مجری طرح سازمان جهانی مدیریت تولید و صادرات زعفران( OSEC ) از قول جدی وزیر جهاد کشاورزی برای همکاری در زمینه ارتقای جایگاه زعفران و ساماندهی بازار این محصول خبر داد.

قول همکاری وزیر جهاد کشاورزی برای ارتقای جایگاه زعفران

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، احسان مصطفوی  اظهار داشت: در دیدار روز گذشته شماری از فعالان حوزه زعفران با کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت ایجاد بازارهای جدید زعفران و هم‌افزایی تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلای سرخ تاکید کرد.

وی ادامه داد: این دیدار به منظور تامین تقاضای پایدار و رونق بخشیدن به بازار زعفران با توجه به رکود این بازار بر اثر ویروس کرونا و عدم تقاضای صادراتی و حمایت همه جانبه از کشاورزان و زعفران‌کاران برگزار شد.

در این جلسه وزیر جهاد کشاورزی با دعوت بزرگان حوزه زعفران به کار گروهی و ایجاد هم‌افزایی گفت: باید بازارهای جدیدی را برای زعفران در دنیا ایجاد کرد و توقع ما از بزرگان صنعت زعفران، سازماندهی هرچه سریع‌تر این بازار است و وزارت جهاد کشاورزی نیز همکاری لازم را برای پیشبرد این اهداف انجام خواهد داد.

همانند ویروس کرونا، سالهاست ویروسی به نام "عاز" یا همان عدم اتحاد زعفران‌کاران و فعالان بخش زعفران در حوزه طلای سرخ وجود دارد و باید واکسنی برای آن تهیه شود تا این مشکل برای همیشه حل شود و بازارهای جدیدی برای محصول زعفران ایران در دنیا ایجاد شود.

مجری طرح سازمان جهانی مدیریت تولید و صادرات زعفران( OSEC ) افزود: با تشکیل این سازمان، ایران می‌تواند به مرجع اصلی تعیین قیمت زعفران در دنیا تبدیل شود و نقش خود را در زمینه تولید و صادرات این محصول به کشورهای جهان به خوبی ایفا کند.

تاریخ گواهی می دهد که محصول زعفران در ایران از قدمت بسیار و کیفیت مطلوبی برخوردار است و در طول قرن‌ها زعفران ایران یکی از کالاهایی بوده که توسط تجار از مسیر جاده ابریشم به تمام دنیا عرضه می‌شده است.

قول همکاری وزیر جهاد کشاورزی برای ارتقای جایگاه زعفران

یکی از فعالان اقتصادی کشور نیز در این جلسه گفت: ما نه فقط در حوزه مسئولیت‌های اقتصادی، بلکه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی هم ورود پیدا کرده ایم تا زعفران به قیمت واقعی خود برسد.

مهدی  فضلی با بیان اینکه باید در تصمیم‌گیری‌ها کاری انجام دهیم که کشاورزان منفعت اصلی را ببرند، افزود: برای افزایش تقاضای طلای سرخ باید سرانه مصرف زعفران را در جهان بالا برد و در این راستا طرح‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت داشته باشیم تا به نتایج مثبتی دست یابیم.

ارزش بازار زعفران هم اکنون ۲۰۰ میلیون دلار است و باید بتوانیم تا این بازار را ۱۰۰ برابر رشد بدهیم ضمن اینکه باید توجه داشت نقطه قوت هر ملت در کار گروهی است.

فرهاد سحرخیز، فعال حوزه زعفران نیز با اشاره به اهمیت افزایش تقاضا در حوزه زعفران گفت: توجه بیشتر به مشکلات زعفران‌کاران و جلوگیری از خام فروشی این محصول راهبردی، می‌تواند ضمن حفظ بازارهای جهانی، جایگاه آن را در صادرات غیرنفتی کشور ارتقا دهد.

وی افزود: در بحث فرآوری زعفران باید بیشتر تلاش کرد و در تولید محصولات مختلف زعفرانی گام‌های بلندتری برداشته شود تا شاهد ارزش افزوده این محصول باشیم.

در پایان مقرر شد نشست های مشترکی هر دو هفته یکبار بین حاضران در این جلسه به منظور بهبود وضعیت بازار و صنعت زعفران برگزار شود.

سال گذشته ۹۹  هزار هکتار از کشتزارهای خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که بیش از ۳۰۰ تن محصول از این سطح برداشت شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =