رئیس گمرک کشور با اعلام اینکه سال گذشته ۱.۵ میلیارد دلار صادرات بخش تعاونی‌ها در کشور رقم خورد، تصریح کرد: در کشور حدود ۷۵ درصد از صادرات غیرنفتی به مقصد ۵ بازار صادراتی ترکیه، عراق، چین، امارات و هند رفته که با نگاه بلندمدت باید بازارهای صادراتی بیشتر شود.

۷۵ درصد صادرات غیرنفتی ایران به مقصد ۵ کشور

به گزارش کارآفرین‌نیوز به نقل از برنا، محمد رضوانی‌فر در نشست تخصصی راهکارهای توسعه صادرات بخش تعاون جمهوری اسلامی، درباره آمار صادرات در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: سال گذشته ۱.۵ میلیارد دلار صادرات بخش تعاونی‌ها در کشور رقم خورد که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد داشت و نسبت به ۵۳ میلیارد دلار صادرات کشور سهم ۲.۵ درصدی دارد و بخش تعاونی، تنوع قابل توجهی در حوزه کشاورزی، ساختمانی، معدنی و ... دارد.

وی ادامه داد: بخش تعاون نسبت به سایر بخش‌ها از ثبات و پایداری قابل توجهی نسبت به سایر بخش‌ها با توجه به نوسانات ارزی و... برخوردار بوده و همچنین از نظر پراکندگی جغرافیایی وسیع و گسترده است.

رضوانی‌فر درباره بازار صادراتی ایران گفت: در کشور حدود ۷۵ درصد از صادرات غیرنفتی به مقصد ۵ بازار صادراتی ترکیه، عراق، چین، امارات و هند رفته که با نگاه بلند مدت باید بازارهای صادراتی بیشتر شود و این رویه اصلاح شود.

رئیس گمرک کشور با بیان اینکه وظیفه گمرک همراهی و تسهیل‌گری برای شرکت‌های تعاونی است، تصریح کرد: سهم تعاونی باید به عنوان یک رکن در اقتصاد کشور تثبیت شود.

وی اظهار کرد: در تفاهم‌نامه به امضا رسیده بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و گمرک کشور چند محور دنبال می‌شود؛ نخست مبادله بر خط اطلاعات بخش صادرات بین دو نهاد است. دوم، تسهیل‌گری و قرار دادن شرکت‌های تعاونی به عنوان فعالان مجاز و برگزیده اقتصادی است. اضافه شدن شرکت‌های بزرگ تعاونی در این فهرست کمک بسیاری به تسهیل امور برای این شرکت می‌شود.

رئیس گمرک در پایان با بیان اینکه رشد نرخ صادراتی حوزه شرکت‌های تعاون دو برابر نرخ صادراتی سایر بخش‌هاست، گفت: در این راستا کارگروه ملی پیش‌بینی شده تا درباره تعریف خدمات و محصولات جدید توافقات انجام شود و بر اساس جدول زمان‌بندی تدوین و پیاده سازی شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.