ایمیدرو اعلام کرد، هدف از اجرای پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرقی، شیرین‌سازی و انتقال آب به میزان سالیانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب است که در فاز نخست این پروژه، شیرین‌سازی حدود ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال هدفگذاری شده است.

پروژه انتقال آب دریای عمان در چه مرحله‌ای است؟

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، این پروژه با راهبری ایمیدرو و شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی عملیاتی می‌شود.

پروژه انتقال آب دریای عمان به استان‌های خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان اختصاص دارد و طول مسیر آن یک هزار و ۳۴۲ کیلومتر خط اصلی است.

شرکت‌های گل گهر، فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، گهر زمین، فولاد خراسان و اپال پارسیان از سهامداران آن هستند که سرمایه‌گذاری در پروژه سه میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار است.

پروژه انتقال آب دریای عمان به اصفهان

در پروژه انتقال آب دریای عمان به اصفهان، هدف شیرین‌سازی و انتقال آب در مجموع به میزان ۶۰۰ میلیون متر مکعب در سال است که فاز نخست آن به شیرین‌سازی حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال به استان اصفهان اختصاص دارد. طول مسیر این طرح یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر است.

شرکت‌های فولاد مبارکه، ذوب آهن، اتاق بازرگانی اصفهان، پالایشگاه نفت اصفهان، سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان، شهرداری اصفهان و شرکت فلز تدارک فولاد مبارکه در آن سهامدار هستند، میزان سرمایه گذاری در این پروژه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.

گفتنی است؛ پروژه های ملی انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان‌ها، گامی توسعه‌ای برای تامین آب پایدار است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.