بنا بر اعلام دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی، ایران در رتبه چهارم تولید علم جهانی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی قرار دارد.

رتبه چهارم ایران در تولید علم گیاهان دارویی

به گزارش کارآفرین‌نیوز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، محمدرضا شمس اردکانی اظهار داشت: ایران از بعد تاریخی و علمی و از منظر منابع طبیعی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی در رتبه اول قرار دارد که برای حفظ این موقعیت فاخر و مولفه ارزشمند فرهنگی، تمدنی، دانشی و کسب دستاوردهای بیشتر در سه حوزه آموزش، تحقیقات و خدمات، برنامه‌هایی در ستاد تدوین شده که جا دارد از حمایت موثر معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در این زمینه تشکر کنم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث آموزش علاوه بر توجه به مبانی طب سنتی که حکمت‌بنیان است، حرکت در مرزهای دانش در حوزه گیاهان دارویی را هم دنبال می‌کنیم و در نتیجه اقدامات خوبی که در راستای تاسیس دانشکده‌های طب سنتی صورت گرفته در حال حاضر در رتبه چهارم تولید علم جهانی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی قرار داریم.

شمس اردکانی با اشاره به رویکرد محصول محور برنامه‌های پژوهشی ستاد با هدف ارائه صحیح و منطقی ظرفیت‌های بالفعل این حوزه در بخش خدمات اظهار داشت: باتوجه به این که ستادهای ذیل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان مسئولیت اجرایی ندارند و نقش راهبری و ریل‌گذاری دارند در حوزه آموزش در زمینه تاسیس دوره‌های منجر به مدرک و طرح درس‌هایی که به ارتقای این حوزه منجر می‌شود، اقدام کرده‌ایم که ۵۰ دوره و طرح درس در نوبت تصویب است و البته اغلب این حوزه‌ها میان‌رشته‌ای است.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با بیان این که در طب سنتی عمده تاکید بر سبک زندگی سالم است، اظهار داشت: رویکرد ستاد در حوزه پژوهش، حمایت از حرکت‌های فناورانه است و ایجاد و توسعه مراکز نوآوری در دستور کار است. استفاده از امکانات جدید از جمله هوش مصنوعی در به‌روزرسانی مبانی طب سنتی و طراحی دارونامه‌های طب سنتی به زبان امروزی از دیگر برنامه‌های مورد حمایت ستاد است.

وی با اشاره به حمایت ستاد از تاسیس پالایشگاه‌های گیاهان دارویی در سال‌های اخیر اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های مهم ستاد، ساماندهی عطاری‌هاست که از شریف‌ترین مشاغل است و با توجه به حساسیت‌های حوزه سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است. عطاری‌ها که نمونه تا حدی مشابه آنها در خارج کشور، هلث‌شاپ‌ها هستند، صنف خاصی ندارند که درصدد اجرای یک طرح جامع در این زمینه هستیم. ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی با هدف هم‌افزایی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود و ایجاد شبکه بین‌المللی فعالان این حوزه از دیگر برنامه‌های ستاد است.

شمس اردکانی در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی و صدور مجوز برای ۳۰۰۰ فرآورده دارویی گیاهی از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت اظهار داشت: ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی که از قدیمی‌ترین ستادهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری است از هرگونه نوآوری و ایده جدید در این حوزه تا مرحله آخر حمایت می‌کند و تلاش داریم سند گیاهان دارویی و طب سنتی را به قوی‌ترین وجه ممکن محقق کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.