معاون حمل‌و نقل سازمان راهداری با اشاره به آغاز پیش فروش بلیت سفرهای اربعین گفت: در سفرهای اربعین ۸۲ درصد از کل میزان نفر کیلومتر جابجایی مسافران در حوزه ناوگان اتوبوسرانی متمرکز است و سهم مینی بوس و سواری پلاک عمومی برونشهری ۱۸ درصد است.

پیش‌فروش بلیت اتوبوس اربعین آغاز شد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، حمیدرضا شهرکی، معاون حمل‌ونقل این سازمان با اشاره به آغاز پیش فروش بلیت سفرهای اربعین اظهارکرد: از امروز و با هماهنگی ستاد مرکزی اربعین، طرح پیش‌فروش بلیت به مقصد مرزهای هدف اربعین از سوی شرکت‌های حمل‌ونقل اقدام آغاز شده و با شناسایی تقاضا جهت هر مرز اوج خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که بیش از ۹۰ درصد حمل‌ونقل اعم از وسایط نقلیه شخصی و ناوگان حمل‌ونقل عمومی در حوزه جاده‌ای انجام می‌شود، عنوان کرد: سال گذشته ۷ هزار دستگاه اتوبوس در سفرهای اربعین و در حوزه جابجایی زائران فعال بوده و امسال نیز علاوه بر این، ۳ هزار دستگاه مینی‌بوس با متوسط عمر پائین و ۵ هزار دستگاه سواری پلاک عمومی نیز برای انتقال زائران به مرزهای کشور در مسیرهای کوتاه به کار گرفته می‌شود.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: همچنین با اوج‌گیری بازگشت زائران به کشور، می‌کوشیم از ظرفیت ۲ هزار و ۴۸۰ دستگاه اتوبوس پلاک عمومی که به عنوان سرویس ایاب و ذهاب در اختیار شرکت‌ها و کارخانجات برای تسهیل در سفر مسافران استفاده کنیم و تقاضا داریم این مراکز همکاری کنند و جهت سرویس ایاب و ذهاب کارکنان از ظرفیت‌های دیگر استفاده کنند و به مدت حداقل یک هفته در زمان اوج بازگشت این اتوبوس ها در اختیار سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قرار گیرد.

شهرکی با اشاره به این که متوسط مسافت طی شده توسط اتوبوس‌ها بالغ بر ۴۵۰ کیلومتر و این میزان برای ناوگان سواری و مینی‌بوس قریب به ۱۵۰ کیلومتر است، افزود: از سویی با محاسبه شاخص درست بخش حمل‌ونقل یعنی محاسبه بر مبنای نفر کیلومتر در سفر، در سفرهای اربعین ۸۲ درصد از کل میزان نفر کیلومتر جابجایی مسافرین در حوزه ناوگان اتوبوسرانی متمرکز است و سهم مینی بوس و سواری پلاک عمومی برونشهری ۱۸ درصد است.

وی تصریح کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده، جهت پاسخگویی به اوج بازه زمانی بازگشت مسافران یعنی از یک روز مانده به اربعین تا چهار روز پس از آن، برای خدمات‌دهی به ۹ هزار دستگاه اتوبوس نیاز است.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به تلاقی سفرهای اربعین با سفرهای تابستانه مردم و نیاز آن‌ها به استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، ادامه داد: بر این مبنا در این ایام و برای محاسبه خدمات‌دهی در وضعیت مناسب به منظور پوشش خدماتی همزمان سفرهای تابستانه و سفرهای اربعین، حداقل ۷ هزار دستگاه اتوبوس دیگر مورد نیاز است.

شهرکی با تاکید بر این که از همه راهکارهای موجود برای پوشش هر چه مناسب‌تر خدمات‌دهی استفاده می‌شود، گفت: در حالی سال گذشته در سفرهای اربعین متوسط ضریب اشغال مسافر در وسایل نقلیه شخصی ۲ سرنشین بود، امسال از مردم درخواست می‌شود با افزایش این عدد به ۳ سرنشین، استفاده از این ظرفیت ۱۰۰ درصد استفاده شود.

وی اظهار کرد: از سویی ستاد مرکزی اربعین تکالیفی را در حوزه بهبود خدمات‌رسانی برای دستگاه‌های اجرایی تعیین و آن‌ها را مکلف به پای کار آوردن ناوگان در اختیار اعم از اتوبوس و ون کرده است، در حالی سال گذشته در مجموع ۷۰۰ ناوگان از این طریق برای جابجایی مسافران استفاده شد که امسال با انجام هماهنگی‌های زودهنگام و تاکید دولت به دنبال افزایش این سهم هستیم.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای عنوان کرد: یکی دیگر از سیاست‌های اتخاذ شده برای جبران بخشی از کمبود ناوگان، انعقاد تفاهم‌های دوجانبه‌ با کشورهای همسایه و با هدف استفاده از ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس استیجاری است.

شهرکی تاکید کرد: از سویی با توجه به این که در ایام سال ۵۲ درصد سفرها به صورت درون استانی و ۴۸ درصد برون استانی انجام و از سویی از ناوگان اتوبوسرانی عمدتا برای سفرهای برون استانی استفاده می‌شود، به منظور خدمات‌دهی به سفرهای تابستانه ظرفیت ناوگان مینی‌بوس و سواری در شبکه درون استانی را پای کار می‌آوریم.

وی خاطرنشان کرد: در کنار همه اقدامات صورت گرفته برای جبران کمبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی در ایام سفرهای اربعین، با هماهنگی‌های صورت گرفته شرایط خدمات‌دهی به زائران در ایام اربعین امسال به مراتب بهتر از سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اضافه کرد: همچنین در ایام اربعین امسال و برای نخستین بار ظرفیت محدودیتی برای پیش‌فروش بلیت در سفرهای بازگشت فراهم شده تا زائرانی که برنامه سفر پیش‌بینی شده و دقیقی دارند، بتوانند نسبت به تهیه بلیت بازگشت خود نیز اقدام کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.