار و ۵۵۳واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، سنگ آهن گهر زمین و فولاد هرمزگان جنوب شد و در مقابل شرکت‌های توکاریل، بیمه تجارت نو و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

کارشناسان می گویند روند بورس در هفته گذشته در صورتی که در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد، می توان امیدوار بود شاخص کل هم وزن نیز مانند شاخص کل، روندی صعودی به خود بگیرد.

بورس در هفته دوم کاری در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ روندهای متفاوتی را پشت سر گذاشت. این هفته بازار سرمایه تحت تاثیر اجرایی شدن بسته حمایتی سران قوا از بورس و تصمیم جدید سازمان بورس در خصوص تغییر دامنه نوسان قرار داشت.

روند طی شده در شاخص کل و شاخص کل هموزن نشان می دهد که هنوز سازمان بورس و شرکت های حقوقی وابسته به دولت در پی حمایت از نمادهای شاخص ساز هستند. این روند از زمان شروع سقوط بورس از مردادماه سال گذشته تاکنون بارها و بارها تکرار شده است.

در صورتی که دولت و سازمان بورس به دنبال حمایت واقعی از سهام شرکت های مختلف هستند، باید به صورت یکپارچه از همه نمادهای بازار حمایت کند. در این صورت می توان امیدوار بود صف های فروش فعلی در بازار کاهش یافته و بازار به سمت تعادل حرکت کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =