وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر تمرکز بر صنایع تبدیلی و تکمیلی تصریح کرد: در حال حاضر ۷ هزار طرح با پیشرفت بالای ۲۰ درصد وجود دارد که به دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری امکان تکمیل آنها وجود نداشته است.

۷هزار طرح نیمه‌کاره کشاورزی داریم

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از فارس، محمدعلی نیکبخت، در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، درباره برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقای ضریب امنیت غذایی در کشور، اظهار کرد: مهمترین وظیفه ما در وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است و در این راستا به سمت تولید محصولات استراتژیک و اساسی در حال حرکت هستیم.

وی افزود: در این راستا جهت حفظ منابع تولید هم تلاش می‌کنیم و از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده خواهیم کرد.

نیکبخت تاکید کرد: ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور از نخبگان گرفته تا دانشگاه وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طبق قانون تکلیف شده است که در مصرف آب ۱۸ درصد صرفه‌جویی شود، گفت: در این راستا برنامه‌های لازم تدوین شده و اعتبار لازم هم اعلام شده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر با احتساب مهمان (مهاجران افغانستانی) غذای ۹۰ میلیون نفر را باید تامین کنیم و در این راستا باید حتماً از تولیدکننده داخل و تولید داخل حمایت کنیم.

نیکبخت افزود: در شرایط فعلی اگر لازم باشد، گوشت قرمز وارد می کنیم، اما حمایت از تولید داخل و تامین آن از داخل راحت‌تر از واردات است و برای این اقدامات حتماً از ظرفیت تشکل‌های داخلی استفاده خواهیم کرد.

۷هزار طرح کشاورزی نیمه‌کاره داریم

برنامه وزارت جهاد کشاورزی حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی است

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی، تمرکز بر روی صنایع تبدیلی و تکمیلی است که در این زمینه در حال حاضر ۷ هزار طرح با پیشرفت بالای ۲۰ درصد وجود دارد که به دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری امکان تکمیل آنها وجود نداشته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنایعی تبدیلی و تکمیلی یکی از حلقه‌های مهم در بخش تولید است، گفت: اگر این حلقه به درستی وظیفه خودش را انجام دهد کمک بسیار بزرگی به بخش تولید خواهد کرد.

نیکبخت در ادامه درباره اهمیت توجه به حمایت از تولید داخل، تاکید کرد: می‌توانیم با حمایت از تولیدکننده داخلی بی‌نیاز از واردات باشیم.

فرصت‌های شیلات در زمینه اشتغال و تولید

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش شیلات یکی از حوزه‌های مهم و موردتوجه وزارتخانه است. فرصت‌های بی‌بدیلی در اشتغال و تولید در این بخش وجود دارد.

وی همچنین گفت: شیلات در گذشته آسیب‌دیده اما با سرعت کار را به پیش می‌بریم و در آینده بسیار نزدیک به خبرهای بسیار خوبی در این حوزه خواهیم داشت، اما اجازه بدهید که کار پیش برود و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قراردادهایی را با تولیدکنندگان منعقد خواهیم کرد و از آنها حمایت‌هایی خواهیم داشت و تولیدکنندگان صنعتی و سنتی را فعال‌تر خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: برای اجرای این برنامه‌ها هم با رئیس‌جمهور و هم معاون اول صحبت کرده‌ایم و آنها نیز بر اجرای این برنامه‌ها تایید دارند.

نیکبخت ادامه داد: در هر حال برنامه‌ ما این است که اولویت نخست را به تولید داخل اختصاص دهیم و تا جای ممکن از واردات محصولات پروتئینی پرهیز کنیم.

خرید تضمینی گندم از ۹ میلیون تن عبور کرد

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: خرید تضمینی گندم در تاکنون از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن عبور کرده و حدود ۴۶ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده است.

وی ادامه داد: طبق دستور رئیس‌جمهور، تا پایان مرداد ماه رقم قابل توجهی از مطالبات گندمکاران کشور پرداخت خواهد شد.

نیکبخت تصریح کرد: برنامه ما این است که در سال زراعی آینده با افزایش عملکرد در واحد سطح و جهش تولید در دیم‌زارها به در گندم به خودکفایی برسیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.