در قالب طرح سامان‌دهی مشاوران املاک در سطح کشور تاکنون ۲ هزار و ۶۷۴ دفتر پلمب شده است که از این تعداد ۵۰۷ مشاور املاک متخلف در استان خراسان رضوی ثبت شد.

پلمپ بیش از ۲۶۰۰ دفتر مشاور املاک متخلف

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از فارس، براساس به‌روزترین اطلاعات طرح بازرسی از مشاوران املاک تا هفتم مرداد سال ۱۴۰۲ تعداد ۳۴ هزار و ۷۹۹ دفتر مشاور املاک مورد بازرسی قرار گرفت و از این تعداد ۲ هزار و ۶۷۴ بنگاه به دلیل تخلف شامل انجام معاملات غیرقانونی، دریافت حق کمیسیون فراتر از رقم مندرج در قانون، فروش مال غیر و سایر جرایم، پلمب شد.

همچنین میزان جرایم تعزیراتی و تشکیل پرونده برای مشاوران املاک متخلف به ۹۵ میلیارد تومان رسید.

‌در ۳ هفته گذشته بازرسی‌های انجام‌شده از مشاوران املاک، ۲۴ هزار و ۳۲۲ بازدید بوده که ۲.۵ برابر مدت مشابه قبل است.

۲۱ درصد از مشاوران املاک سطح کشور بازرسی شدند

هم اکنون ۱۶۳ هزار و ۹۰۷ بنگاه مشاور املاک، در سطح کشور فعال است که ۲۱ درصد از این تعداد مورد بازرسی قرار گرفته است.

بیشترین مشاور املاک پلمب شده مرتبط با استان خراسان رضوی با ۵۰۷ مشاور املاک پلمب‌شده است، همچنین استان‌های ایلام و خراسان جنوبی، هیچ بنگاه مشاور املاک متخلفی را ثبت نکردند.

بازگشت انضباط به صنف مشاوران املاک

در همین راستا حمید احمدی کارشناس مسکن عنوان کرد بازار مشاوران املاک طی سال‌های اخیر رهاشده بود، اما با طرح ساماندهی مشاوران املاک و اقدامات اجرایی و تعزیراتی شاهد بازگشت انضباط به این صنف هستیم.

بر اساس نظرسنجی انجام‌شده در یکی از نهادهای پژوهشی، ۷۲ درصد از مردم از عملکرد مشاوران املاک در سطح کشور اعلام نارضایتی کرده بودند؛ مفاد اعلام نارضایتی مردم شامل بی مسئولیتی مشاوران املاک، ‌ دریافت حق کمیسیون فراتر از مبلغ قانونی و تبانی مشاوران املاک با افراد و افزایش قیمت مسکن عنوان شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.