نمایندگان مجلس با تدوین طرحی ساماندهی کولبران را خواستار شدند.این طرح که با عنوان طرح تجارت مرزشیان شناخته می شود، به حل معضل کولبری پرداخته شده است.

طرح مجلس برای ساماندهی کولبری

به گزارش کارآفرین نیوز، این طرح در حال حاضر در کمیسیون شوراها و امورداخلی به عنوان کمیسیون اصلی و در کمیسیون های اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، صنایع و معادن، عمران، قضائی و حقوقی، ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان کمیسیون های فرعی در حال بررسی است.

در طرح تجارت مرزنشینان، در چار چوب قانون و بدون طی تشریفات صادرات، واردات و فرآیند های گمرکی با محدودیت اعتباری تعریف شده است تا اهالی مناطق مرزی از لحاظ معیشتی توانمند شده و در عین حال امنیت پایدار جامعه ایجاد شود.

در این طرح به ازای هر عضو خانوار، یک کد تعریف می شود که در این کد، کد ملی در سمت چپ و یک عدد ۵ رقمی نشانگر استان، شهرستان، بخش، جنسیت و شرایط فرد قرار می گیرد.

همچنین کلیه ساکنان روستاها و شهرهای واقع در محدوده ۳۰ کیلومتری از خط جغرافیای مرز سیاسی کشور، می توانند این کد مرزنشینی را دریافت و از شرایط این قانون بهره مند شوند.

از طرفی به منظور نظارت و سازماندهی، کمیته ای متشکل از وزارت کشور، دادستان کل، وزارت صمت، وزارت اقتصاد (گمرک جمهوری اسلامی)، وزارت اطلاعات، نیروانتظامی (مرزبانی کشور) و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می شود.

هر کد مرزنشینی سرپرست خانوار از موضوع معافیت ماده ۵ به میزان ۳۰ میلیون ریال در ماه بوده که این مبلغ برای هر یک از افراد تحت تکلف ۱۰ میلیون ریال خواهد بود.

 نمایندگان در این طرح دولت را مکلف کرده اند ،‌ تسهیلات بیمه ای اعم از درمان و بازنشتگی را برای کولبران لحاظ نماید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =