کارآفرینی نماد کوشش و موفقیت در امور تجاری و اقتصادی است و کارآفرینان نقش اساسی در توسعه اقتصادی جوامع ایفا می کنند.

کارآفرینی فرایندی بلند مدت و فراگیر

به گزارش کارآفرین نیوز، توسعه کارآفرینی نقش شایسته‌ای برای حضور فعال در بازارهای جهانی، مقابله با رقبا، اشتغال‌زایی پایدار، توسعه عدالت، کاهش فقر و حل مشکلات جامعه، دولت و بخش عمومی داشته است. توسعه کارآفرینی فرایندی پیچیده، بلندمدت و فراگیر است که البته نقش به سزایی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها دارد. اما یکی از پیش‌شرط‌های توسعه آن رفع موانع موجود در کارآفرینی است. اما چه موانعی در مسیر کارآفرینی وجود دارد؟

عدم ثبات در نرخ مواد اولیه

باتوجه‌به تورم و نوسان قیمت در بازار، توازن میان دخل‌وخرج برای کارآفرینان تازه‌کار با مشکل همراه است، و با هر تغییر قیمتی در نرخ ارز و طلا به کارآفرینان شوک عجیبی وارد می‌شود. اگر کارآفرین در خصوص این تغییرات آگاهی کامل نداشته باشد و نداند راهکارهای خروج از این وضعیت چیست، با شکست مواجه می‌شود.

کمبود مهارت و تجربه

علم و تجربه، دو جزء جدانشدنی موفقیت محسوب می‌شوند. کارآفرینی که راه صحیح را تشخیص ندهد، از موفقیت فاصله خواهد گرفت. بسیاری از افراد که قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری را دارند، از خطرات و مشکلات کارآفرینان اطلاعی ندارند.کارآفرینی فرایندی بلند مدت و فراگیر

واردات کالاهای مشابه

کارآفرین با تمام ذوق و شوق و انگیزه یک محصول تولید می‌نماید و در ابتدا نیز سود قابل قبولی کسب می‌نماید، اما زمانی که قصد دارد، کسب‌وکار خود را توسعه دهد، یک نمونه مشابه از محصولات تولیدی وی به کشور وارد می‌شود و یا قیمت پایین‌تر در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد، درنتیجه کارآفرین مجبور به تعطیلی کسب‌وکار می‌شود و یا بالاجبار با کیفیت و قیمت پایین‌تر آن را به بازار عرضه می‌کند.

محدویت در قوانین

کارآفرین باید از سازمان‌های متعدد گواهی و مجوزهای مختلف بگیرد، تا بتواند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی نماید. قوانین مالیات، عوارض، کار، بیمه و ... انگیزه افراد را برای اشتغال‌زایی کم می‌کند و در نتیجه افراد به‌جای تأسیس یک مجموعه با چندین نیرو، خود به‌تنهایی شروع به فعالیت می‌کنند.

عدم وجود روحیه کارگروهی 

به دلایل فرهنگی در کشور، افراد بیشتر علاقه‌مند بوده به‌صورت جداگانه فعالیت کنند و سرمایه خود را با دیگران شریک نشوند. درواقع افراد ترجیح می‌دهند به کسی جوابگو نباشند. متأسفانه افراد این اصل را فراموش کرده‌اند که در کار گروهی به‌ازای هر یک مشکل، به تعداد افراد درگیر در آن زمینه، راه‌حل مطرح می‌شود. در واقع افراد برحسب تفکرات و تجربیات خود راهی برای برون‌رفت از مشکل ارائه می‌دهند، در نتیجه با هم فکری و مشورت، راه‌حل بهتر از میان راه‌حل‌های موجود انتخاب می‌شود.

کارآفرینی فرایندی بلند مدت و فراگیر

ترس از دست‌دادن سرمایه

ریسک‌پذیری از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کارآفرین است، اما این ویژگی نباید به گونه ای باشد که به قول معروف بیگدار به آب بزند. صاحبان کسب و. کار به دلیل ترس از دست‌دادن سرمایه خود، دست‌به‌عصا گام برداشته تا ضرری متوجه آنها نشود، لذا با عدم ریسک‌پذیری، خلاقیت را در کسب‌وکار خود حذف نموده‌اند.

خانواده و نگرش جامعه به کار

در بسیاری از کشورهای جهان سوم فرهنگ کار و کوشش در اولویت قرار نداشته و یا از اهمیت کمی برخوردار است این درحالی است که در کشوری مثل ژاپن این گونه نبوده است.   فرهنگ حاکم بر کشور ژاپن در مورد کار و فعالیت این است: اول کار، دوم کار، سوم زندگی، چهارم قناعت. از طرف دیگر در بسیاری از خانواده‌های کشور، کار تعریف شده، کار دولتی بوده است.  با چنین رویه ای استعداد و خلاقیتی فرزند در نطفه خفه خواهد شد.

کارآفرینی فرایندی بلند مدت و فراگیر

همچنین کارشناسان فساد اداری، حجم وسیع تبلیغات برندهای خارجی، قاچاق، انحصارطلبی دولت و ...  را از دیگر موانع تحقق کارآفرینی می‌دانند.رفع موانع موجود در مسیر کارآفرینی، افراد را برای راه اندازی و توسعه کسب و کار ترغیب می نماید، که این خود منجر به توسعه رشد اقتصادی خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =