قطعی بدون اطلاع‌رسانی و خاموشی خارج از برنامه در یکی دو روز گذشته واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته است، موج جدید نیز مورد تأیید سخنگوی صنعت برق نیز قرار گرفته است.

موج جدید قطعی برق / آیا تابستان سختی در پیش خواهیم داشت ؟

به گزارش کارآفرین نیوز، مسئولین مربوطه علت قطعی برق را افزایش بیش از حد دمای هوا و فعالیت مراکز استخراج رمز عنوان می کنند. از طرفی در زمستان سال ۹۹ هم به دلیل افزایش مصرف گاز، قطعی‌های ناگهانی در بسیاری از مناطق کشور رخ‌داده بود.

مطابق با آخرین آمار رسمی شرکت مدیریت برق ایران سرعت رشد مصرف برق در کشور رشد عجیبی داشته است به‌گونه‌ای که برای نخستین‌بار در تاریخ کشور در روزهای انتهایی اردیبهشت‌ماه رکورد مصرف برق به ۵۴ هزار مگاوات رسیده است.

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر، در خصوص دلیل به‌هم‌خوردن تراز تولید و مصرف برق گفت: خشکسالی و غیرممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه‌های برق‌آبی، افزایش دما و بالارفتن مصرف برق، ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی و در نهایت پدیده جدیدی به نام رمزارزها چهار دلیل اصلی افزایش شدید مصرف برق و به‌هم‌خوردن تراز تولید و مصرف به شمار می‌روند.

این‌طور که مشخص است هر چه به روزهای گرم‌تر سال نزدیک‌تر شده، این قطعی‌ها در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران جدی‌تر شده به‌گونه‌ای که در روزهای گذشته در نقاط مختلف شهر، قطع‌های چندین ساعته گزارش شده است.

موج جدید قطعی برق / آیا تابستان سختی در پیش خواهیم داشت ؟

پیش از فرارسیدن روزهای گرم باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای خاموشی‌ها صورت می‌گرفت و بر اساس یک برنامه‌ریزی منظم ساعات خاموشی اعلام می‌شد تا مردم بلاتکلیف در روزهای گرم نمی‌ماندند. با ادامه این روند خاموشی‌ها ابراز نگرانی‌ها از خاموشی برق در بیمارستان‌ها نیز می‌رود که باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود و برنامه‌ای منظم ارائه شود.

مهم‌ترین انتقادی که شهروندان به این اتفاق داشته‌اند، عدم اطلاع‌رسانی در خصوص زمان قطعی برق است. ادامه روند عدم اطلاع‌رسانی موجی از نگرانی‌ها را به خصوص در بیمارستان ایجاد می‌نماید

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق دراین‌خصوص گفت: اطلاع‌رسانی خاموشی به عهده شرکت‌های توزیع برق هر منطقه است که از طریق تارنمای این شرکت‌ها و همچنین نرم‌افزار برق منتشر می‌شود.

وی در ادامه گفت: دما در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۴ درجه افزایش پیدا کرده و همین مسئله سبب شده شاهد افزایش میزان مصرف برق باشیم. از طرفی امروز مصرف برق امروز حدود ۵۳.۶۶۲ مگاوات در کل کشور بوده است که نسبت به روز مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۹ هزار مگاواتی مصرف بوده‌ایم.

سخنگوی صنعت برق ضمن تأیید اخبار خاموش برق مناطق تهران در روزهای اخیر گفت: قطعی‌های برق پراکنده‌ای که در نقاط مختلف پایتخت شاهد آن بودیم به دلیل افزایش مصرف برق است و در برخی نقاط احتمالاً ممکن است ناشی از فرسودگی شبکه یا پارگی خطوط و … باشد که همین امر موجب قطعی برق شده است که همکاران ما دراسرع‌وقت اقدام به تعمیرات لازم کرده تا شاهد قطعی طولانی برق نباشیم.

رجبی مشهدی در خصوص علت رشد مصرف برق نیز گفت: اوج بار سال جاری نسبت به سال گذشته ۹۰۰۰ مگاوات رشد کرده که عمده آن مرتبط با لوازم سرمایشی بخش خانگی و همچنین مراکز استخراج رمزارز است.

سخنگوی صنعت برق در تشریح اینکه میزان مصرف برق رمزارزهای غیرمجاز حدود ۲۰۰۰ مگاوات است، تأکید کرد: این میزان عدد بزرگی است که امکان تأمین آن در سال‌های گذشته پیش‌بینی نشده است.

موج جدید قطعی برق / آیا تابستان سختی در پیش خواهیم داشت ؟

رجبی مشهدی با بیان اینکه مصارف غیرقانونی باعث ایجاد نوسان در شبکه برق می‌شود، از مشترکان خانگی که از دستگاه ماینر و تجهیزات مربوطه برای استخراج رمزارز در منزل استفاده می‌کنند خواست که سریع‌تر نسبت خاموش‌کردن اقدام کنند و در صورت عدم قطع و شناسایی، علاوه بر ضبط تجهیزات تا تعیین تکلیف نهایی، برق منزل این دسته از مشترکان متخلف نیز قطع خواهد شد.

همچنین حاجی رضا تیموری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران دراین‌خصوص اظهار داشت: از اواخر سال گذشته تاکنون در راستای اجرای طرح مقابله با رمزارزها، ۲۴ هزار ماینر در استان کشف و جمع‌آوری شد.

به گفته، تیموری، این تعداد دستگاه از ۳۸۰ مرکز استخراج کشف شده که با کشف و جمع‌آوری این دستگاه‌ها، حدود ۴۶ مگاوات از بار شبکه کاهش‌یافته و از حدود ۴۳ میلیون کیلووات هدر رفت انرژی جلوگیری و ۵۵ میلیارد تومان درآمد حاصل شده است.

موج جدید قطعی برق / آیا تابستان سختی در پیش خواهیم داشت ؟

همچنین کارشناسان معتقدند کم‌کاری مسئولان در زمینه توسعه استفاده از انرژی‌های جایگزین و پاک را هم باید به موارد مطرح شده توسط مسئولین اضافه کرد. درحالی‌که کشورهای مختلف به استفاده از پنل‌ها و سلول‌های خورشیدی برای تأمین برق و انرژی روی آورده و از انرژی رایگان و در دسترس عموم خورشیدی، الکتریسیته تولید می‌کنند، در ایران با وجود آسمان آفتابی همچنان استفاده از روش‌های منسوخ مثل نیروگاه‌های آبی، فسیلی (ذغال سنگی، گازی، گازوئیلی) در حال اجرا است که این امر نیازمند این اصل است که دولت شرایط لازم به‌منظور ورود شرکت‌های خصوصی جهت ساخت نیروگاه‌های خورشیدی را تسهیل نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =