معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان گفت: طی هفته‌های گذشته ۳۰۸ هزار و ۶۸۷ مورد بازرسی از نانوایی ها در سطح کشور انجام شده که در این راستا ۱۶ هزار و ۸۴۰ فقره پرونده تشکیل شد.

۱۷ هزار پرونده تخلف در حوزه نان و آرد

به گزارش  وزارت صمت، سید جواد احمدی  اعلام کرد: افزایش بازرسی‌ها با توجه به شرایط خاص کشور از جمله تشدید تحریم‌های ظالمانه و همچنین شیوع بیماری کرونا بوده است که اقدامات خاص خود را می‌طلبید.

احمدی در ادامه گفت: این افزایش بازرسی‌ها در حالی محقق شد که تعداد بازرسان سازمان حمایت از ۲۵۰۰ نفر به یکهزار ۹۰۰ نفر در سال ۱۳۹۹ کاهش یافت، چرا که بخشی از بازرسان ما درگیر بیماری کرونا شدند و بخشی نیز به خاطر شرایط خاص کشور در واحدهای تولید کننده اقلام مرتبط با کرونا مقیم شده بودند.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همچنین ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ به صورت متوسط در هر ماه ۳۷۰ هزار بازرسی بازرسی انجام شد که این رقم در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۴۰ هزار بازرسی بوده است و افزایش ۶ درصدی را در سال ۱۳۹۹ شاهد بودیم.

 ۲۳ هزار فقره پرونده  در هر ماه به تعزیرات ارسال می شود

احمدی همچنین بیان کرد: تعداد پرونده‌های ارسالی به تعزیرات به طور متوسط در سال ۱۳۹۹ در هر ماه ۲۳ هزار و ۳۷۶ فقره و در سال ۱۳۹۸ به طور متوسط ماهانه ۲۲ هزار و ۷۰۰ فقره بوده است.

وی همچنین اضافه کرد: شکایات ها به طور متوسط در هر ماه حدود ۲۰ هزار شکایت بوده است که این شکایت ها به صورت تلفنی، اینترنتی، حضوری کتبی یا از طریق سامانه ۱۲۴ دریافت شده است. رسیدگی به شکایات در فاصله زمانی حداکثر سه روزه انجام شده است و ۷۰ درصد رضایت مردمی از نحوه رسیدگی به شکایات را داشتیم.

 ۱۷ هزار پرونده تخلف در حوزه آرد و نان

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت همچنین در خصوص گشت‌های بازرسی برای جلوگیری از گرانفروشی نان، گفت: طی هفته‌های گذشته ۳۰۸ هزار و ۶۸۷ مورد بازرسی از خبازی‌ها در سطح کشور انجام شد که در این راستا ۱۶ هزار و ۸۴۰ فقره پرونده تشکیل گردید و اولویت بازرسی سازمان‌های صمت استانی در هفته‌های که گذشت موضوع نان بوده است.

 بازرسی ویژه برای کالا های اساسی

احمدی در خصوص بازرسی‌های انجام شده برای جلوگیری از افزایش قیمت روغن نیز، تصریح کرد: ۱۱۰ هزار و ۶۸۳ مورد بازرسی ویژه برای روغن داشتیم که ۴ هزار و ۴۷۴ مورد پرونده تخلف تشکیل و به ادارات تعزیرات حکومتی برای رسیدگی ارسال شد.

وی در مورد بازرسی‌های خاص برای جلوگیری از افزایش قیمت قند و شکر در سال گذشته نیز اضافه کرد: ۱۳۸ هزار و ۲۷۷ مورد بازرسی انجام شد که در این راستا ۴ هزار و ۴۱۵ فقره پرونده تخلف تشکیل گردید.

احمدی همچنین اعلام کرد: لیست ۱۷ قلم کالای اولویت دار را به صورت ماهانه اعلام می‌کنیم که ۵۰ درصد بازرسی‌ها را تشکیل می‌دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =