بازار ارز در حال حاضر روزهای آرامی را سپری می‌کند به طوری که از ابتدای اسفند ماه هر دلار آمریکا در کانال ۲۴ هزار تومان در حال نوسان است و این طور که از شواهد پیداست معامله‌گران ارز منتظر نتیجه مذاکرات ایران با کشورهای کره جنوبی، عراق و عمان برای انجام حرکت بعدی خود هستند.

احتیاط معامله گران ارز؛ نگاه بازار به مذاکرات احتمالی

به گزارش کارآفرین نیوز، روند پایانی سال و فرارسیدن سال نو که یکی از متغیرهای تاثیرگذار بر قیمت ارز بلحاظ افزایش تقاضا در کشور است به طور معمول سبب افزایش نیاز به ارز و انتظارات تورمی در شروع سال جدید می شود.

اما امسال برعکس سال‌های گذشته این اتفاق هنوز رخ نداده و حتی بازار ارز روزهای آرامی را سپری می کند، بطوریکه از ابتدای ماه جاری تا زمان تنظیم این گزارش (عصر چهارشنبه ۲۰ اسفندماه) قیمت هر دلار آمریکا همچنان در کانال ۲۴ هزار تومان باقی مانده است.

 اینطور که پیداست معامله‌گران بازار ارز در یک خوف و رجا درباره خرید و فروش هستند و تصویر شفافی از آینده بازار ندارند، به همین دلیل ترجیح می‌دهند تا مشخص شدن شرایط بازار دست به هیچ اقدامی نزنند.

هم اکنون تمام نگاه‌ها به سمت کره جنوبی، عمان و عراق است زیرا اکثر معامله گران در بازار منتظرند با آزاد شدن بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران در این کشورها، تغییرات محسوسی در قیمت ارز بوجود بیاید.

طی روزهای اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در اظهارنظرهایی امیدوار کننده خبر از توافق‌های اولیه انجام شده در زمینه بازگشت ارزهای بلوک شده، داده‌اند.

سیدحمید حسینی عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق پا را فراتر از توافق‌های اولیه گذاشته و در توییتی نوشته است:

«منابع موثقی در عراق از موافقت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در بانک تجارت عراق خبر می‌دهند و اعلام داشته‌اند که چند تراکنش نیز انجام شده است، این اتفاق در آستانه نوروز و ماه رمضان برای تامین اقلام ضروری مردم راهگشا خواهد بود.»

نتیجه این خوف و رجای معامله‌گران در بازار اما برای معیشت مردم بد نبوده و باعث شده حداقل قیمت دلار که یکی از اصلی‌ترین متغیرهای موثر بر قیمت اقلام مصرفی است، افزایش پیدا نکند.

بنا بر این گزارش امروز قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد با ۲۰۰  تومان کاهش به ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که میدان فردوسی و سبزه میدان از روزهای پر تب و تاب خود در اواسط پاییز که قیمت هر دلار آمریکا به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده بود، فاصله زیادی گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =