کره جنوبی با رونمایی طرح هایی به ارزش حدود ۴۵۰ میلیارد دلار برای ساخت بزرگترین پایگاه تراشه سازی جهان در یک دهه آینده، در رقابت جهانی برای برتری در این فناوری مهم به چین و آمریکا پیوست.

طرح ۴۵۰ میلیارد دلاری کره برای ساخت ابَرپایگاه تراشه سازی جهان

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایسنا، در نقشه راهی که توسط دولت کره جنوبی تهیه شده است، شرکت های سامسونگ الکترونیکس و اس کی هاینیکس بیش از ۵۱۰ تریلیون وون سرمایه گذاری در تحقیقات و تولید نیمه رسانا را در یک دهه آینده تا سال ۲۰۳۰ هدایت خواهند کرد. آنها در میان ۱۵۳ شرکتی خواهند بود که در تلاش یک دهه ای برای حمایت از مهمترین صنعت این کشور از نظر اقتصادی مشارکت خواهند داشت.

سامسونگ، هزینه های خود را به میزان ۳۰ درصد افزایش داده و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۵۱ میلیارد دلار می رساند. پارک جونگ هو، یکی از مدیران عامل هاینیکس در جریان جلسه با رییس جمهور کره جنوبی اعلام کرد این شرکت برای توسعه تاسیسات فعلی خود ۹۷ میلیارد دلار علاوه بر ۱۰۶ میلیارد دلار برای چهار کارخانه جدید در یونگین هزینه خواهد کرد.

تلاش کره جنوبی با اقدامات آمریکا، چین و اتحادیه اروپا برای تقویت توانمندیهای نیمه رسانای خود در پی کمبود جهانی تراشه و بارز شدن آسیب پذیری صنایع جهانی از وابستگی به معدودی تولیدکننده آسیایی همزمان شده است. کمبود تراشه اکنون از بخش خودروسازی به تلفن های هوشمند و نمایشگرها رسیده و نیمه رساناها را در صدر اولویت های دولت های جهان از واشنگتن تا بروکسل و پکن قرار داده است.

طرح ۴۵۰ میلیارد دلاری کره برای ساخت ابَرپایگاه تراشه سازی جهان

وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی اعلام کرد دولت برای تشویق صنعت داخلی مشوق هایی مانند تخفیف های مالیاتی، نرخ های بهره پایین تر، تسهیل مقررات و زیرساخت تقویت شده فراهم می کند و امیدوار است تراشه سازان کره ای، فاصله خود با رقبای قدرتمند جهانی را کم کنند. دولت، همچنین تامین آب کافی برای ۱۰ سال آینده در منطقه هدف را تضمین کرده و تامین برق برای کارخانه های تولیدکننده قطعات اولیه تا تراشه های پیشرفته تقویت می کند.

نقشه های کره جنوبی مشابه برنامه های دولت بایدن است که در راستای حمایت از زنجیره تامین آمریکایی، قصد دارد ۵۰ میلیارد دلار به تحقیقات و تولید نیمه رسانا در آمریکا اختصاص دهد. چین هم به دلیل نگرانی از وابستگی به واردات طراحی غرب، صدها میلیارد دلار برای توسعه صنعت تراشه سازی خود اختصاص داده است.

کره جنوبی همچنین قصد دارد سرمایه گذاری خارجی بیشتری در فناوری پیشرفته جذب کند. شرکت سازنده تجهیزات نیمه رسانای هلندی ASML Holdings اعلام کرده قصد دارد ۲۴۰ میلیارد وون برای ساخت یک مرکز آموزشی در هواسئونگ هزینه کند. شرکت لام ریسرچ، مستقر در کالیفرنیا هم قصد دارد ظرفیتش در کره جنوبی را دو برابر کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، از نظر مشارکتهای مستقیم، دولت کره جنوبی قصد دارد به آموزش ۳۶ هزار کارشناس تراشه در فاصله سال ۲۰۲۲ و ۲۰۳۱ کمک کند و ۱.۵ تریلیون وون به تحقیقات و توسعه تراشه اختصاص دهد و بررسی قانونی را آغاز می کند که برای کمک به صنعت نیمه رسانا طرح شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =