وزیر نیرو ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل خاموشی‌ روزهای اخیر، علت را به طور کامل تشریح کرد.

وزیر نیرو بابت قطع برق از مردم عذرخواهی کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، "رضا اردکانیان " روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های صنعت آب در سه استان کشور که به صورت ویدئو کنفرانس در وزارت نیرو انجام شد، بابت مشکلات ایجاد شده برای مردم به علت قطع برق، عذرخواهی کرد و گفت: تلاش می‌شود قطع برق کم و کم‌تر شود.

وی گفت :‌ به عنوان وزیر نیرو وظیفه دارم از بابت همه مضیقه‌های پیش‌آمده برای مردم در بخش خانگی و تجاری عذرخواهی کنم.

وزیر نیرو ظرفیت نصب شده نیروگاهی در حال حاضر را ۸۵ هزار و ۳۱۳ مگاوات اعلام کرد و گفت: حدود ۱۲ هزار مگاوات از این میزان ظرفیت مربوط به نیروگاه های برق آبی کشور است.
۷۳ هزار و ۳۱۳ مگاوات ظرفیت بقیه نیروگاه ها شامل حرارتی، تجدیدپذیر، اتمی، تولید پراکنده و سایر نیروگاه است و با توجه به عمری که نیروگاه‌های حرارتی دارند تولید برق در آنها تابع افزایش دما و منطقه جغرافیایی و ارتفاع است.
اردکانیان افزود: نیروگاه های حرارتی به ازای هر یک هزار متر ارتفاع یک درجه از توان خود را از دست می دهند و در هر درجه افزایش دمای بالای ۱۵ درجه، هفت دهم درصد از توان خروجی خود را از دست می دهند که سبب کاهش تولید آنها می شود.

در تابستان حدود ۵۰ هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاه ها به غیر از برق آبی ها را در دسترس داریم که در بهترین شرایط، مجموع تولید برق کشور حدود ۶۰ هزار مگاوات خواهد بود.

وی افزود: اما کاهش بارش‌ها به میزان حدود ۵۵ درصد سبب شد ۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات کاهش عملی تولید رخ دهد که این امر مشکلاتی را ایجاد کرد.
از طرف دیگر کشورمان کشوری درحال توسعه است و نیاز روز افزون به تامین برق برای رونق تولید دارد.

گرمای زودرس در فصل بهار

برنامه‌ریزی‌ها بر اساس این پیش بینی‌ها صورت گرفته بود اما کمبودی که در روزهای اخیر اتفاق افتاد دلایلی دارد که یکی از آنها گرمای زود رس است، به گونه‌ای که در فروردین‌ماه افزایش دمای ۵ درجه ای و در اردیبهشت رشد ۳ درجه ای سبب اثرگذاری بر روی دو موضوع توان خروجی نیروگاه‌های حرارتی و زودتر روشن شدن سیستم‌های سرمایشی شد.

رشد استخراج ارزهای مجازی

اردکانیان دلیل دیگر افزایش مصرف برق را رشد فزاینده فعالیت استخراج کنندگان ارزهای مجازی دانست و ادامه داد: دولت مصوبه ای را درباره ساماندهی رمز ارزها داشته و ترتیباتی را برای سامان دادن آنها و اخذ مجوز اتخاذ کرده است.

وزیر نیرو از همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شناسایی استخراج کنندگان ارزهای مجازی خبر داد و به گزارش های جهانی درباره مصرف برق توسط ماینرها اشاره کرد.

براساس این گزارش ها حدود ۲ هزار مگاوات از مصرف برق کشورمان مربوط به استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال است.حدود ۳۲۱ مگاوات از این میزان دارای مجوز هستند که در زمان پیک مصرف با هماهنگی نسبت به خاموش کردن دستگاه های خود اقدام کردند.
 

نیروگاه اتمی بوشهر از روز گذشته وارد مدار شد

 وی از امضای بیش از ۳۰۰ هزار موافقت نامه با مصرف کنندگن عمده (صنایع) برای مدیریت بار خبر داد و گفت: نیروگاه اتمی بوشهر نیز از روز گذشته وارد مدار شده و این امر سبب خواهد شد قطع برق به شدت کاهش پیدا کند.  
اردکانیان درباره اینکه آیا نمی‌شد برای جلوگیری از خاموشی ها برنامه ریزی کرد، توضیح داد: این امر انجام شده است.  
وی درباره الزام برنامه ششم توسعه برای احداث نیروگاه های جدید گفت: تا کنون ۵۷ درصد این برنامه محقق شده است اما نباید از نظر دور داشت که الزام این برنامه پیش نیازهایی دارد که تزریق اعتبارات و سرمایه گذاری یکی از آنهاست.  

عدم تحقق برنامه ساخت ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه به علت تحریم

وزیر نیرو گفت: باید ۱۵ هزار و ۱۷۰ مگاوات نیروگاه با فاینانس و سرمایه ‌گذاری خارجی احداث می شد اما به دلیل تحریم‌ها این امر محقق نشد و این سبب بروز مشکلات شده است.  
وی از تلاش برای وارد مدار کردن هرچه سریع تر نیروگاه های تحت تعمیر خبر داد و گفت: همراهی مردم کمک خواهد کرد تا بتوانیم با کمترین فشار این روزها را سپری کنیم. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.