برخی معتقدند با راه اندازی سامانه املاک و اجرای قانون افزایش مالیات بر خانه های خالی، میزان عرضه مسکن در بازار افزایش خواهد یافت اما حقیقت این است که اجرای این قوانین تاثیر زیادی بر این بازار نخواهد داشت.

ابهام در تاثیرگذاری سامانه املاک بر وضعیت مسکن

این جمله بخشی از  اظهارات بیژن خطیبی در گفت و گو با خبرنگار کارآفرین نیوز است،‌ وی در خصوص عوامل موثر در پایین آمدن قیمت مسکن، گفت: کاهش قیمت مسکن به عوامل متعددی بستگی دارد و در حال حاضر، انتخابات ریاست جمهوری توانسته روی این نرخ تاثیر محدودی داشته باشد.

خطیبی افزود: با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم، از میزان دادوستد در بازار مسکن کاسته شده و بسیاری گمان می کنند با شکل گیری دولت جدید شاهد تحول در این بازار خواهیم بود اما واقعیت این است که کاهش محدود چند درصدی که اکنون اتفاق افتاده موقتی است و تضمینی برای ادامه دار بودن آن وجود ندارد.

این کارشناس بازار مسکن بیان کرد: طی ۸ سال گذشته بازار مسکن به کلی رها شده بود و آنقدر در بخش تامین مصالح و نیروی انسانی برای ساخت و ساز مسکن، با افزایش بی رویه قیمت مواجه شدیم که قیمت مسکن طی سال های گذشته به شدت افزایش یافت و از کنترل خارج شد.

وی ادامه داد: کاهش قدرت خرید مردم به واسطه پایین بودن سطح درآمدی، یکی دیگر از عواملی است که در ماه های اخیر باعث کاهش موضعی قیمت مسکن شده اما ضمانتی برای ادامه دار بودن این روند وجود ندارد.

خطیبی گفت: به عقیده کارشناسان، قیمت مسکن بیش از این افت نخواهد داشت و حتی احتمال می رود در صورتی که کنترلی روی این بازار صورت نگیرد باز هم شاهد افزایش بی رویه قیمت ها باشیم.

وی با بیان اینکه برخی تصورمی کنند مالکان خانه های خالی مجبور به اجاره یا فروش واحدهای مسکونی خود می شوند ، افزود:‌ اما حقیقت این است که اجرای این قوانین تاثیر زیادی بر این بازار نخواهد داشت و فقط منجر به وارد آمدن شوک های لحظه ای و موقتی به بازار مسکن می شود و بعد از مدتی باز هم قیمت ها افزایش خواهند یافت چرا که کنترلی صحیح روی این بازار وجود ندارد.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: جهش بی رویه قیمت مسکن طی سه سال اخیر باعث ایجاد حباب در قیمت ها شده و کاهش چند درصدی آن، تا زمانی که شاهد رونق در بازار مسکن نباشیم منجر به ایجاد تحولی جدی و واقعی در این بازار نمی شود مگر اینکه تحریم ها برداشته شوند و منابع بانکی به این بازار تزریق شوند تا از محل آن به تولید مسکن و افزایش عرضه واحدهای مسکونی بپردازیم و قیمت ها واقعی سازی شوند.

وی گفت: آمارها حاکی از این است که سالانه باید ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد مسکونی در کشور تولید شود اما به دلیل نوع عملکرد وزارت راه و شهرسازی و عدم حمایت دولت از این وزارتخانه در این بخش، در حال حاضر سالانه ۳۰۰ هزار مسکن تولید می شود و با توجه به اینکه توازنی در میزان عرضه و تقاضا در این بازار وجود ندارد، نباید انتظار داشته باشیم که قیمت ها کاهش پیدا کنند.

خطیبی تصریح کرد: امیدواریم با روی کارآمدن دولت جدید، دولتمردان بتوانند مشکلات اقتصادی کشور را حل و تحولی در بازار مسکن ایجاد کنند تا شاهد رونق ساخت و ساز باشیم و با اینکار، همه مردم کشور بر اساس آنچه که در قانون اساسی آمده از سرپناهی مناسب برخوردار شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =