شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در حالی با رشد ۲۶۱۱ واحدی به یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۲۰۷ واحد مواجه شد که یک تحلیلگر بازار سرمایه اطمینان داد که نقدینگی سهامداران باسابقه از بازار خارج نشده و به بازارهای موازی کوچ نکرده است.

کارشناسان سرمایه: نقدینگی بورس به بازارهای موازی کوچ نکرده است

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از مهر، شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ با رشد ۲۶۱۱ واحدی به یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۲۰۷ واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم وزن نیز ۹۹۹ واحد افت کرد و به ۴۱۳ هزار و ۹۰۹ واحد رسید که نمادهای کچاد، خودر، شبندر، حکشتی، ومعادن، فارس و خبهمن بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

تحلیلگر بازار سرمایه: تغییر دامنه نوسان اشتباه بود

در همین حال یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه نقدینگی بورس‌بازان حرفه‌ای که سرمایه‌هایی بالاتر از ۵میلیارد تومان در بازار دارند، در کارگزاری‌ها پارک شده است، گفت: بازار سهام ارزنده است و جای نگرانی نیست.

علیرضا کریمیان با اشاره به تغییرات و نوسانات نرخ ارز و تأثیر آن بر بازار سهام گفت: سال گذشته زمانی که شاخص در بازار به شدت بالا رفته بود، بسیاری بر این باور بودند که سهام شرکت ها با نرخ دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی معامله می‌شود که در نهایت منجر به سقوط شاخص شد؛ اما شرایط فعلی بازار، خود را با دلار ۱۵ هزار تومان تطبیق داده است.

کارشناسان سرمایه: نقدینگی بورس به بازارهای موازی کوچ نکرده است

وی توضیح داد: به نظر می‌رسد که قیمت دلار در بهترین شرایط، حدود ۱۸ تا ۱۸.۵ هزار تومان خواهد بود و حتی اگر توافقات وین هم عملی شده و برجام اجرایی شود، باز هم قیمت دلار در بازار از ۱۸ هزار تومان کمتر نخواهد شد؛ در حالی که هم اکنون ارزش دلار در سهام شرکتهای صادراتی کمتر از ۱۵ هزار تومان است و همچنان سهام شرکتها نسبت به ارزش واقعی خود فاصله دارد.

وی تصریح کرد: بنابراین در ارزندگی بازار، هیچ شکی نیست؛ ولی مشکل اصلی بازار به عدم اعتماد برمی‌گردد؛ ضمن اینکه رکود در کل کشور از جمله بازارهای موازی همچون خودرو، مسکن و ارز هم حاکم است.

وی با بیان اینکه نقدینگی سهامداران باسابقه از بازار خارج نشده و روانه بازارهای موازی نشده است، گفت: البته باید پذیرفت که بخشی از نقدینگی از بورس خارج شده و به سمت بازارهایی همچون رمزارزها رفته است، اما این کوچ سرمایه بیشتر از ناحیه افرادی بوده که کمتر از ۵ میلیارد تومان سرمایه در بازار سهام داشتند؛ اما افرادی که سرمایه‌های بزرگ در بازار سرمایه داشتند و به اصطلاح، قدیمی‌های بازار بوده و سهم‌های کلان در بازار داشتند، منتظر هستند که شرایط ایده آل شود و باز هم سرمایه خود را وارد بورس کنند؛ چراکه بازار همچنان بهترین بازدهی را در سایر بخش‌های اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: وقتی شاخص از ۵۰۰ هزار واحد عبور کرد، سرمایه‌های خرد وارد بازار شد و اکنون که بازار افت کرده، همین سرمایه‌های خرد از بازار خارج شده‌اند، اما سرمایه‌های ریشه‌دار همچنان در بازار رسوب کرده‌اند تا در زمان مناسب وارد معامله شوند.

وی همچنین در خصوص بازگشت دامنه نوسان به منفی و مثبت ۵ درصد گفت: تغییر دامنه نوسان، اشتباهی بود که از سوی سازمان بورس رخ داد و اکنون اصلاح شده است؛ این کار باید زودتر انجام می‌شد نه اینکه بعد از ریزش ۵۰ تا ۶۰ درصدی سهم‌ها انجام بگیرد.

به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه، دامنه جدید نوسان می‌تواند کمک کند تا بازار زودتر به تعادل برسد و فشارهای فروش برداشته شود.

بازار سرمایه به مسیر اصلی خودش برمی‌گردد

از سوی دیگر؛ مجید عبدالحمیدی دیگر تحلیلگر بازار سرمایه نیز با بیان اینکه تصمیمات خلق‌الساعه، نباید به نقدشوندگی بازار لطمه وارد آورد، گفت: قیمت سهام شرکت‌های صادراتی، روند رو به رشدی خواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر، بازار سرمایه به شرایطی رسیده که تعدادی از افرادی که در مقطعی به نوعی بازار برایشان جذابیت داشته و به اصطلاح تازه واردها و کد اولی‌ها را تشکیل می‌دادند، از بازار خارج شده و صحنه را ترک کردند؛ اکنون افرادی در بازار حضور دارند که سال‌هاست در بازار سرمایه فعال بوده و این بازار را از آن خود می‌دانند و معتقدند که بازار بالا و پایین دارد و باید به بازار دید بلندمدت داشت.

کارشناسان سرمایه: نقدینگی بورس به بازارهای موازی کوچ نکرده است

این کارشناس ارشد بازار سرمایه خاطر نشان کرد: اکنون با توجه به گزارشات ماهانه شرکت‌ها، بیش از گذشته متوجه ارزندگی سهام می‌شویم و تعداد سهام ارزنده بازار کم نیستند.

عبدالحمیدی ادامه داد: با توجه به نوسانات قیمت ارز و قیمت جهانی فلزاتی همچون مس که بازار بسیار خوبی دارد، به نظر می‌رسد در میان مدت، حرکت سهام شرکت‌های صادراتی روندی رو به رشد و مثبت خواهد داشت؛ هر چند در حال حاضر، فشار فروش که این روزها در بازار مشاهده می‌شود، اجازه رشد به برخی از سهم‌ها را نداده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه گفت: در کل هر دو رفتار اشتباه بوده؛ یعنی نه افرادی که اکنون سهم‌ها را به فروش می‌رسانند و نه آنهایی که بی محابا خرید می‌کردند اقدام درستی انجام نمی‌دهند؛ پس این امیدواری وجود دارد که بازار به روال عادی خود بازگردد و نیازی به این قوانین شبانه، دستکاری در معاملات، حذف و ابطال معاملات حقوقی و چنین فرایندهایی وجود ندارد.

عبدالحمیدی معتقد است: تصمیماتی همچون تغییر دامنه نوسان، می‌تواند در کوتاه مدت بر بازار اثرگذار باشد؛ اما در میان مدت و بلندمدت، بازار باید به مسیر اصلی خود بازگردد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم اصولی نگاه کنیم، در چنین شرایطی بهتر است که کمترین تغییرات اعمال شود تا بازار بتواند بر اساس ذات خود به تعادل برسد، حال این تغییر قوانین و دستکاری‌هایی که صورت می‌گیرد، به هیچ عنوان جواب نداده است، به طور مثال قانونی که در مورد ممنوعیت نوسان گیری روزانه وضع شد، کمتر از یک ماه دوام آورد و لغو شد، این در حالی است که مهم‌ترین مؤلفه بازار سهام، نقدشوندگی است و تحت هیچ شرایطی نباید خدشه‌ای به این موضوع وارد شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =