رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه استانداردها باید با نظرات تخصصی روزآمد شود، تصریح کرد: خودروسازان پس از دریافت تاییدیه استاندارد برای محصولات خود حق ندارند خودرو را در انبار و کف کارخانه دپو کنند.

دپوی خودرو پس از دریافت استاندارد مجاز نیست

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سازمان ملی استاندارد ایران، مهدی اسلام‌پناه در جمع مدیران خودروسازی کشور با بیان اینکه نظام‌های استاندارد با فرآیند تولید عجین شده است، گفت: سازمان ملی استاندارد ایران همواره حامی تولید کیفی است تا حقی از مصرف‌کننده ضایع نشود.

وی، استانداردها را قابل انعطاف دانست و افزود: استانداردها باید با نظرات تخصصی روزآمد شود.

دبیر شورای‌عالی استاندارد به ماده ۴۳ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد اشاره و یادآوری کرد: این قانون به رییس سازمان ملی استاندارد ایران اختیار داده است تا در مواردی که ضرر و زیان جانی یا مالی به مردم وارد می‌شود، مراکز تمرکز توزیع و فروش کالا را توقیف کند.

اسلام‌پناه با بیان اینکه استاندارد برای تولید هزینه‌بر نیست بلکه ارزش‌آفرین است، اظهار داشت: به همین منظور روش‌هایی از جمله ارزیابی انطباق، آزمون و غیره را جایگزین کردیم و لزوماً اجرای استانداردهای خارجی موردتوجه قرار ندارد.

وی استانداردها را کمینه و حداقل شاخص دانست و مسئولیت در قبال مصرف‌کننده و صیانت از حقوق عامه مردم در موضوع ایمنی و عملکرد را وظیفه و تکلیف قانونی عنوان کرد.

وی، رتبه‌بندی کیفی نظام استاندارد برای انواع خودرو اعم از سواری، تجاری و کاربری را ضروری و الزام‌آفرین دانست و گفت: این تقسیم‌بندی با هدف ارتقای ایمنی و عملکردی و پوشش استانداردها برپایه گستردگی دامنه تحت پوشش موردتوجه قرار دارد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به تحولات‌ اخیر در نظام استاندارد کشور افزود: باید با معماری جدید در صنعت خودروسازی کشور علاوه بر رضایت مصرف‌کنندگان داخلی، بازارهای صادراتی متنوع و متکثر را پیش‌بینی کنیم.

وی در پاسخ به تغییر در زمان‌بندی استانداردهای اجباری، خاطرنشان‌کرد: سازمان ملی استاندارد ایران پدرانه و مهربانانه همه الزامات قانونی را با در نظر گرفتن شرایط، محدودیت‌ها و با زمان‌بندی فنی به نفع مصرف‌کننده وارد مرحله فاز اجرایی می‌کند و همه ما ملزم به رعایت کامل قانون هستیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.