رئیس سابق بانک مرکزی چین اعلام کرد: راه‌اندازی یوان دیجیتال استفاده از این ارز را در پرداخت‌های بین مرزی تسهیل می‌کند ولی هرگز جایگزین دلار به‌عنوان ارز برتر پرداخت بین المللی نمی‌شود

یوان دیجیتال، موقعیت دلار را به چالش نمی‌کشد

براساس گزارش بلومبرگ ، بانک مرکزی چین احتمالاً اولین بانک مرکزی بوده که نسخه دیجیتالی از ارز اختصاصی خود را منتشر نموده است تا از روند سریع دیجیتالی شدن اقتصاد عقب نمانده و کنترل آن را به دست بگیرد. استفاده آزمایشی از این ارز دیجیتالی در چندین شهر از جمله هنگ کنگ در حال انجام بوده و مذاکراتی برای توسعه این آزمایش‌ها به پرداخت‌های بین مرزی صورت گرفته است.

ژیائوچان ژو، رئیس سابق بانک مرکزی چین در خصوص یوان دیجیتالی گفت: کشورش هرگز قصد نداشته با ایجاد یک یوان دیجیتال، موقعیت دلار آمریکا را به‌عنوان ارز ذخیره بین المللی به چالش بکشد.

ژو گفت راه‌اندازی یوان دیجیتال استفاده از این ارز را در پرداخت‌های بین مرزی تسهیل می‌کند ولی چین هرگز قصد جایگزینی دلار را به‌عنوان ارز برتر پرداخت بین‌المللی نداشته است.

 ژو در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: یوان دیجیتال دقیقاً ارتباطی با مفهوم بین‌المللی شدن ارزش ندارد. این مفهوم در واقعیت بیشتر وابسته به باز شدن سیاست‌های مالی و اصلاح سیستم مالی است تا فناوری.

رئیس اسبق بانک مرکزی چین در ادامه گفت: سیستم پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال مشترکاً توسط بانک‌های تجاری، شرکت‌های مخابراتی و چندین شرکت پرداخت بزرگ دیگر ساخته شده است و قرار نیست نقشی را که این شرکت‌های پرداخت بازی می‌کنند برعهده بگیرد.

 یوان دیجیتال برخلاف ارزهای مجازی مثل بیت‌کوین مفهومی بی‌نام‌ونشان نداشته و ارزش آن مانند یوان فیزیکی ثابت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =