خود اشتغالی پدیده ای است که در یک دهه اخیر پیشرفت بسیار چشمگیر داشته است. در دنیای امروز، کارآفرینی عامل رشد اقتصادی است. کارآفرینی مانند انجام هر کار دیگریست، اما ویژگی خاص و منحصر به فردی دارد که آن را از سایر تکنیک های کسب و کار متمایز می کند، حال پرسش این است کارآفرینی چیست؟ چه ویژگی هایی دارد و رمز موفقیت یک کارآفرین چیست؟

۳ رمز موفقیت کسب و کار

کارآفرین نیوز در نظر دارد سلسله گزارش هایی را در باره رمز و راز کارآفرینی در گفت وگو با برترین های این حوزه  تهیه کند، از این رو امروز به سراغ «احمد حسین زاده » مدیر عامل شرکت ترز رایان افراز و کارآفرین ملی ۳ رمز موفقیت کسب و کاربرتر سال ۹۸ و نامزد کارآفرین برتر سال ۹۹، رفته ایم تا دیدگاه او را در باره رمز و راز موفقیت یک کارآفرین جویا شویم .

حسین زاده ۳۷ ساله ، که دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر و  کارشناسی ارشد در رشته مدیریت گرایش تجارت الکترونیک است، می گوید :‌ همه افراد قابلیت های کارآفرینی دارند و برای رسیدن به آن باید ضمن اعتماد به خود صبر ٰ‌پیشه کرده ، تلاش و  دانش لازم را به دست آورند. متن گفت وگوی کارآفرین نیوز  با حسین زاده به این شرح است : 

ایده اصلی این کسب و کار چه زمانی در ذهن شما شکل گرفت؟

از زمان دانشجویی و همزمان با تحصیل در دانشگاه کار های متفرقه در زمینه آی تی را انجام می دادم و از همان زمان خود را برای دوره ی بعد از تحصیل آماده می کردم. با اینکه بعد از تحصیل در آزمون بانک ملی پذیرفته شده بودم ولی از رفتن به این کار خودداری کردم. مدتی در آموزش و پرورش به عنوان کارمند فناوری اطلاعات مشغول به کار بودم ولی بعد از مدتی استعفا داده و به دنبال ایده و اهداف خود رفتم. ابتدا ارائه خدمات وب و ثبت نام را برای رشد نقدینگی آغاز کردم و پس از مدتی خدمات وب سایت و سرویس تبلیغات را در دستور کار قرار دادم. پس از مدتی نیازسنجی بازار را انجام داده و در نهایت براساس نیاز بازار محصول خود را طراحی نمودم.

در حال حاضر در دو سطح مشغول به فعالیت هستیم. بخش اول به ارائه خدمات وب سایت و تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ مربوط می شود و در سطح دیگر تولید نرم افزار در حوزه روستایی را انجام داده و در دستور کار قرار دادم. در خصوص ایده این کسب و کار باید بگویم که ایده ایجاد خدمات از زمان دانشگاه در من ایجاد شده بود و در آن زمان با ارائه پکیج های خدماتی مشغول به فعالیت بودم . در آن زمان چنین پکیج های جامع و کلی در حوزه سایت ها بسیار کم بوده و همین موفقیت خوبی را برای ما رقم زده بود. 

از طرفی در سال های ۸۸-۸۷ همزمان با ارائه سهام عدالت در کشور،  احساس شد دهیاران و شوراهای اسلامی روستایی نیازمند یک ابزار موثر به منظور پیشبرد امور خود هستند . شبکه دهیاران و شوراهای روستایی کشور مجموعه ای بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر را شامل می شوند که شبکه بسیار بزرگتر از شهرداری ها را در بر می گیرند. از طرفی تعداد مدیران دولتی که درگیر  مسائل روستائیان هستند نیز قابل توجه است. لذا نیاز بود که یک شبکه ای ایجاد شود. در واقع این افراد برای پیشبرد امور همانند دانه های تسبیح  افراد را به یکدیگر متصل می کنند  که خدا رو شکر این امر در مجموعه محقق شد.

امروز مجموعه ما نزدیک به ۲۵۰۰ نمایندگی در سطح کشور داشته و ۴۰ نفر نیز به طور مستقیم در شرکت مشغول به فعالیت هستند.  با تلاش و پشتکار و همکاری نیرو های مجموعه توانستیم اولین شرکت دانش بنیان در حوزه نرم افزار روستایی  و همچنین اولین شرکت ارائه دهنده درگاه پرداخت آنلاین روستایی را ایجاد کنیم و در عین حال  خدماتی چون سامانه اتوماسیون روستاییان کشور، نرم افزار جامع دهیاران، سامانه پیامک رایگان را ارائه دهیم .

آیا این میزان موفقیت شما را راضی می کند ؟ و به هدف مورد نظرتان رسیده اید؟‌

خیر. هنوز با آن چیزی که برای خودم ترسیم نموده ام ،‌ فاصله دارم.

به نظر شما کارآفرین چه کسی است و چه فردی را کارآفرین می گویند؟

اول اینکه کسی که کار، آفرینی می کند و دوم اینکه تا چه اندازه کار درست انجام می دهد. کارآفرین یک ارزش آفرین است در واقع فردی که یک مجموعه به طور مثال یک هزار نفره را راه اندازی می کند این فرد یک الگو می شود و مابقی افراد از آن فرد پیروی می کنند، کارآفرین واقعی است. کارآفرین موفق کسی است که فرهنگی را به راه بیندازد یعنی یک مدل برای بقیه ارائه دهد.

۳ رمز موفقیت کسب و کار

آیا میان شما و مابقی افراد جامعه تفاوتی وجود دارد؟

تفاوت در یک جمله است: « کار درست در زمان درست» . هر کسی قابلیت کارآفرینی دارد، فقط باید به خودش اعتماد کند و سپس باید آگاهی و تلاش و صبر لازم را کسب نماید. اگر در موضوعی دانش کافی ندارد به دنبال آن دانش رفته و آگاهی لازم را کسب نماید. در ادامه باید تلاش کرد. در واقع باید تلاش خود را بالا ببریم و در نهایت برای موفقیت کسب و کار صبر لازم داشته باشیم.

نقش دولت در راه اندازی کسب و کار چیست؟ آیا از شما حمایتی صورت گرفته است؟

برای مجموعه ما دولت هیچ گونه حمایتی انجام نداده است حتی در بسیاری از موارد سنگ اندازی هایی هم صورت گرفت. مدیران به دلیل عدم شهامت جرات ریسک پذیری به منظور حمایت از ما را نداشته اند. به نظر من حداکثر حمایت دولت، یک ساعت و آن زمانی است که به شما تندیسی داده می شود. در حوزه کاری ما یعنی ای تی هر ۹۰ روز با یک سال برابری می کند ،‌یعنی اگر شما ۹۰ روز آپدیت و به روز نشوید حدود یک سال از دنیا عقب خواهید افتاد که این به ضرر کسب و کار خواهد بود. متاسفانه به دلیل سیستم بروکراسی کشور و کند بودن مجموعه های دولتی این خلاء در سیستم  احساس می شود در نتیجه نیاز است مدیران با شهامت و آگاه در مجموعه حضور داشته باشند تا از شرکت هایی به مانند ما حمایت شود.

علل ضعف کسب و کارهای داخلی را چه می دانید؟

اول اینکه صاحبان کسب و کار نیاز بازار را نمی بینند. در واقع ما یک خواسته و یک نیاز داریم. اگر نیاز برآورده شود کسب و کار شما موفق خواهد بود. مثلا در موضوع کرونا، نیاز به ماسک ، مواد عفونی کننده و شیلد های محافظ صورت است . اگر نیاز شناسایی شود شما رشد و در بازار شکست نخواهید خورد. مثال دیگر این است که دو فرد دارو فروش را در نظر بگیرد. یک فرد از نیاز یک اداره مطلع است که در انجا فردی دچار دندان درد شده است لذا با یک یا دو دارو مسکن به مجموعه رفته و محصول خود را به فروش مرساند. حال فروشنده دیگری با ۵۰ داروی متفاوت به آن مجموعه می رود و به دلیل تعدد و عدم شناخت نیاز فرد توانایی فروش محصول خود را ندارد لذا نیاز سنجی بحث اول است. مورد دوم تبلیغ می باشد. اگر شما بزرگترین مجموعه طلا را هم داشته باشید ولی آنرا به دیگران معرفی ننماید  قادر به فروش آن نخواهید بود در نتیجه ارزش آن همه طلای شما به اندازه یک تکه حلب هم نمی باشد. غالبا کسب و کارهای کشور با مشکل تبلیغات و معرفی محصول مواجه هستند. بسیاری از شرکت ها با وجود اینکه دارای محصولات بسیار عالی اند ولی به دلیل ضعف در بازاریابی از مدار رقابت خارج می شوند.

۳ رمز موفقیت کسب و کار

در انتها اگر توصیه ای به جوانان به منظور راه اندازی یک کسب و کار دارید بفرمایید.

سه توصیه برای افرادی که خواهان راه اندازی یک کسب و کار هستند. اول اینکه نترس باشند دوم اینکه نترس باشند و سوم اینکه نترس باشند. با نترس بودن به دنبال ایجاد کسب و کار بروند. اگر دانش کمی داشته به دنبال دانش رفته و آگاهی خود را بالا ببرند. پس از کسب آگاهی تلاش لازم را انجام داده و در نهایت صبور باشند. هیچ کسب و کاری در همان روز های اول به سود قابل توجه دست پیدا نمی کند لذا صبر داشته تا کسب و کار در مسیر صحیح قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =