میانگین کارآفرینان زن جهان با سرعت بیشتری از مردان در حرکت است در حال حاضر بیش از ۲۵۰ میلیون زن در همه نقاط جهان فعالیت های متنوعی در عرصه کارآفرینی دارند .

فعالیت ۲۵۰ میلیون زن کارآفرین جهان در سایه کرونا

به گزارش کارآفرین نیوز گزارش ها نشان می دهد که در بسیاری از نقاط جهان به ویژه آمریکا، افزایش سرمایه، همچنان چالش بزرگی برای زنان موسس شرکت ها است، زیرا آنها در سطوح متفاوت، بیشترین میزان کاهش وجوه سرمایه گذاران را در سال های گذشته متحمل شده اند. این واقعیتی است که گزارش شرکت ویزا (Visa) در سال ۲۰۲۰ آن را تایید می کند.

با اوج گیری شیوع کرونا، برخی پژوهش ها هشدار می داد که برابری جنسیتی نیز با پسرفت و کاهش روبرو خواهد شد؛ این در حالی است که در طول سال های متمادی، پیشرفت های مهم اما آرامی در زمینه برابری زن و مرد و مساوات شغلی به وجود آمده بود.

بررسی های شرکت مالی ویزا حاکی از آن است که ۷۹ درصد از زنان کارآفرین آمریکا در حال حاضر به نسبت ۵ سال پیش احساس تمکن و دارایی بهتری می کنند اگر چه ۶۶ درصد آنها نیز گفته اند که برای دستیابی به سرمایه گذاری مورد نیاز با سختی هایی روبرو می شوند. به عنوان نمونه یک مطالعه دانشگاه کلمبیا در زمینه مشاغل سال ۲۰۱۹ آشکار کرده که پروژه های تحت مدیریت زنان به نسبت ۶۳ درصد امکان دستیابی کمتری به سرمایه گذاری خطرپذیر در مقایسه با پروژه های در اختیار مردان دارند و این در حالی است که مطالعات نشان داده است طرح های تحت مدیریت زنان، خروجی و بروندادهای مطلوبی از طریق پذیره نویسی های عمومی یا واگذاری و فروش سهام نشان داده اند.

در سال ۲۰۱۰ شرکت هایی که به دست زنان تاسیس شده بود فقط ۳ درصد از کل سرمایه های مجموع شرکت ها را در خود جای داده بود.

در سال ۲۰۱۹ بعد از حدود ۱۰ سال، نیز بر اساس گزارش «سرمایه گذاری عرضه شده به بنیانگذاران زن» (زنان صاحب موسسه) که در پایگاه کرانچ بیس منتشر شد همچنان این نسبت ۳ درصد بود.  

فعالیت ۲۵۰ میلیون زن کارآفرین جهان در سایه کرونا

در این دهه مورد بحث، زنان موسس شرکت ها به میانگین سرمایه گذاری ۱۳ درصد پایین تر از شرکت هایی که بنیانگذار مرد دارند دست یافتند و ۱۰ درصد کمتر از شرکت هایی که با مشارکت مردان و زنان تاسیس شده بود.

در سطح جهانی، با شیوع کرونا، فعالیت شرکت هایی که زنان در سال گذشته (۲۰۲۰) تاسیس کرده بودند کاهش یافت به طوری که بر اساس گزارش «پیچبوک» سهم این موسسه ها، فقط ۴.۳ درصد کل قراردادهای انجام کار منعقد شده در سه ماهه اول سال بود؛ این در حالی است که سال پیش از آن، این نسبت حدود ۷.۱ درصد بود.  گزارش «زنان در مشاغل» تصریح می کند، زنان تنها ۷ درصد از شرکا یا تصمیم سازان را در ۱۰۰ شرکت بزرگ سرمایه گذاری جهان، تشکیل می دهند.

اثر ویروس کرونا از صاحبان کسب و کارها حالا دیگر به کارکنان و کارگزان عادی نیز سرایت کرده و گزارش سالانه «زنان در اماکن کار» نیز که شرکت های مک کنزی و لین این منتشر کردند آشکار کرد که ویروس کرونا تغییر بی سابقه و پیشتر دیده نشده ای  را در مکان های فعالیت شغلی ایجاد کرده و زنان بیش از مردان در حال ترک محل کار خود هستند.فعالیت ۲۵۰ میلیون زن کارآفرین جهان در سایه کرونا

در سال ۲۰۲۰ سرمایه گذاران روش پرهیز بیشتر از ریسک در توزیع سرمایه و سرمایه گذاری را در پیش گرفتند. سرمایه گذاران در سایه محدودیت هایی مانند قرنطینه خانگی و دورکاری و ممنوعیت سفر، ترجیح دادند در اوراق بهادار سرمایه گذاری بیشتری کنند و در نتیجه از هر ۴ زن شاغل در شرکت مک کنزی یکی از آنها به فکر تغییر شغل یا ترک بازار کار افتاد.

علاوه بر ضرورت وجود شبکه های پشتیبانی از شرکت های نوپا و استفاده بیشتر از زنان در نمایندگی شرکت ها و موسسات کارآفرین، زنان کارآفرین برای استفاده از ظرفیت کامل خود، به فرصت های برابر مالی با مردان نیاز دارند؛ مسیری طولانی پیش پای زنان کارآفرین است؛ تحقق هدف استفاده مناسب از ظرفیت و استعدادهای بانوان در مشاغل نیاز به سرمایه گذاران خطرپذیر دارد؛ کسانی که شهامت بیشتری برای دستیابی به افق های فتح نشده کسب و کار دارند.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =