مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از اجرای ۱۸۹ هزار میلیارد ریال پروژه‌ در حوزه حمل‌ونقل دریایی خبر داد و گفت: در بخش تجهیزات بندری و شناورهای باری اقیانوس‌پیما حدود یک میلیارد دلار پروژه در دست ساخت است؛ برخی از شناورها خریداری و وارد کشور شده و برخی شناورها در حال ورود به کشور است.

اجرای ۱۹ هزار میلیارد تومان پروژه‌ در بخش حمل‌ونقل دریایی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، علی‌اکبر صفایی در نشست خبری با اشاره به مباحث مربوط به اقتصاد دریا، ‌اظهار کرد: در طول تاریخ ایران، در این ایام بیشترین توجه به اقتصاد دریا شده است؛ ‌مصداق این است که پس از جلسات متعدد در مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی اقتصاد دریا توسط این مجمع ابلاغ شد. همزمان در دولت سیزدهم کارگروه اقتصاد ملی دریا ایجاد شد.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه اقتصاد دریا و ترانزیت یک سرفصل دارد و دولت برنامه‌هایی را در این زمینه پیش‌بینی کرده است. کمیسیون عمران مجلس نیز در این زمینه فعالیت‌های بسیار خوبی داشته و نظرات دولت و اعضای این کمیسیون به این سرفصل اضافه شده که در دست بررسی است.

وی با یادآوری اینکه در کارگروه ملی اقتصاد دریا دو مسیر کلی تعریف شده است، ‌گفت: الان مطالعات طرح جامع اقتصاد دریا در حال انجام و دستگاه‌های مختلف در دریا و ساحل تکالیف در دست اقدام دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در صورت تصویب طرح جامع دریا، نقشه راه ارزشمندی برای اقتصاد دریا به‌شمار می‌شود در رابطه با رسوب کالا در بنادر کشور، بیان کرد: امسال کشور در بحث کالای اساسی وضعیت خوبی دارد؛ ‌ امسال تولید گندم در کشور ۸.۷ میلیون تن بوده که باعث شده بخشی از نیاز را از داخل تامین کنیم.

صفایی ادامه داد: کل عملکرد تخلیه و بارگیری ۸۲ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل علی رغم کاهش واردات کالای اساسی ۲.۲ درصد رشد داشته است. در بحث کانتینری فعالیت‌ها نسبت به سال قبل ۵ درصد رشد داشته است. در مجموع سهم صادرات کالا ۷۰ درصد و واردات ۳۰ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در مسافرت‌ها و گردش‌های دریایی رشد ۸ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته‌ایم، اظهار کرد:‌ در ترانزیت نیز ۳۹ درصد رشد داشته‌ایم که نشان می‌دهد ترانزیت در کشور به‌ خصوص دریای خزر در وضعیت مناسبی به سر می‌برد.

علی‌اکبر صفایی با تصریح اینکه سهم اقتصاد دریا از رشد اقتصادی کشور را محاسبه و ارائه می‌کنیم، افزود: مجتمع‌های مولد کشاورزی جانمایی و پروژه‌های مربوط به آن تعریف شده است. در کارگروه اقتصاد دریا با تمام دستگاه‌های ذی‌ربط مباحث مربوط به زمین، مدیریت سواحل و ... مطابقت با طرح آمایش را در دست اجرا داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه چهار نقطه برای ایجاد پتروشیمی در سواحل در حال پیگیری است، ‌گفت: نقاطی برای ایجاد شهرک‌های ساحلی مسکونی شناسایی شده و امیدواریم با اجرایی شدن این برنامه‌ها، مباحث اقتصادی، اشتغال، جذب جمعیت و... عملیاتی شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در بخش حمل‌ونقل دریایی ۱۸۹ هزار میلیارد ریال پروژه‌ اجرا و در اختیار مردم قرار گرفته است، تصریح کرد: در تجهیزات بندری، شناورهای باری اقیانوس‌پیما حدود یک میلیارد دلار پروژه در دست ساخت است. برخی از شناورها خریداری و وارد کشور شده و برخی شناورها در حال ورود به کشور است. در حوزه نوسازی ناوگان نیز کارهای خوبی در دست اقدام است که وقتی به نتیجه برسد آن را اعلام می‌کنیم.

صفایی با اشاره به اجرای پروژه‌های عمرانی نیز گفت: در این بخش ۵۳۰ هزار میلیارد ریال (۵۳ هزار میلیارد تومان) پروژه توسعه بنادر، ‌سواحل و... در دست اقدام است که این مبلغ غیر از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی است. با احتساب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، ‌سرمایه‌گذاری مشترک با دولت حدود ۱۰۰۰ میلیارد ریال در بنادر سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. در بخش سرمایه‌گذاری خارجی نیز اقداماتی انجام شده که آن را هم بعدا اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی بیان کرد: بخشی از این پروژه‌های امسال و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. ۳۰ پروژه به ارزش ۲۲۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت بنادر و ۳۱ پروژه به ارزش ۳۹۰۰ میلیارد تومان پروژه توسعه بنادر کوچک در حال اجراست. ۴۹ فروند ساخت شناورهای خدماتی و موردنیاز برای تقویت صنایع دریایی داخلی به ارزش ۱۳۴ میلیون یورو در حال اجراست.

صفایی با بیان اینکه دریانوردی حقوق و مزایای خوبی دارد، اظهار کرد: شرایط امروز به‌گونه‌ای است که هر دو سه ماه یکبار دریانوردان می‌توانند استراحت کرده و با خانواده‌های خود زندگی کنند. در زمان حاضر حدود ۴۶۰۰ نفر دریانورد کمبود داریم به‌خصوص در شناورهای با ظرفیت زیر ۳۰۰۰ تن.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به آتش‌سوزی کشتی ال پی جی در عسلویه، گفت: این کشتی با پرچم پاناما با خدمه هندی و اوکراینی پنجشنبه ساعت ۱۵ دچار حریق در کمپرسور مایع‌سازی گاز شد. خوشبختانه با درایت سازمان بنادر و دریانوردی حریق اطفا شد و در زمان حاضر خدمه به این کشتی بازگشته‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.