مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران در ارتباط با بهینه‌سازی مصرف کولرهای‌آبی گفت: حدود ۲۰ میلیون کولرآبی در سراسر کشور وجود دارد که با قراردادن درجه بر روی دور کند، افراد می‌توانند از پاداش طرح ملی مشترکان خانگی بهره‌مند شوند.

تاثیر کولر در بهره‌مندی از پاداش صرفه‌جویی برق

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران‌ جوان، «حبیب قراگوزلو»، مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران گفت: بخش بزرگی از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولرهای‌آبی برای خنک‌کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند که می‌توانند با قراردادن درجه آن‌ها روی دورکند و کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق، از پاداش طرح ملی وزارت نیرو نیز بهره‌مند شوند و همینطور یاری‌رسان صنعت برق در روزهای گرم تابستان باشند.

وی با اشاره به یکی از اقدامات وزارت‌نیرو در بحث استفاده از کولرهای‌آبی با استاندارد جدید، که علاوه‌بر مصرف کمتر، از قدرت سرمایش بیشتری برخوردار هستند، گفت: کولرهای‌آبی در گرم‌ترین بخش روز یعنی بین ساعت‌های ۱۴ تا ۱۵ که سطح رطوبت زیر ۵۰ درصد است، بهترین عملکرد را دارند و هرچه رطوبت کمتر باشد سیستم خنک‌کننده بهتر کار می‌کند و در مصرف برق منازل صرفه‌جویی می‌شود که یک مزیت بزرگ برای خنک‌کنندگی است.

قراگوزلو در ادامه با ذکر راهکارهای استفاده بهینه از کولرهای‌آبی و کاهش مصرف برق در آن‌ها اضافه کرد: نصب سایبان بر روی کولرهای‌آبی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند در تنظیم عملکرد این تأسیسات اثرگذار باشد، ضمن اینکه می‌توان با بازدید و سرویس دوره‌ای کولرها از هدر رفت آب جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه جلوگیری از نشتی شیر، شلنگ تأمین‌آب و اتصالات کولر ضمن تنظیم شناور می‌تواند مصرف آب و در نتیجه برق در کولرها را به حداقل برساند، یادآور شد: تعویض به هنگام پوشال‌ها و استفاده از پوشال‌هایی با قدرت آبگیری بیشتر، راندمان کار این تأسیس سرمایشی را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

قراگوزلو عایق‌بندی کانال کولر به منظور جلوگیری از هدررفت سرما و افزایش راندمان را تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: نظافت منظم کولرها، تنظیم شناور، بررسی سیستم توزیع آب، بررسی پمپ آب، جعبه تقسیم برق و دینام کولر نیز می‌تواند در بهبود عملکرد کولر و مدیریت مصرف حائز اهمیت باشد.

وی با تاکید بر اهمیت صرفه‌جویی در مصرف برق یاداور شد: امسال در طرح ملی پاداش مشترکان علاوه‌ بر اینکه مبلغ پاداش صرفه‌جویی برق توسط مشترکان تا ۲۰ برابر افزایش یافته است، به‌طور متوسط قیمت فروش برق حدود ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلووات است و البته در مناطق گرمسیری تا یک‌چهارم این مبلغ محاسبه می‌شود. در چنین شرایطی به ازای هر کیلووات صرفه‌جویی برق توسط مشترکان، پاداش تا ۲۰۰۰ تومانی درنظر گرفته شده است و ۳۱ میلیون مشترک می‌توانند فقط با استفاده از دور کند کولرهای‌آبی و بهینه‌سازی این تجهیز سرمایشی، از ظرفیت و امکان این پاداش بهره‌مند شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.