طرح مسکن مهر یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی است که پس از انقلاب در کشور به اجرا رسید، این طرح پس از چند سال مسکوت ماندن در دولت و با رفع ایرادات آن، با نام طرح اقدام ملی مسکن کلید خورد.

طرح مسکن ملی؛ تمرکز بر تقاضای واقعی

به گزارش کارآفرین نیوز ٰ‌،  از ابتدای دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲، دولت و وزیر وقت راه و شهرسازی، عباس آخوندی، با نقد هایی که به مسکن مهر دولت قبل از خود وارد می کردند به دنبال جایگزینی طرحی به منظور خانه دار کردن مردم بودند که پس از چندین سال سرانجام طرح اقدام ملی مسکن را به عنوان جایگزین پروژه مسکن مهر معرفی نمودند.

طرح اقدام ملی مسکن، پروژه ای که در دولت دوازدهم با ابتکار و پیشنهاد محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی تعریف و در حال اجرا است. در زمستان سال ۹۸ این طرح در راستای کمک به تامین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی، در دولت مطرح شد.

مطابق با اطلاعات منتشر شده، مقرر شده است که در طی دو سال ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط احداث گردد.

براساس آماری که توسط وزارت راه و شهرسازی عنوان شد، در مجموع حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مرحله اول و دوم مسکن ملی ثبت نام نموده اند.

چهار شرط عمده  برای ثبت نام در طرح ملی مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی عنوان شده است. متاهل و یا سرپرست خانوار بودن، فاقد مالکیت مسکن از فروردین سال ۸۴، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین و یا تسهیلات یارانه دار و همچنین داشتن سابقه سکونت ۵ ساله در شهر مورد تقاضا از شروط طرح ملی مسکن عنوان شده است.

مسئولین دولت مهم‌ترین تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با طرح مسکن مهر را تمرکز بر تقاضای واقعی و ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی، عنوان کرده اند. در واقع این قراردادها بین دولت و سازندگان منعقد می‌شود و بعد از پایان پروژه هریک از طرفین براساس مفاد قرار داد، سهم خود را دریافت می نمایند.

کارشناسان عنوان کرده اند که در چنین شیوه قرار دادی، شرکت ها و یا اشخاص انبوه ساز پیش از کلنگ زنی، نیاز بازار را در نظر گرفته در جای که در پروژه مسکن مهر، سازندگان بر اساس دستور دولت  واحدها را احداث  نموده و پس از آن فرآیند فروش بر عهده دولت است. در واقع در این طرح هیچ خانه ای بدون متقاضی ساخته نخواهد شد یعنی تنها در صورتی اقدام به آماده سازی زمین و پروژه شهری می شود  که از قبل نیازسنجی صورت گرفته شود و اگر متقاضی ثبت نام نکند، خانه ای ساخته نخواهد شد.

همچنین کارشناسان عنوان کرده اند که پس از چند سال از سکوت دولت در حوزه مسکن، آغاز این طرخ موجب شده تا قیمت ملک در شهر ها به خصوص شهر های بزرگ تغییرات محسوسی را تجربه نموده و تا حدودی از قیمت و هزینه اجاره بها در این مناطق کاسته شود.

طرح مسکن ملی؛ تمرکز بر تقاضای واقعی

 در طرح اقدام ملی مسکن، خانه ها در درون شهر ساخته می شود که این از مزیت های این طرح نسبت به پروژه مسکن مهر است. براساس اطلاعات اعلام شده از سوی مراجع دولتی، در طرح مسکن ملی ۱۰۰ هزار واحد مسکن در بافت های فرسوده شهری، ۲۰۰ هزار واحد در شهر های جدید و ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای کوچک و با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر ساخته خواهد شد.

از طرف دیگر کارشناسان اعتقاد دارند در این پروژه از اراضی خارج از شهر که امکانات و زیر ساخت های لازم را داشته استفاده نمی شود که این خود مزیت بزرگی برای این طرح محسوب می شود.

براساس اعلام وزیر راه و شهر سازی برخلاف مسکن مهر خرید و فروش امتیاز طرح اقدام ملی مسکن غیر قانونی بوده است، اسلامی در این خصوص گفت: فروش امتیاز طرح اقدام ملی خلاف بوده و اشخاصی که امتیاز خودشان را می‌فروشند اقدامی غیر قانونی انجام داده اند.

در کنار مزایای عنوان شده، منتقدین تاکید داشته اند اشکالی که به نظر می رسد در طرح اقدام ملی مسکن وجود داشته باشد این است که اگر متقاضیان دهک های پایین جامعه از وام ۱۰۰ میلیون تومانی این طرح استفاده کنند باید ماهانه یک و نیم میلیون اقساط پرداخت نمایند که به نظر می رسد این بازپرداخت از عهده اقشار کم درآمد جامعه خارج است.

همچنین برخی کارشناسان اعتقاد دارند، از آنجایی که دولت در انتهای کار خود قرار دارد، ممکن است سرنوشت طرح اقدام ملی مسکن به مانند مسکن مهر شده و چندین سال مسکوت مانده و یا مشمول مرور زمان شود.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهر سازی در این خصوص گفته است:  همواره از ابتدای اجرای مسکن ملی مطرح شده که با قیمت تمام شده عرضه می‌شود و هیچ گاه نرخ ثابتی برای آن اعلام نکرده‌ایم؛ این واقعیت وجود دارد که ما فقط زمین آن را تأمین می‌کنیم و با اعطای تسهیلات، بخشی از هزینه ساخت را پوشش می‌دهیم؛ بنابراین هیچ متقاضی نمی‌تواند بگوید که از اول به من گفته‌اند «n» میلیون تومان هزینه ساخت واحد مسکونی مورد نظر خواهد شد.

در هر صورت، با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر، نیاز است دولت فعلی در حوزه طرح اقدام ملی مسکن وعده های خود را عملی سازد و در عین حال دولت بعد با در نظر گرفتن نظرات کارشناسان، ایرادات این طرح را رفع نموده تا امید دهک های پایین درآمدی جامعه برای خانه دار شدن، محقق شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =