تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث بر روی پلاک خودرو اعمال خواهد شد. در قوانین جدید، استفاده از این تخفیف محدودیت زمانی ندارد و منقضی نخواهد شد. حتی اگر نیروی انتظامی اقدام به ابطال پلاک خودرو کند، تخفیف آن در پرونده مالکیت صاحب پلاک ثبت می‌شود.

بیمه شخص ثالث، راننده محور می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، سوابق بیمه شخص ثالث پیش‌ از این در سوابق خودرو ثبت می‌شد و در زمان خریدوفروش این سوابق همچنان برای خودرو باقی می‌ماند. همین موضوع هم یکی از شاخص‌های اثرگذار در قیمت نهایی خودرو بود. هرچه سابقه تخفیف بیمه بیشتر، قیمت خودرو هم بیشتر. حالا این فرمول تغییر کرده و بیمه مرکزی با اعلام قوانین جدید، رانندگی ایمن را ارزشمند می‌داند. سوابق بیمه شما بعد از این به خودرو منتقل نمی‌شود، بلکه بر اساس قوانین بیمه شخص محور به پلاک خودرو یا به بیانی دیگر صاحب پلاک خودرو منتقل می‌شود.

تغییر و تحولات اعمال شده در بیمه شخص ثالث اگر چه شفاف و با جزئیات به اطلاع شرکت‌های بیمه و مردم نرسید اما در نهایت با واکاوی و بررسی این قوانین به فصل تازه‌ای از قوانین بیمه‌گری یعنی اهمیت شخص‌محوری در صنعت بیمه ورود می‌کنیم.

بر اساس این قوانین، تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث بر روی پلاک خودرو اعمال خواهد شد. در قوانین جدید، استفاده از این تخفیف محدودیت زمانی ندارد و منقضی نخواهد شد. حتی اگر نیروی انتظامی اقدام به ابطال پلاک خودرو کند، تخفیف آن در پرونده مالکیت صاحب پلاک ثبت می‌شود.

همچنین اگر دارنده پلاک خودرویی که دارای تخفیف پلاک خودرو است اقدام به فروش خودرو کند، فرد خریدار از تخفیف بیمه‌نامه خودرو بهره‌مند نمی‌شود و این تخفیف برای صاحب پلاک محفوظ می‌ماند. این انتقال در شرایطی امکان‌پذیر است که خودروی بعدی فرد هم‌نوع خودرو قبلی باشد مثلاً؛ اگر خودرو قبلی پراید بود می‌تواند تخفیف خودرو را به خودروی سواری دیگر انتقال دهد و امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث خودروی سواری به خودروی کامیون و تریلی و برعکس وجود ندارد.

تغییر و تحولات قوانین صنعت بیمه، امکان استفاده از هوش مصنوعی در این صنعت را نیز تقویت می‌کند. قوانین بیمه مرکزی بستری را فراهم کرده که بر اساس آن، همه شرکت‌های بیمه‌ای موظف شده‌اند تخفیف بیمه‌ای سایر شرکت‌های بیمه‌ای را نیز محاسبه و قبول کنند. همین بند یکی از عواملی خواهد شد که امکان تحلیل داده با استفاده از تکنولوژی‌های جدید هم افزایش پیدا کند. تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث علاوه بر ثبت در شرکت بیمه‌کننده، در شرکت بیمه مرکزی هم ثبت می‌شود و هر فرد می‌تواند با مراجعه به واحد استعلام بیمه مرکزی از میزان تخفیف پلاک خود مطلع شود.

کارشناسان بر این باورند که مهم‌ترین خللی که در صنعت بیمه کشور وجود دارد، بی‌توجهی به «اینشورتک» (فناوری‌های بیمه) است. حالا که قانون‌گذار به دنبال راهکار و شیوه‌های عملیاتی‌تر تصمیم گرفته تا به بیمه‌های شخص محور ورود کند، فرصتی فراهم شده تا فعالان صنعت بیمه اهمیت استفاده از فناوری‌های نوین در این صنعت را بیشتر و جدی‌تر پیگیری کنند. بیمه در چارچوب کاغذبازی‌های متداول دیگر کارایی نخواهد داشت و با استفاده از قوانین تازه می‌توان این مهم را جدی‌تر پیگیری کرد.

منبع: راه پرداخت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =