مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: در شرایط فعلی تمامی تقاضای نیروگاه‌ها به گاز تامین شده است و اگر نیروگاه‌ها به گاز بیشتری نیاز داشته باشند، حتی این امکان وجود دارد که تولید گاز را افزایش دهیم.

خاموشی های اخیر با سوخت نیروگاه ها  ارتباطی ندارد

به گزارش کارآفرین نیوز، در روزهای اخیر  و با خاموشی چند ساعته مناطق مختلف کشور، خبرهایی مبنی بر کاهش تامین سوخت نیروگاه و همچنین انجام تعهد پاریس مخابره شده است.

در این خصوص مدیر دیچینگ شرکت گاز با بی اطلاعی از این موضوع اظهار داشت: در بحث تولید و تحویل گاز به نیروگاه‌ها ما هیچ محدودیتی نداریم و هر چقدر که نیروگاه‌های داخلی ما توان داشته باشند به آنها گاز می‌دهیم و اصلا موضوعاتی مثل توافق‌نامه پاریس در این شرایط مطرح نیست.

محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به عملکرد وزارت نفت در تامین گاز نیروگاه‌ها گفت: در حال حاضر نیروگاه‌ها مطابق برنامه وزارت نیرو در حال دریافت گاز هستند و ما هیچ کمبودی در تحویل گاز به نیروگاه‌ها نداریم. در روزهای گذشته ما حدود ۲۴۵ میلیون متر مکعب در روز گاز به نیروگاه‌ها تحویل دادیم و برای گازرسانی به نیروگاه‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: تامین سوخت نیروگاه‌ها به طور کامل با گاز صورت می‌گیرد و نفت کوره و گازوئیل سهمی در سبد سوخت نیروگاه‌ها ندارند. ظرفیت شبکه گازرسانی نیز مناسب بوده و مشکلی در تولید، انتقال و مصرف گاز در نیروگاه‌ها نیست.خاموشی های اخیر ارتباطی با سوخت نیروگاه ها ندارد

جولایی در ادامه گفت: گازی که وزارت نیرو درخواست کرده است را تمام و کمال تحویل داده‌ایم. مثلا در دو روز گذشته میزان گاز ارسالی به نیروگاه‌ها به ترتیب ۲۴۳ و ۲۴۵ میلیون متر مکعب در روز بوده است. لذا موضوع خاموشی را باید در وزارت نیرو جستجو کنید. در بحث تولید گاز مشکلی وجود ندارد و الان روزانه ۷۳۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود که از این مقدار ۶۸۰ میلیون متر مکعب آن به عنوان گاز شیرین در شبکه تزریق می‌شود. در شرایط فعلی اگر نیروگاه‌ها به گاز بیشتری نیاز داشته باشند، حتی این امکان وجود دارد که تولید گاز را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: نسبت به سال گذشته مصرف گاز در نیروگاه‌ها افزایش داشته است. در بعضی مناطق افزایش ۵۰ درصدی تحویل گاز به نیروگاه‌ها را شاهد بودیم و به خصوص در مناطق شمالی میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها در سال جاری افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز  در ادامه گفت: قطعا باید برای ساخت نیروگاه‌ها برنامه‌ریزی شود تا بتواند مشکل کمبود تولید برق را حل کند، اما مهم‌تر از این موضوع افزایش بهره‌وری نیروگاه‌ها است. یعنی ما باید نیروگاه‌هایی با بازدهی مطلوب داشته باشیم.

وی ادامه داد: نیروگاه‌ها وقتی کارایی پایینی داشته باشند هر چقدر گاز تحویل دهیم، بخش اعظم آن از بین می‌رود بدون اینکه برقی تولید شود. همچنین بر روی سیاست‌های بهینه‌سازی مصرف نیز باید اقداماتی در دستور کار قرار گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =