بازار رمزارزها در کنار بازدهی مناسبی که در ماه‌های اخیر برای سرمایه‌گذاران خود داشته‌است اما در صورت برخوردار نبودن مشارکت کنندگان از دانش کافی به طور قطع به بستری برای ضرر چشمگیر آنها تبدیل خواهد شد.

بازار رمز ارز جذاب؛ اما خطرناک

به گزارش کارآفرین نیوز، با وجود اینکه عمر بازار رمرارزها در کشورمان به کمتر از ۵ سال می‌رسد اما حالا گوی سبقت بازدهی و سود را از دیگر بازارهای سنتی و مرسوم مانند طلا، ارز، مسکن و خودرو ربوده اند.

تاکنون شبکه بانکی کشور به صورت رسمی میزان تراکنش‌های این بازار را اعلام نکرده اما بر اساس اظهارات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی میزان تراکنش‌های روزانه رمزارز در کشورمان قریب به ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان است.

همچنین اتاق بازرگانی هم در پژوهشی برآورده کرده که حدود ۱۲ میلیون ایرانی در این بازار فعالیت می‌کنند.

این استقبال در حالی است که حداقل‌های قانون‌گذاری و قاعده‌گذاری در این زمینه در کشورمان وجود ندارد. اخیرا دارندگان یکی از صرافی‌های رمزارز در کشورمان به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شده است.

آنطور که رسانه‌ها در این باره گزارش کرده‌اند، سینا استوی، مدیر صرافی تبادل رمزارز کریپتولند پس از مدتها فعالیت غیرقانونی دستگیر شده است.

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری با صدور اطلاعیه ای، دستگیری وی را تائید کرد. در این اطلاعیه آمده است: اعضای «توکن» غیرقانونی، بدون پشتوانه و غیرمعتبر BRG به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور و با دستور دادسرای ویژه جرایم اقتصادی، دستگیر شدند. مقابله با این شبکه که بنابر گزارش‌های مردمی، رصدهای میدانی و درخواست‌های کنشگران و مراکز تخصصی و علمی مربوطه، از حدود ۹ ماه پیش آغاز شده بود، اکنون و پس از کامل شدن تحقیقات و اثبات کلاهبرداری‌های آن برای کارشناسان این مرکز، وارد مرحله جدیدی شده و برخورد قضائی با آن در دستور کار دادسرای ویژه جرایم اقتصادی قرار گرفته است.

 توکن، یکی از انواع ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید که بدون نیاز به داشتن یک بلاکچین مجزا، برای خود، بر بستر بلاکچین دیگر ارزهای دیجیتال به وجود می‌آید. از این رو تولید توکن‌ها با سادگی همراه است. نداشتن پشتوانه، تبلیغات شعاری، تمرکز عمده سرمایه در چند کیف پول و ایجاد نوسان جهت تخلیه سرمایه مردم، موج‌سازی‌های جعلی و غیرواقعی و همچنین قیمت‌سازی جعلی و... و. تنها بخشی از شاخصه‌های کلاهبردارانه پروژه BRG است.

موج دستگیری کلاهبرداری‌های این چنینی البته تنها معطوف به کشورمان نیست چندی پیش هم بزرگترین صرافی رمزارز ترکیه هم به دلیل اقدامات کلاهبردانه تحت تعقیب پلیس این کشور قرار گرفته است.

بازار رمز ارز جذاب؛ اما خطرناک

ترکیه هم مانند ایران تا چند ماه گذشته هیچ قاعده و قانون منسجمی در رابطه با صرافی‌های رمزارز نداشت اما به یک باره با درک این فضا که احتمال کلاهبرداری در این حوزه وجود دارد به صورت سلبی اقدام به برخورد با فعالان این حوزه کرده است.

پلیس امنیت اقتصادی کشورمان هم آب پاکی را روی دست سرمایه گذاران در زمینه رمز ارزها ریخت و اعلام کرد هیچکدام از صرافی‌های ایرانی مجوزی برای معاملات رمز ارز ندارند.

سرهنگ علی ولیپور گودرزی در این باره گفت: صرافی‌های داخل کشور مجوزی برای معاملات رمزارزها ندارند، اما تعدادی از صرافی‌ها با هماهنگی بانک مرکزی این کار را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: به شهروندان توصیه می‌کنیم به دلیل عدم اشراف موجود، در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری نکرده و پولهای خود را در بخش تولید سرمایه‌گذاری کنند.

با وجود تمام هشدارهایی که به مردم درباره سرمایه گذاری در این بازار داده می‌شود، بخشی از نمایندگان مجلس و به ویژه کمیسیون اقتصادی بر این باورند که شرایط کنونی ناشی از عدم سیاستگذاری مسئولان دولتی است.

در این باره محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: درباره مسائل بازار سرمایه از وزیر اقتصاد انتظار این است که مصوبات شورای‌عالی بورس و جلسات سران قوا در این خصوص اجرایی شود و در خصوص رمز ارزها اخیرا مشکلاتی ایجاد شده همچنین موضوعاتی نیز اخیر مطرح شده که موضع صریحی که در ارتباط با رمز ارزها داریم در دو بخش است که در رمز ارزهای داخلی ظرفیتی بزرگ برای اقتصاد کشور است که از این ظرفیت به واسطه نسبی در انرژی استفاده کنیم و بتوانیم منابع نفتی ناشی از آن را حوزه رفع تحریم‌ها به واسطه مبادلات خارجی استفاده کنیم.

بازار رمز ارز جذاب؛ اما خطرناک

پورابراهیمی بیان کرد: به زودی گزارش کمیسیون اقتصادی که در صحن مطرح است، در قالب طرح در کمیسیون نهایی خواهد شد و تکالیف تک تک دستگاه ها، وزارت نیرو، وزارت صمت، وزارت ارتباطات به واسطه بستر فضای مجازی، وزارت اقتصاد به واسطه شفافیت و اجرای قانون مبازره با پولشویی در کشور و بانک مرکزی عملیاتی خواهد کرد.

وی افزود: در خصوص مبادلات رمز ارزهایی که منشا خارجی دارند، نظر صریح ما در مجلس این است که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نباید این موضوع را رها کنند. سایت هایی که در این خصوص در حال اقدام هستند باید در چارچوب ضوابط کشور عمل کنند. چراکه گزارش ما در کمیسیون اقتصادی حاکی از این است روزانه بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان از طریق درگاه‌های پرداختی که زیر نظر بانک مرکزی از طریق psp عملیاتی بشود و بدون نظارت عملیاتی شده است. ما انتظار داریم بانک مرکزی ساماندهی کند اما شنیده‌ایم اخیرا بانک مرکزی ساماندهی توقف آنها را در دستور کار قرار داده که اساسا این موضوع ما نیست لذا بنا داریم در جلسات بعدی کمیسیون اقتصادی این موضوع را بحث کنیم.

شرکت‌های PSP از جمله شرکت‌های بزرگ در حوزه پولی و مالی کشور محسوب می‌شوند که واسطه بین بانک‌ها و مشتریان تجاری بوده و عملا خدمات بانکی را برای عموم مردم پیاده سازی می‌کنند. همه این شرکت ها که نام‌های بزرگ و کوچکی دارند؛ قادر به ارائه تمامی خدمات موردنیاز کسب و کارها و مشتریان تجاری هستند.

مبنای تشکیل این شرکت‌ها بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۸۳/۳/۳۰ ریاست جمهوری بوده که به همه بانک‌های معتبر کشور دستور داده شد تا با شرکت‌های psp قرارداد همکاری منعقد کنند و از آن تاریخ به بعد تمامی خدمات پرداخت آن‌ها از طریق این شرکت‌ها به مشتریان ارایه شود.

برآیند کلی که از اظهار نظرهای مسئولان در این رابطه می‌توان داشت این است که سرمایه‌گذاران نباید بدون اطلاع کافی به این بازار ورود کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =