کارشناس رمزارزها معتقد است: اصلی‌ترین دلیل موفق نبودن رگولاتوری و قانون‌گذاری رمزارزها وجود چندین دستگاه متولی و نگاه بخشی به این فناوری نوین است.

بخشی نگری اصلی ترین عامل ناموفق بودن رمزارزها

محمدرضا قدوسی کارشناس بلاکچین و رمزارزها در گفت‌وگویی با کارآفرین نیوز ضمن تشریح مشکلات موجود فعالان این حوزه در ایران به بررسی نحوه قانون‌گذاری در این زمینه در کشورهای دیگر پرداخته است.
 

در شرایط کنونی فعالان حوزه رمزارز و به ویژه سرمایه‌گذاران جدید این بازار با یک سردرگمی قانونی مواجه هستند، به طور کلی قانون یا قاعده خاصی در زمینه خرید و فروش و ارزکاوی رمزارزها در کشورمان وجود دارد؟

تاکنون هیچ قانونی در این زمینه تدوین و تصویب نشده است و صرفا محدودیت‌هایی آن هم به صورت شفاهی بیان شده است. چندین بار مسئولان بانک مرکزی طی سال‌های اخیر مردم را از سرمایه‌گذاری در این بازار بر حذر داشته‌اند و اخیرا رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار توقف فعالیت صرافی‌های رمزارز داخلی شده است. از سوی دیگر شاپرک هم در روزهای پایانی سال گذشته به شرکت‌های پرداخت‌یار دستور بستن درگاه‌های پرداخت سایت‌های مرتبط با خرید و فروش رمزارزها را داد.

فارغ از درست یا غلط بودن این محدودیت‌ها و اظهارات، مسئله اینجاست که قانونی در این زمینه وجود ندارد و مشخص نیست چنین محدودیت‌هایی چه مبنایی دارند. این یعنی مسئولان امر حتی راضی نمی‌شوند دیدگاه‌های خود را تبدیل به قانون و یک ساختار نظام‌مند کنند.

لذا در حال حاضر در فضای مه‌آلودی قرار داریم که دوستان از آن به عنوان فضای خاکستری یاد می‌کنند اما بنده معتقدم هنوز حتی رنگ مشخصی هم ندارد!

با توجه به اینکه هم اکنون گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که حدود ۱۲ میلیون  ایرانی وارد بازار رمزارزها شده‌اند؛ تبعات این فضای مه‌آلود یا به تعبیر شما بدون رنگ برای سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه چیست؟

واقعیت این است که در این شرایط کسی نمی‌داند که در آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد، مطالب بیان شده در این زمنیه صرفا ظن و گمان افراد است؛ نه زبان شیوای قانون. بنابراین نمی‌دانیم که چند قدم جلوتر چه چیزی گریبان‌گیر این صنعت خواهد شد.

بخشی نگری اصلی ترین عامل موفق نبودن قانون گذاری رمزارزها

شاید چند صباح دیگر همین رمزارزهایی که امروز از آن به بدی یاد می‌شود به نیکی مورد استفاده قرار بگیرد و جایگاه خود را در اقتصاد کشور به دست آورد یا شاهد هم بالعکس این اتفاق رخ دهد.

آنچه باید به آن توجه داشت این است که رمزارزها مانند هر پدیده نوآورانه نوظهور دیگری ممکن است معایب و مزایایی داشته باشند، پس باید در عین بهره‌گیری از مزایای آنها تدابیر و نظارت‌هایی اندیشیده و اعمال شود که از معایبش نیز تا جای ممکن جلوگیری کند.

با وجود اینکه رمزارزها یک پدیده نوظهور هستند اما برخی کشورها با کلیت آنها کنار آمده‌اند و قوانین دقیقی در این زمینه وضع کرده‌اند، مدل برخود کشورهای دیگر با رمزارزها را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا آنها می‌توانند الگویی تطبیقی مناسبی برای قانون‌گذاری در کشورمان باشند؟

در سال‌های اخیر کشورهای مختلف سه رویکرد نسبت به رمز ارزها داشته‌ و دارند.

دسته اول کشورهایی هستند که بسیار دوستانه با رمزارزها برخورد کرده و می‌کنند؛ آنها کشورهایی هستند که فضای اقتصادی خود را برای توسعه کامل آماده کرده و معتقدند رمزارزها می‌توانند باعث توسعه اقتصادی کشورشان شود.

دسته دوم، کشورهایی هستند که محتاطانه به رمز ارزها نگاه می‌کنند، یعنی ارزیابی آنها استراتژیک است و سعی بر آن دارند رگولاتوری اولیه و تدریجی داشته باشند، به عبارت دیگر با رمز ارزها به صورت آزمایشگاهی و اعطای چند مجوز برای فعالیت‌های محدود اکتفا می‌کنند. آنها هنوز به طور دقیق نسبت رمرارزها را با اقتصاد کشورشان درک نکرده‌اند.

دسته سوم کشورهایی هستند که با هر فناوری جدیدی مثل رمز ارزها مخالفت می‌کنند، به عقیده من کشور ما در این دسته قرار دارد. حوزه رمزارزها قریب به پنج یا شش سال است که در بلاتکلیفی کامل نگه داشته‌ شده و نهادهای قانونی به این موضوع ورود نمی‌کنند و بدتر اینکه هیچکس هم مسئولیت قانون‌گذاری آن را قبول نمی‌کند.

البته چند نهاد و دستگاه اعم از وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و امور دارایی، وزارت نیرو، بانک مرکزی، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و مجلس شورای اسلامی خود را مسئول بخشی از رمزارزها می‌دانند اما یک رویکرد ثابت وجود ندارد.

این تعدد نهادهای تصمیم‌گیر باعث تصمیم‌های متناقض هم شده است؟

بله به کرات، برای مثال روزی وزارت صمت قواعد اعطای مجوز به مراکز استخراج رمزارز را اعلام کرد و باعث خوشحالی تمام اکوسیستم این صنعت شد اما چندی بعد وزارت نیرو قیمتی را برای این ماینرهای دارای مجوز از وزارت صمت مشخص کرد که عملا غیر اقتصادی بود.

پیشنهاد شما چیست؟ باید به دنبال محدودیت باشیم یا اجازه بدهیم فعالان این حوزه به راحتی فعالیت کنند؟ اگر شما به جای مسولان بودید چه تصمیمی می‌گرفتید؟

در عصری زندگی می‌کنیم که اینترنت ماهواره‌ای آقای ایلان ماسک دنیا را فتح می‌کند، یعنی دیگر به این سادگی نمی‌توانیم فناوری را تحت کنترل در بیاوریم و به افراد امر ونهی کنیم، پیشنهاد من این است که مسئولان پیش از هر چیزی به دنبال شفاف کردن فضای این حوزه برای مردم  و خودشان باشند.

برای مثال وقتی یک شهروند ایرانی می‌خواهد با یکی از صرافی‌های رمزارز داخلی فعالیت کند تمام اطلاعات هویتی خود را ارائه می‌دهد و تصویر شفافی برای سیاست‌گذار پولی شکل می‌گیرد.

زمانی که به هر دلیلی این امکان از این شهروند گرفته شود به سراغ صرافی‌های خارجی می‌رود. در این صورت ضمن از دست رفتن چنین ظرفیتی با حاکمیت احتمال تحریم یا بلاک شدن سرمایه شهروند ایرانی در صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌های ظالمانه وجود دارد.

بخشی نگری اصلی ترین عامل موفق نبودن قانون گذاری رمزارزها

معتقدم مسئولان باید از دارایی‌های مردم به عنوان وظیفه شرعی، اخلاقی و سیاسی خود مراقبت کنند؛ و آنها را از گزند آسیب‌های از دست رفتن سرمایه مصون بدارند.

به عقیده من این حوزه برای کشورمان بیش از آنچه امروز در حال رخ دادن است می‌توانست سودآور باشد، هم اکنون قیمت برق استخراج قانونی رمزارز بسیار بالاست و عملا صرفه اقتصادی ندارد، در صورتی که می‌توانستیم با تصمیم‌های درست برق را تبدیل به یک درآمد ارزی پایدار کنیم.

پس به عقیده شما می‌توانستیم با قانون‌گذاری مناسب ضمن ممانعت از آسیب‌های این فناوری، از آن بهره‌مندی مثبت داشته باشیم؟

بله، به هر حال ما می‌توانستیم روی این صنعت به گونه‌ای کار کنیم و آن را درقالب و چارچوب‌هایی بگذاریم که جنبه‌های منفی این فناوری هیچگاه برای کشور بروز نکند اما محدود کردن بستن و امثال این کارها چه در زمانی که اینترنت، اینترنت‌ پرسرعت، تماس تصویری و پیامک تصویری وارد کشور و سپس ممنوع شد همه نشان دهنده این است که ما هرچقدر مانع رشد و حضور فناوری در جامعه شویم دیر یا زود فناوری خود را به شیوه دیگری به ما تحمیل می‌کند، پس از آن نمی‌توان فرار کرد.

به گزارش کارآفرین نیوز هر چقدر میزان استقبال مردم نسبت به رمزارزها بیشتر می‌شود، ضعف‌های ساختاری و قانونی در رابطه با رگولاتوری آنها نیز در کشور بیشتر نمایان می‌شود، به طوریکه حال برخی صاحب‌نظران بر این باورند تا زمان تعیین قاعده مشخص در این زمینه می‌بایست تمام فعالیت‌ها در این زمینه ممنوع شود، از سویی فعالان این حوزه که در حال حاضر  به تعداد قابل توجهی رسیده‌اند

کارشناسان براین باورند که محدودیت‌ها می‌تواند شرایط را بدتر کند. رمزارزها طی سال‌های اخیر فرصت شغلی مناسبی برای بخش قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با آی‌تی شده است. 
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =