کار از منظر اسلام از ارزش بالایی برخوردار است و به همین دلیل می‌توان گفت کار از نقطه‌ نظر اسلام مقدس بر شمرده است، البته کاری که با نیت خالص و ایمان درست همراه است.

کارآفرینی از منظر  رهبر معظم انقلاب

به گزارش کارآفرین نیوز ،‌ قرآن کریم پیوسه انسان را به کار و تلاش دعوت می کند. «آیه ۳۹ سوره نجم». همچنین از نظر آموزه‌های قرآنی یکی از حکمت‌های آفرینش انسان، آبادانی زمین است که از طریق کار و کارآفرینی تحقق می‌یابد. در آیات قرآنی از خلیفه خدا خواسته شده تا با سعی، کسب، کار و عمل، نعمت‌های الهی را در زمین و آسمان بجوید و با تبدیل و تغییر مناسب در خلقت آنها جهت رشد و خدایی شدن، از آن بهره‌مند شود.

همچنین انسان از نظر اسلام، موجودی کارآفرین است چرا که خلاقیت و خطرپذیری در ذات انسان نهادینه شده است. انسان از نظر اسلام و آموزه‌های حیانی آن، موجودی اقتصادی است و کارآفرینی او متوجه همه حوزه اقتصادی است، چرا که جامعه انسانی بر ستون‌های استوار و محکم اقتصاد بنیاد گذاشته می‌شود و اقتصاد به‌عنوان قوام و مایه استواری جامعه معرفی شده است. (نساء، آیه ۵).

کارآفرینی، بنیاد اقتصاد مقاومتی

اصطلاح کارآفرینی در حوزه علم و عمل اقتصادی به فرایند خلق ارزش جدید مادی یا معنوی از طریق یک تلاش متعهدانه با درنظرگرفتن خطرهای ناشی از آن اطلاق می‌شود.رهبر انقلاب نیز مطابق با آموزه‌های قرآن اهمیت بالایی برای کارآفرینی قائل شده‌اند. نام‌گذاری‌های چند ساله اخیر از سوی مقام معظم رهبری به‌خوبی نشان می‌دهد که ایشان کارآفرینی و تولید در جامعه را شاهراه حل مشکلات اقتصادی دانسته‌اند.

کارآفرینی از منظر مقام معظم رهبری

مطابق با بیانات مقام معظم رهبری لازم است همه مسئولان و تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران به این حوزه توجه ویژه‌ای داشته تا اقتصاد به‌عنوان دغدغه اصلی مطرح شود و راهکار اصلی درمان یعنی کارآفرینی در همه جلسات موردتوجه ایشان قرار گرفته است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان می کنند:‌سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، کاری بزرگ و نوعی عبادت است. ایران بزرگ امروز بیش از هر زمان دیگر به کار و کارآفرینی نیاز دارد تا همچون عقابی تیزپرواز، در فضای پیشرفت و آبادانی و افتخار اوج گیرد.

ایشان با اشاره به اهمیت کار و کارآفرینی از دیدگاه اسلام، ایجاد اشتغال را علاوه بر جنبه مهم ثروت‌آفرینی، نوعی زمینه‌سازی برای به‌کارگیری گنجینه استعدادهای انسانی دانسته و می‌افزایند: ایران، امروز به کارگاه بزرگ تلاش و ابتکار و نوآوری تبدیل شده است اما این واقعیت، تنها گام اول از روند پیشرفت و سرافرازی کشور است.

کارآفرینی نوعی عبادت و ارزش آفرینی 

مقام معظم رهبری همچنین در سخنانی کارآفرینی را نوعی عبادت و ارزش‌آفرینی معرفی نموده و در این‌خصوص فرمودند: ایران بزرگ امروز بیش از هر زمان دیگر به کار و کارآفرینی نیاز دارد تا همچون عقابی تیزپرواز، در فضای پیشرفت و آبادانی و افتخار اوج گیرد.

مطابق با صحبت‌های رهبر انقلاب، آمادگی کشور برای جهش و همچنین فشار اقتصادی دشمنان  دلیلی اصلی بوده که کشور بیش از هر دوره دیگری به کارآفرینی احتیاج دارد. در این‌خصوص ایشان فرمودند: برای مقابله با این فشارها باید «اقتصاد مقاومتی واقعی» به وجود آوریم که معنای واقعی کارآفرینی نیز همین است.

با نگاهی به بیانات رهبری در دیدار با کارآفرینان معلوم می‌شود که ایشان برای تحقق مفهوم کامل کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی روش مشخص علمی و عملی در نظر دارند. رهبری در دیدارهای مختلف تأکید داشتند که همة سرمایه‌های مادی و غیرمادی می‌بایست در مسیر تحقق کارآفرینی عمل کنند تا اقتصاد مقاومتی به معنی واقعی شکل گیرد.

کارآفرینی از منظر  رهبر معظم انقلاب

ایشان یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی را کارآفرینی می‌دانند و در این‌ خصوص می‌فرماید: اجرای «کامل، دقیق، همه‌جانبه و مستمر» سیاست‌های اصل ۴۴ حلال بسیاری از مشکلات است. ایشان دولت را به دو کار اساسی در این زمینه موظف کردند تا اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی به معنای درست شکل گیرد؛ زیرا بدون ۱- مدیریت دقیق و عالمانه منابع مالی و ۲- بهبود فضای کسب‌وکار نمی‌توان امید داشت که اقتصاد مقاومتی شکل گیرد و اقتصاد کشور ضمن پویایی و رشد و شکوفایی بتواند در برابر سلطه گران و تحریم‌ها و فشارهای آنان مقاومت کند. برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است که بسترهای مناسب فراهم آید که دو مورد پیش‌گفته در رأس آن قرار دارد.کارآفرینی از منظر  رهبر معظم انقلاب

رهبری بسیاری از گلایه‌های کارآفرینان را ناشی از مدیریت ضعیف منابع مالی دانسته‌اند و تأکید داشته‌اند که باید منابع را به‌منظور تولید و اشتغال افزایش داده و کسب‌وکار را رونق داد.

نکتة بعدی که آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله) به آن تأکید داشته‌اند مسئله مربوط به نوآوری و ابتکار در حوزه تولیدات کشور است. ایشان در این‌ خصوص می‌فرمایند: «از جملة چیزهایی که باید موردتوجه قرار بگیرد، نوآوری کردن در همه تولیدات به‌صورت پی‌درپی و لحاظ حس، یعنی اشباع حس زیبایی‌شناسی در مصرف‌کننده است. این یکی از مسائل قابل‌توجه هست که بایستی به آن اهمیت بدهیم.» توجه به آنچه رهبری در خصوص کارآفرینی بیان می‌کند می‌تواند جامعه اسلامی را به الگوی برتر در جهان امروز تبدیل کند و سلطه مستکبران را نابود ساخته و اجازه تحرک به دشمن را ندهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =