قیمت رمزارزها در یک هفته گذشته شرایط پر تلاطمی را سپری کرد. به طوریکه بیت کوین تنها طی یک هفته با ثبت کاهش ۸ هزار دلاری به حدود ۴۰ هزار دلار رسید.

پر فراز نشیب؛ مثل بیت‌کوین!

به گزارش کارآفرین نیوز، بیت کوین و دیگر رمزارزها هفته سختی را سپری کرده و یکی از سقوط‌های بی‌سابقه قیمت بیت کوین طی هفته گذشته ثبت شد.قیمت هر بیت کوین به صورت متوسط در ابتدای هفته گذشته یعنی شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۴۸ هزار دلار بود که این رقم در پایان روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ماه به ۴۰ هزار دلار رسید.این کاهش ۸ هزار دلاری در حالی رخ داد که باز هم توییت‌های ایلان ماسک اولین متغیر تاثیر گذار بر قیمت این ارزهای مجازی بود؛ البته انتشار چند تصمیم برای رگولاتوری رمزارزها در چین هم در این اتفاق بی‌تاثیر نبوده است.

نا گفته نماند این گزارش در حالی قیمت رمزارزها را در هفته گذشته بررسی می‌کند که در زمان تنظیم این گزارش (ظهر شنبه اول خرداد ماه) قیمت بیت کوین با ادامه روند کاهشی به حدود ۳۶ هزار دلار رسیده است.

اما چه اتفاق‌هایی باعث کاهش ۱۶.۶ درصدی قیمت بیت کوین از ۲۵ اردیبهشت ماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه شد؟

روند نزولی قیمت بیت کوین از ۲۳ اردیبهشت ماه شروع شده بود زمانی که ایلان ماسک تصمیم به تعلیق درآوردن خرید خودروهای تسلا با این رمزارز را گرفت. این تصمیم باعث شد که بیت کوین از سد روانی ۵۰ هزار دلار  پایین تر بیاید.

ایلان ماسک دلیل این تصمیم را انرژی‌بر بودن استخراج بیت کوین و مغایرت آن با معیارهای انرژی پاک عنوان کرد.البته این تصمیم تاثیر خود را بر روی آلت کوین‌ها هم گذاشت و قیمت اتریوم هم در همین بازه زمانی با بیش از ۷ درصد افت به زیر ۴ هزار دلار رسید.

اما این تنها عامل تحریک بازار توسط ماسک نبود، او ۲۶ اردیبهشت ماه و زمانی که بازار رمزارزها به سختی در حال بازسازی خود پس از تصمیم گذشته او بود با یک توییت یک کلمه‌ای بار دیگر بازار به هم ریخت.

ایلان ماسک در پاسخ به توئیت یک کاربر که نوشته بود: «بیت کوین‌بازها پس از آنکه بفهمند ایلان ماسک بیت کوین‌های تسلا را در سقف قیمت فروخته بر سر خود خواهند زد»، نوشت: «واقعا» و همین امر باعث شد تا ارزش بیت کوین تا ۴۲ هزار و ۴۴۱ دلار سقوط کند!پیش از این قیمت هر بیت کوین بین ۴۷ تا ۴۹ هزار دلار در نوسان بود.

پر فراز نشیب؛ مثل بیت‌کوین!

اگرچه پس از ساعتی ماسک نوشت که تسلا بیت کوین‌هایش را نفروخته اما همین که وی دیر نسبت به این مسئله شفاف‌سازی کرد باعث شد تا بازار جهانی ارزهای مجازی سراسر قرمزپوش شود.

اما ضربه نهایی به قیمت رمزارزها به تصمیم بانک مرکزی کشور چین باز می‌گردد. چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه بانک مرکزی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که از این پس به رمزارزها اجازه نخواهد داد به عنوان یک شیوه پرداخت در دادوستدها مورد استفاده قرار گیرند.

همین بیانیه کافی بود تا قیمت بیت کوین با کانال ۴۰ هزار دلار در روز پنج شنبه وداع کند و به در ساعاتی از شبانه روز ۳۰ اردیبهشت ماه قیمت‌هایی مانند ۳۴ هزار دلار را هم تجربه کند.

البته روز قبل از این تصمیم بانک مرکزی چین، سه نهاد مهم سیاست گذار در این کشور که عبارتند از انجمن ملی مالی اینترنت چین، انجمن بانکی چین و انجمن پرداخت و تسویه حساب چین نیز طی یادداشتی تایید کردند که ممنوعیت‌های اعمال‌شده در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ که موسسات مالی و پرداخت را از ارائه خدمات مربوط به معاملات رمزارزها منع می‌کند، مجددا فعال خواهد شد.

پنج شنبه هفته گذشته اخبار غیر رسمی مبنی بر تصمیم مقامات هنگ کنگی در رابطه با وضع ممنوعیت در حوزه معاملات خرد ارزهای دیجیتال هم در کاهش قیمت آن بی تاثیر نبود.

در پایان باید به این نکته توجه داشت که قیمت بیت کوین از زمان اوج خود یعنی ۲۵ فروردین ماه با قیمت ۶۴ هزار ۸۵۰ دلار، ۴۳ درصد کاهش داشته است. و روند پر نوسان این رمز ارز در یک هفته گذشته هم بسیار مشهود است بنابراین به سرمایه گذاران در این بازار توصیه می‌شود با احتیاط لازم در این بازار فعالیت کنند زیرا هر لحظه امکان دارد در طوفان نوسان قیمت دارایی خود را از دست بدهند.مطمئنا بازاری که تنها ظرف ۴۰ روز ۴۳ درصد از بازدهی خود را از دست می‌دهد محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =