رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون با اعلام اینکه ایران از امروز رسماً عضو پیوسته پیمان شانگهای شده است، گفت: بازار روسیه، عربستان و مصر می‌تواند حجم تجارت غیرنفتی ما را دو برابر کند، درحالی‌که حجم تجارت غیرنفتی ما در سال گذشته ۱۰۳ میلیارد دلار بوده است.

بازار جدید عربستان و مصر برای ایران فرصت است

به گزارش کارآفرین‌نیوز به نقل از راهبرد معاصر، ارسلان قاسمی اظهار داشت: ایران از امروز رسما عضو پیوسته سازمان همکاری شانگهای شده است، کشورهای عضو این پیمان ۲۰ درصد انرژی دنیا و ۳.۵ میلیارد نفر از جمعیت جهان را در اختیار دارند و چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم این پیمان از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند.

وی افزود: برخی می‌گویند پیمان شانگهای بیش از اینکه اقتصادی باشد، امنیتی و سیاسی است، اما در این پیمان بخش اقتصادی پررنگ هم وجود دارد و در شرایطی که کشورهای غربی ما را تحریم کرده‌اند، حضور قدرتمند بخش اقتصادی ایران به‌ویژه بخش تعاون در بستر پیمان شانگهای می‌تواند به توسعه صادرات غیرنفتی و تامین کالاهای اساسی کمک کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون با بیان اینکه پیمان شانگهای و اتحادیه اوراسیا و همچنین بازار روسیه فرصت مغتنمی برای شرکت‌های ایرانی به‌شمار می‌رود، گفت: بازار جدید عربستان و مصر برای ایران فرصت مغتنمی است تا به توسعه صادرات و افزایش تجارت با این کشورها اقدام کند.

قاسمی اضافه کرد: ما با برنامه‌ریزی درست می‌توانیم از فضای ایجادشده در پیمان‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای و کشورهای همسایه استفاده کنیم.

بازار جدید عربستان و مصر برای ایران فرصت است

به گفته وی؛ بازار روسیه، عربستان و مصر می‌تواند حجم تجارت غیرنفتی ما را دو برابر کند، درحالی‌که حجم تجارت غیرنفتی ما در سال گذشته ۱۰۳ میلیارد دلار بوده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون اظهار داشت: با استفاده از پیمان‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا می‌توانیم به توسعه صادرات به‌ویژه کشورهای پیرامونی ما نیاز به محصولات صادراتی ایران دارند و ما می‌توانیم محصولات خود را به این کشورها صادر کنیم.

قاسمی با اشاره به ماده ۲۳ قانون احکام دائمی گفت: به دولت اجازه داده شده است، برای تنظیم بازار داخل با واردات اقدام کند و همچنین تأکید شده است که دولت نمی‌تواند به بهانه تنظیم بازار، جلوی صادرات محصولات ایرانی را بگیرد؛ وقتی ما با یک کشور قرارداد می‌بندیم باید صادرات را به موقع انجام دهیم، نه اینکه به بهانه تنظیم بازار داخل جلوی صادرات گرفته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.