معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه بالای ۹۰ درصد تولیدات کشاورزی دنیا از طریق دیم تامین می‌شود، اظهار داشت: اما در ایران بخش اعظم کشاورزی به صورت آبی انجام می‌شود

۹۰ درصد کشاورزی دنیا دیمی است اما در ایران بر عکس !

به گزارش کارآفرین نیوز، «کامبیز بازرگان» افزود: ایران در زمینه استفاده از منابع آب های زیر زمینی زیاده روی می شود. بر اساس اطلاعات و آمار از یک سو مناطق مرکزی کشور دچار کم‌آبی است و از طرف دیگر نیز می‌خواهیم به ضریب خواتکایی برسیم؛ در نتیجه باید به کشاورزی دیم بیش از پیش توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در دنیا بالای ۶۰۰ میلی‌متر و بیشتر از میانگین بارندگی ایران است، بیان کرد: برخی کشورها که شرایط مشابه ایران را دارند با تکیه بر دانش کشاورزی از ضریب بیشتر تولید در واحد سطح برخوردار شده اند.

«بازرگان» ضمن تاکید بر اینکه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با هدف افزایش ضریب تولید در واحد سطح ایجاد شده است، اضافه کرد: این موسسه قرار بود مرکز «ایکاردا» باشد و تحقیقات بین‌المللی مناطق خشک دنیا در مراغه انجام شود که به نا به دلایلی تحقق نیافت.

 رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: این سازمان ۲۰ موسسه تحقیقاتی دارد و تنها موسسه‌ای که به سیستم کشاورزی می‌پردازد همین موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بوده و دیگر موسسه‌های این سازمان منابع‌محور، محصول‌محور یا موضوعی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.