وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر بخواهیم جهش تولید را به صورت مستمر ادامه دهیم و به رشد پایدار در سطح کلان در کشور نائل شویم، باید در حوزه‌های نهادی، ساختاری و سطح خرد، تحولاتی را ایجاد کنیم.

تحول در حوزه های مختلف پیش شرط جهش تولید

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد شریعتمداری در آیین تجلیل از عملکرد بنگاه‌های اقتصادی برتر (جهش تولید، رشد بهره‌وری) اظهار داشت: معاونت امور اقتصادی وزارتخانه در ابتدای سال با سیاستگذاری صحیح و فرماندهی مناسب برای تحقق این شعار گام برداشت، برنامه‌های لازم را به بنگاه‌های زیر مجموعه ابلاغ و در ماه‌های اخیر نیز شاخص بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی را اندازه‌گیری کرد.

شریعتمداری، این ارزیابی را اقدامی جدید خواند که در زیرمجموعه واحدهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده و ادامه داد: جهش تولید و رشد پایدار در سطح کلان اتفاق نمی‌افتد مگر این که در حوزه‌ها و لایه‌های گوناگون بستر آن فراهم شود.

شریعتمداری تاکید کرد: اگر بخواهیم جهش تولید را به صورت مستمر ادامه دهیم و به رشد پایدار در سطح کلان در کشور نائل شویم، باید در حوزه‌های نهادی، ساختاری و سطح خرد، تحولاتی را ایجاد کنیم.

وی افزود: بدون استفاده از دیپلماسی اقتصادی برای تحکیم فعالیت‌های دیپلماسی در جهان، برقراری موازنه بین شرق و غرب در عرصه‌های گوناگون فعالیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تنش زدایی، نمی‌توانیم به هدف‌های مان دست پیدا کنیم.

وی بر استفاده از شاخص‌های صحیح حکمرانی خوب و مطلوب در سطح اداره امور بنگاه‌داری اقتصادی و سطح فعالیت‌های دیگر در کشور تاکید کرد.

شریعتمداری گفت: برخی مفاهیم می‌توانند ائتلاف بزرگ را در کشور خلق کند که یکی از آنها جوان‌گرایی نخبگانی و از مؤلفه‌های حکمرانی خوب است و رهبر معظم انقلاب نیز در گام دوم درباره آن صحبت کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این وزارتخانه نیز با استفاده از سیاست جوان‌گرایی به اهداف مطلوب دست یافتیم و این موفقیت حاصل تلاش ما در استقرار هدف جوان‌گرایی نخبگانی در سطح بنگاه‌های وزارتخانه بود که موفق شدیم ۱۲ سال عمر مدیران را کاهش دهیم، در سازمان‌های سنتی با به‌کارگیری جوانان گام‌های بزرگی برداریم و از نظر و دیدگاه افراد باتجربه استفاده کنیم.

وی افزود: از جمله مصادیق آن می‌توان به حضور مدیران عامل صندوق بازنشستگی و افزایش نرخ سود شستا اشاره کرد که در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ از هفت درصد به ۱۴۰ درصد رسیده است.

شریعتمداری تصریح کرد: مشابه این اقدامات در مجموعه فعالیت‌های بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر صورت گرفت و حجم سرمایه‌های متعلق به بیمه‌گذاران در کمتر از دو سال محقق شد که میزان افراد تحت پوشش این بیمه از ۶۴۰ هزار نفر به سقف دو میلیون بیمه شده در سطح روستاها رسیده است.

وی با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: آرزوی ۱۲ ساله بازنشستگان و بی عدالتی را مرتفع کردیم، بدون این که حتی یک سهم از ۱۶ هزار میلیارد تومان مورد تعهد دولت به صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی پرداخت شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این جمله که اصل شفافیت مهمترین عواملی است که موفق شدیم به کمک آن به سود قابل توجه در فعالیت‌های اقتصادی برسیم، گفت: هشت سامانه شفافیت در وزارتخانه استقرار یافته است، سال گذشته به تمام شرکت‌ها بخشنامه‌ای ابلاغ کردیم که کالاهایی که قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند، باید در بورس کالا عرضه شوند که این هدف در برخی از شرکت‌ها اجرایی شده است.

وی با اشاره به این که نظام حکمرانی مطلوب اجازه نمی‌دهد حکمرانی شرکتی را با دخالت در انتصاب مدیران مخدوش کنیم، توضیح داد: به دلیل فشارهای سیاسی در تصمیم‌گیری نظام بنگاه‌داری از حکمرانی شرکتی مناسب باز مانده‌ایم که باید با فشار و تحمل مشقات فراوان با سلایق خود در انتخاب مدیران شایسته در سطوح پایین قدم برداریم و در سطوح بالا زیر بار فشار قرار نگیریم.

وی با بیان این که هر بنگاه اقتصادی که در هر گوشه‌ای شکل می‌گیرد باج‌گیری‌های محلی شروع می‌شود، تاکید کرد: ما به هیچ وجه با موضوع ایفای مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌ها مخالف نیستیم و مطمئن هستیم مردم باید از مواهب بنگاه‌ها بهره‌مند شوند، اما این با باج‌خواهی متفاوت است و باید در قوه قضائیه با متخلفان برخورد شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.