رئیس مرکز ملی فرش ایران از طراحی سه نوع شناسه برای فرش‌های دستباف ایرانی خبر داد و افزود: فرش‌های ذی‌قیمت و گران ایرانی در بستر بلاکچین رمز ارز دریافت می‌کنند.

فرش های گران ایرانی رمزارز می گیرند

«فرح‌ناز رافع» امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش ایرنا افزود: فرش‌هایی که برای فروش در بازار داخلی تولید شده‌اند، شناسه «ایران‌کد» دریافت می‌کنند.

وی ادامه‌داد:‌ فرش‌هایی که برای عرضه در بازارهای بین‌المللی تولید شده‌اند، شناسه جی.اس۱ (GS۱)‌دریافت می‌کنند.

مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران با استفاده از استانداردهای جی.اس۱ مانند بارکد به دنبال ارائه راه‌حل‌های خلاقانه برای جامعه تجاری است که موجب بهبود بهره‌وری، چابکی، ظرفیت‌سازی، کاهش هزینه و امنیت شرکت‌ها و افراد می‌شود.

جی. اس۱ یک سازمان جهانی غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی با سابقه ۴۵ ساله است که استانداردهای بین‌المللی در خصوص مدیریت زنجیره تامین‌ جهانی را وضع کرده ‌است. استانداردهای جی.اس۱ پرکاربردترین استانداردهای جهان محسوب شده و حاصل یک خرد جمعی است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان‌کرد: ‌به این ترتیب با شناسه‌های یاد شده، افراد و خریداران می‌توانند با استفاده از تلفن همراه خود همه مشخصات آن فرش دستباف را دریافت کنند.

**آلمان، مقصد نخست صادرات

وی در ادامه آلمان را مقصد نخست صادرات فرش دستباف ایرانی معرفی کرد که از آنجا به مقصد آمریکا و انگلیس نیز مجدد صادر می‌شود، این در حالی است که پیش از تحریم‌ها بیشترین صادرات به ایالات متحده آمریکا انجام می‌شد.

رافع ادامه‌داد: هرچند میزان صادرات وزنی فرش دستباف در ۹ ماهه امسال رشد ۱۶.۴ درصدی داشته، اما از نظر ارزی با کاهش ۴.۹ درصدی مواجه شده است.

وی بیان‌داشت: دلیل اصلی این مساله، لزوم رفع تعهدات ارزی از سوی صادرکنندگان است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان‌کرد: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مقرر شد رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش دستباف به یک سال تغییر کند، هر چند معتقدیم فرش ایرانی میراث کهن کشور ما است و موضوع تعهد ارزی نباید برای آن مصداق داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =