عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور با اشاره به اینکه مجموع بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان در حال حاضر به ۶۰ هزار میلیارد رسیده است، گفت: مشکل اصلی صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور تامین منابع مالی و ارزی است و اگر این مشکل وجود نداشت، تولید خودرو در سال به ۲ میلیون دستگاه می‌رسید.

آیا تولید سالانه خودرو به ۲ میلیون دستگاه می‌رسد؟

به گزارش کارآفرین‌نیوز به نقل از ایرنا، علی یکه‌فلاح افزود: ورود نخبگان دانشگاهی کشور و متخصصان بیشتر به این صنعت، راهکار مناسبی است که می‌تواند درهای توسعه و نیز همگامی با پیشرفت‌های جهانی را به روی خودروسازان و زنجیره تامین خودرویی کشور باز کند.

وی، مشکل مهم صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی در کشور را تامین منابع ریالی و ارزی و کمبود نقدینگی معرفی کرد و ادامه‌داد: این مشکلات در نهایت موجب بدهی معوق ۲۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازان به قطعه‌سازان شده است. ضمن آن که مجموع بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان در حال حاضر به ۶۰ هزار میلیارد رسیده است.

این فعال صنعت قطعه‌سازی تاکید کرد: قطعه‌سازان بارها اعلام کرده‌اند که توان تولید قطعاتی با کیفیت بالاتر و پیشرفته‌تر را دارند و در صورت درخواست و سفارش خودروسازان قادر به تولید این نوع قطعات هستند، اما این امر به گردش مالی نیازمند است زیرا قطعه‌سازان براساس کیفیت مواد اولیه و سرمایه در گردشی که در اختیار دارند می‌توانند قطعه تولید کنند.

یکه‌فلاح ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست‌ها به‌ منظور توسعه صنعت قطعه‌سازی، تاکید کرد: اگر خواهان رونق صنعت قطعه‌سازی هستیم، خودروساز باید کاملا از قطعه‌سازی خارج شود و تلاش را روی تولید خودرویش بگذارد، قطعه‌سازی را به اهلش بسپارد و خصوصی‌سازی واقعی شود، زیرا این حجم مطالبات، می‌تواند هر صنعتی را زمین‌گیر کند.

وی بیان‌داشت: همان‌طور که اشاره شد، مشکل اصلی صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور موضوع تامین منابع مالی و ارزی است. اگر این مشکل در صنعت وجود نداشت، تولید خودرو در سال به ۲ میلیون دستگاه نیز می‌رسید.

این عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه‌سازان، همچنین آثار سوء تورم بر صنعت قطعه‌سازی را بسیار بیشتر از صنعت خودروسازی دانست و یادآور شد: قطعه‌سازان مواد اولیه مورد نیاز خود را به صورت نقدی خریداری می‌کنند. این در حالی است که خودروسازان مطالبات خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند. قطعه‌سازان مجبورند که با دریافت مطالباتشان از خودروسازان که در ماه‌های گذشته فروخته شده است، مواد اولیه را با مبلغ بالاتری مجدد خریداری کنند.

وی گفت: در سال‌های گذشته تحریم‌های سنگینی که علیه ایران اعمال شد و برخی سوءمدیریت‌ها صنعت خودرو را به این وضع کشانده است، اما همچنان می‌توان به این صنعت امیدوار بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.