یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه بحران انرژی موضوعی است که به زودی کشور درگیر آن خواهد شد، گفت: در ایران روزانه معادل ۶.۸ میلیون بشکه نفت به ارزش ۱۸۰ میلیارد دلار در سال، انرژی مصرف شده که این انرژی صرف تولید نمی‌شود در حالیکه به طور مثال آلمان با همین میزان مصرف انرژی، تولید ناخالص داخلی ۱۰ برابری دارد.

به‌زودی با بحران انرژی درگیر خواهیم شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از فارس، «هاشم اورعی»، استاد برق دانشگاه شریف، با اشاره به وضعیت مصرف انرژی در کشور عنوان کرد: آمار و ارقام مصرف انرژی در کشور غیرقابل باور است. ما روزانه معادل ۵ میلیون بشکه نفت، گاز طبیعی و ۱.۸ میلیون بشکه نیز نفت مصرف می‌کنیم که مجموعا می‌شود ۶.۸ میلیون بشکه نفت.

وی افزود: ارزش این انرژی مصرف حدود ۱۸۰ میلیارد دلار در سال است یعنی حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی ایران مربوط به انرژی است. تولید ناخالص داخلی ایران ۴۵۰ میلیارد دلار است. ارزش انرژی مصرفی در ایران و آلمان تقریبا برابر است اما تولید ناخالص داخلی آلمان ۱۰ برابر ایران است.

اورعی تاکید کرد: یعنی ما از انرژی برای تولید استفاده نمی‌کنیم بلکه آن را هدر می‌دهیم و در مقایسه با اروپا ۲۰ برابر انرژی بیشتری برای تولید یک واحد کالا در اقتصاد مصرف می‌کنیم. شاید هیچ کشوری مثل ایران در دنیا وجود نداشته باشد که اینقدر از سرمایه خود بد استفاده می‌کند.

بن‌بست انرژی در ایران نیازمند برنامه جامع است

استاد برق دانشگاه شریف بیان کرد: ما در حوزه انرژی وارد کوچه بن‌بست شده‌ایم و با حرف و شعار نمی‌توان مشکل را حل کرد. با حذف صورت مسئله نیز نمی‌توان بحران انرژی را حل کرد و ما باید وقوع این بحران را بپذیریم و به مردم نیز صادقانه اعلام کنیم. همچنین باید یک برنامه جامع برای حل ناترازی انرژی تدوین و اجرایی کنیم. کاغذها و اسنادی که تاکنون در این حوزه نوشته شده بیشتر شبیه انشاء است و به درد کشور نمی‌خورد.

وی ادامه داد: بحران انرژی موضوعی است که به زودی کشور درگیر آن خواهد شد و همین الان نیز نشانه‌های آن در خاموشی صنایع در تابستان و قطع گاز این واحدها در زمستان قابل مشاهده است. قطعا در آینده نیز با تداوم روند فعلی اوضاع بحرانی‌تر می‌شود.

اورعی اظهار داشت: ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را دارد اما ۱۷ درصد ذخایر گاز و ۱۳ درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار داریم. اما با کمال تأسف وضعیت ناترازی سوخت، گاز و برق در آینده تاریک و ناامیدکننده است.

استاد برق دانشگاه شریف گفت: برخی افراد موضوع ناترازی انرژی را انکار می‌کنند اما اخیرا وزیر نیرو ناترازی برق را بین ۱۰ تا ۱۵ هزار مگاوات اعلام کرده است و پیش‌بینی می‌شود معادل یک درصد به ظرفیت تولید برق در ۱۴۰۲ اضافه شود درحالیکه رشد مصرف حدود ۵ درصد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.