وزارت اقتصاد اعلام کرد که از ابتدای امسال تا پایان تیرماه بیش از هفت میلیون تن اقلام اساسی به ارزش چهار میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار وارد کشور شده است.

۷ میلیون تن کالای اساسی وارد شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، در چهارماهه نخست امسال بیش از ۷ میلیون تن واردات اقلام اساسی کشور به ارزش ۴ میلیارد و ۷۶۳ میلیون داشته‌ایم؛ واردات ذرت، روغن‌های خوراکی نیمه‌جامد، مایع و خام و انواع دانه‌های روغنی در چهار ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است.

در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۲، میزان واردات چهارده قلم از کالاهای اساسی در مجموع رقمی بالغ بر ۷۳۵۳ هزار تن و به ارزش ۴۷۶۳ میلیون دلار بوده است که طی ۴ هزار و ۴۶۹ فقره اظهارنامه صورت گرفته و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۱.۵۷و ۶.۲۱ درصد کاهش و به لحاظ تعداد اظهارنامه نیز کاهشی ۶.۲۱ درصدی داشته است.

در بین این اقلام، رتبه نخست از نظر ارزش، به «ذرت» با رقمی بالغ بر ۱۲۹۷ میلیون دلار اختصاص داشته و «روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام» و «انواع دانه‌های روغنی» به ترتیب با ۱۰۰۲۲ و ۷۰۷ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند. شایان توجه است واردات این سه قلم کالا در چهار ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است

۷ میلیون تن کالاهای اساسی وارد شد

اظهارنامه‌های در جریان تشریفات ترخیص واردات

بررسی اظهارنامه‌های در جریان تشریفات ترخیص، واردات ۱۴ قلم کالاهای اساسی موردنظر از ابتدای فروردین تا ۶ مرداد ماه سال ۱۴۰۲، مشاهده می‌شود که بیش از ۳۸ فقره اظهارنامه، به وزن ۱۳۲۴ هزار تن و به ارزش ۲۳۲ هزار و ۳۷۲ میلیارد ریال، همچنان در جریان تشریفات ترخیص بوده و ترخیص قطعی نشده‌اند، از بین این اقلام، بیشترین وزن و ارزش متعلق به «انواع دانه‌های روغنی» با ارقام ۵۲۸ هزار تن و ۱۰۹ هزار و ۴۷۸ میلیارد ریال و در هفت فقره اظهارنامه بوده است. پس از آن «ذرت»، «برنج»، «جو» و «روغن‌های خوراکی» به لحاظ ارزش، در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار دارند.

۷ میلیون تن کالای اساسی وارد شد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.