کارشناس اداره کل پایش و ارزیابی خسارت صندوق بیمه کشاورزی با اشاره به پرداخت غرامت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به ازاء هر کیلو خاویار به پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری، تصریح کرد: پرورش ماهیان خاویاری از لحاظ اقتصادی جزء طرح‌های سود ده است.

پرورش ماهیان خاویاری سود ده است

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایانا، قاسم مشرقی بیان کرد: در طرح بیمه ماهیان خاویاری، طی ۱۰ سال، از وزن ۱۰ گرم تا وزن ۹۰ کیلوگرم، تحت پوشش قرار داده شده است. یعنی از بچه ماهی ۱۰ گرمی تا وزن انتهایی (که پیش‌بینی ما برای سال دهم هست) وزن ماهی به ۹۰ کیلو گرم می‌رسد و تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار می‌گیرد.

وی افزود: در بیمه ماهیان خاویاری از ۱۰ گرم تا ۳۰ کیلو گرم گوشت ماهی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و به ازای هر کیلوگرم خسارت، ۱۳۶ هزار تومان غرامت پرداخت می‌شود اما از وزن بالاتر از ۳۰ کیلو گرم به‌دلیل این که ماهی دارای خاویار می‌شود، هم گوشت ماهی و هم خاویار ماهی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

مشرقی ادامه داد: پرداخت حق بیمه برای هر قطعه با توجه به اینکه وزن ماهی از سال اول تا سال دهم تغییر می‌کند، متفاوت است؛ مثلا در سال اول برای هر قطعه، حق بیمه هزار و ۶۵۹ تومان است و در سال دهم که سال انتهایی است، حق بیمه برای هر قطعه ۳۲۱ هزار تومان است.

وی افزود: ۵۰ درصد حق بیمه ماهیان خاویاری را دولت به صورت یارانه پرداخت می‌کند که اگر این طرح مورد استقبال گسترده از سوی پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری قرار گیرد، سهم دولت در پرداخت حق بیمه تا ۷۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

قاسم مشرقی اضافه کرد: همچنین پرورش‌دهندگان حق بیمه خود را می‌توانند به صورت اقساطی در پنج قسط پرداخت کنند. ضمن اینکه اگر در طی چند سال خسارتی نداشته باشند، پرداخت حق بیمه آنها شامل تخفیف خواهد شد.

اجباری شدن بیمه آبزیان

کارشناس اداره کل پایش و ارزیابی خسارت صندوق کشاورزی اعلام کرد: با توجه به اجباری شدن بیمه آبزیان در سال‌های اخیر و با توجه به اینکه پرورش‌دهندگان برای مراحل بعدی باید مجوز بگیرند، نیاز دارند که حتما بیمه‌نامه داشته باشند اما فقط ۲۰ درصد از پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری طی این سال، تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند.

وی ادامه داد: راه‌های ارتباطی ما با بیمه‌گذار در واقع از طریق سامانه جامع و سایت صندوق بیمه کشاورزی است. همچنین یکی از راه‌های ارتباطی از طریق ارتباط با سازمان شیلات ایران است، زیرا سازمان شیلات، سازمان متولی است و می‌تواند به راحتی با پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری ارتباط برقرار کند.

مشرقی گفت: یکی از مشکلات برای بیمه کردن ماهیان خاویاری این است که پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری، اتحادیه مشخصی ندارند. به همین دلیل ما مجبور شدیم تا از طریق سازمان شیلات اقدام کنیم. در صورتی که در بخش ماهیان سردابی یا گرمابی فعالیت دارند، اتحادیه آنها را دعوت کردیم و به خوبی توانستیم پوشش بیمه را برای آنها ارائه دهیم.

وی افزود: طی هفته‌های گذشته ما از سازمان شیلات دعوت کردیم و با این سازمان مذاکرات خود را انجام دادیم. منتظریم که سازمان شیلات مطالب ما را به پرورش دهندگان ماهیان خاویاری انتقال دهد.

قاسم مشرقی بیان کرد :علاوه بر این که بیمه کشاورزی در تمام ۳۲ استان فعالیت بیمه‌ای دارد، بیمه‌گذاران در همه استان‌ها می‌توانند شرایط بیمه‌ای را از طریق سازمان شیلات و سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی پیگیری کنند.

طرح‌های بیمه‌ای ماهیان خاویاری

کارشناس اداره کل پایش و ارزیابی خسارت صندوق کشاورزی گفت: در حال حاضر دو نوع پوشش بیمه‌ای برای پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری وجود دارد که شامل، بیمه‌نامه ویژه و بیمه‌نامه پایه است.

وی افزود: بیمه نامه ویژه، با خطرات کمتراست که ما در این نوع بیمه فقط بیماری‌های بازپدید و نو پدید را تحت پوشش داریم اما بیمه‌نامه پایه با خطرات بیشتری است؛ یعنی علاوه برخطراتی که در بیمه‌نامه ویژه وجود دارد، عوامل خطر قهری و طبیعی مثل طوفان، صاعقه، سیل و زلزله، رگبار و تگرگ و تغییرات ناگهانی دمای آب هم اضافه می‌شود.

مشرقی بیان کرد: ارزیابی خسارت به این روش است که اگر خطراتی برای این ماهیان توسط بیماری‌ها اتفاق بیفتد از سازمان دامپزشکی استعلام کرده و بعد از تشخیص نوع بیماری، ارزیابی خسارت می‌کنیم و اگر بحث عوامل خطر قهری طبیعی مثل سیل، طوفان، زلزله و...باشد از ارگان‌های متولی ستاد بحران و سازمان شیلات و سازمان هواشناسی استعلام می‌کنیم و بعد اقدام به ارزیابی خسارت و شمارش تلفات خواهیم کرد. در پایان نیز غرامت پرداخت می‌کنیم.

پرورش ماهیان خاویاری سود ده است

کارشناس اداره کل پایش و ارزیابی خسارت صندوق کشاورزی گفت: به‌دلیل بالا رفتن دمای آب در چند سال اخیر بستر مناسبی برای پرورش ماهیان خاویاری ایجاد شده است و خیلی‌ها به سمت پرورش ماهیان خاویاری جذب شده‌اند؛ زیرا از لحاظ اقتصادی پرورش این گونه جزء طرح‌های سود ده است. به‌همین دلیل از طریق سازمان شیلات معرفی می‌شود و همچنین بانک‌ها هم به این طرح تسهیلات می‌دهند به خاطر اینکه بازدهی اقتصادی مناسبی دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.