بانک مرکزی امروز معادل ریالی ناشی از فروش ۵۰ میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی را به «صندوق تثبیت بازار سرمایه» واریز کرد.

بانک مرکزی بازار سرمایه را معادل ۵۰ میلیون دلار شارژ کرد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، براساس تصمیم‌های جلسه دویست و بیست و یکم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، در اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می بایست نسبت به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی به حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند. 
پیش از این رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود، مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار به صورت تدریجی فروخته و برای کمک به بورس به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز می‌شود که اقدام امروز اولین گام در همین راستا بود و ۱۵۰ میلیون دلار باقیمانده نیز به تدریج واریز خواهد شد.

کمتر از 20 روز پیش، رئیس کل بانک مرکزی مواردی که در جلسات بورسی با موافقت بانک مرکزی برای حمایت از بازار سرمایه مطرح شده بود را اعلام و بر حمایت این بانک از بورس تاکید کرد .

عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی درباره جلسات بورسی نوشت: دو جلسه مفصل در خصوص بورس داشتیم. یکی درستاد هماهنگی اقتصادی دولت و در حضور رئیس محترم جمهور و دیگر جلسه‌ای در مجلس شورای اسلامی درحضور رئیس محترم مجلس.

وی افزود: اراده جمعی دولت و مجلس، حمایت از بازار سرمایه و اقدام برای افزایش اعتماد سهامداران به بازار بورس است. تصمیمات متخذه درجهت حمایت از بورس، خصوصا سهامداران خرد بود؛ تزریق ۵ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه.

همتی گفت: مجاز بودن بانک‌ها در اعطای تسهیلات به کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری، پیشنهاد مستثنی شدن بانک‌ها از قانون رفع موانع تولید در خرید سهام بورسی غیر مدیریتی، فروش ۲۰۰ میلیون دلار (معادل ۵ هزار میلیارد تومان ) از منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت معادل ریالی آن به صندوق تثبیت سهام و نیز اصلاح نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها، مواردی از موافقت‌های بانک مرکزی بود.

اقدام اخیر بانک مرکزی در تزریق معادل ریالی 50 میلیون دلار به صندوق تثبیت سهام بازار سرمایه در راستای همین التزام بانک مرکزی به پشتیبانی از بازار بورس بعد از رویش های قارچی سال گذشته و ریزش های مکرر اخیر است؛ حمایتی که در جلسه همتی با بورسی ها در قالب فروش ۲۰۰ میلیون دلار (معادل ۵ هزار میلیارد تومان ) از منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت معادل ریالی آن به صندوق تثبیت سهام، مورد تاکید قرار گرفته بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =