دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور گفت: سود خالص پالایشگاه‌ها در سال ۱۴۰۱، ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بود که از این میزان، ۷۸ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های توسعه تخصیص یافت.

۷۸هزار میلیارد تومان برای توسعه پالایشگاه‌ها تخصیص یافت

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، نشست خبری حسین عاشوری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور امروز (دوشنبه، ۱۶ مرداد) برگزار شد.

عاشوری در این نشست اظهار کرد: از ۱۰ پالایشگاه، ۹ پالایشگاه عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور و خصوصی هستند.

وی در خصوص وظایف حوزه پالایش نفت گفت: بند (ر) تبصره یک قانون بودجه به پالایشگاه‌ها تکلیف می‌کند که ۴۰ درصد از سود حاصله را در حساب‌های اندوخته برای کیفی‌سازی و طرح‌هایی که مصوب شده و می‌تواند به افزایش فرآورده‌های اصلی و ویژه کمک کند، در نظر بگیرند.

وی افزود: در خصوص اجرای این تبصره در ماه گذشته، همه پالایشگاه‌ها ۴۰ درصد سود سهم سال گذشته خود را تعیین تکلیف و در حساب‌های اندوخته خود ملحوظ کردند. جمع این ۴۰ درصد تقریباً ۷۸ هزار میلیارد تومان شد.

عاشوری گفت: سود خالص پالایشگاه‌ها در سال ۱۴۰۱، ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بود که از این میزان، ۷۸ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های توسعه تخصیص یافت و مبلغی در حدود ۸۳ هزار میلیارد تومان تسهیم سود برای سهامداران (سهام عدالت، بازنشستگان و ...) داشتیم که مجموع این دو رقم حدوداً ۱۵۷ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی تأکید کرد: ۱۵۷ هزار میلیارد تومان، مطالباتی است که شرکت‌های پالایشی خصوصی از دولت طلبکارند.

عاشوری خاطرنشان کرد: بند (ر) تبصره ۱ قانون بودجه، زمانی محقق می‌شود که ما بتوانیم طلب خود را از دولت بگیریم ضمن اینکه در صورتی که نتوانیم سود سهام را بپردازیم باید به دادگاه پاسخگو باشیم.

وی گفت: ما از بزرگ‌ترین مؤدیان مالیاتی کشور هستیم و همه پالایشگاه‌های خصوصی، سودده هستند. در صورتی که بخواهیم طرح‌های بند (ر) تبصره ۱ (۱۳ پروژه) را به بهره‌برداری برسانیم، به بیش از ۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیازمندیم ضمن اینکه پالایشگاه‌ها به اُوِرهال نیاز دارند.

عاشوری سه راه‌حل پیشنهادی به دولت برای پرداخت بدهی خود به این انجمن را به شرح زیر بیان کرد:

اعطای مجوز فروش برخی محصولات از جمله نفت کوره، گاز مایع و نفت سفید به پالایشگاه‌ها به منظور وصول بدهی ظرف ۶ ماه تا ۱ سال بعد؛

اعطای مجوز دریافت و فروش نفت خام و میعانات گازی برای صادرات یا فروش به پالایشگاه‌های دیگر؛

تهاتر با بدهی‌های مالیاتی (از قبیل مالیات عملکرد، مالیات ارزش افزوده و بهای گاز مصرفی)

وی تأکید کرد: سیاست انجمن این است که از صنعت نفت با هر میزان تولید حمایت کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.