مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: امسال بیش از ۷۰ هزار طرح کسب و کار خرد، کوچک و متوسط با منابعی بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان مورد حمایت این صندوق قرار می‌گیرند.

۷۰هزار طرح کسب‌وکار با اعتبار ۱۴ هزار میلیارد تومانی حمایت می‌شوند

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، «نعمت الله رضایی»، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به اینکه ۶۴ درصد شاغلان ما در کارگاه‌های یک تا چهار نفر کار می‌کنند، گفت: ۱۰۶ هزار فرصت شغلی از تعهد یک میلیونی دولت از جمله کسب و کارهایی بوده است که مورد حمایت صندوق قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه حمایت اصلی صندوق در بحث تسهیلات پرداخت تسهیلات و حمایت از کسب و کارهای خرد و کوچک و متوسط است، گفت: کارگاه‌های خرد، کوچک و متوسط در همه جای دنیا در اشتغال به ویژه در کشور ما سهم بسزایی دارند. بیش از ۸۰درصد شاغلان کشور در این کارگاه‌ها کار می‌کنند. کارگاه‌هایی که حداکثر شاغلان آن۵۰ نفر است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره اینکه اقدامات صندوق در سال ۱۴۰۲ به چه صورت بوده است، گفت: صندوق کارآفرینی از نظر ماهیت حقوقی یک مؤسسه عمومی غیردولتی است. به عبارتی به عنوان صندوق از هیچ منبع دولتی و بودجه دولت استفاده نمی‌کنیم و متناسب با سرمایه‌ای که داریم، منابعی را که بخش دولتی و غیردولتی داشته باشند در صندوق قرار می‌دهند، اهرم می‌کنیم و تسهیلات را به بخش خصوصی و کسب و کارهای خرد، کوچک، متوسط و معیشت محور در سراسر کشور با اولویت مناطق محروم و روستایی پرداخت می‌کنیم.

رضایی گفت: بنابراین توجه به این کارگاه‌ها بسیار مهم است از باب اینکه کارگاه‌های خرد، کوچک و متوسط، واحد تحقیق و توسعه و بازار مجزا ندارند و بخش دانش و آموزش دچار مشکل است، می‌طلبد توسط حاکمیت و دولت مورد حمایت قرار بگیرند و بحث جدی در کارگاه‌های خرد، کوچک و متوسط، تأمین مالی است.

وی ادامه داد: تأمین مالی از دو جهت برای این کارگاه‌ها مورد اهمیت است و در نحوه تأمین دچار مشکل است. اول اینکه این کارگاه‌ها در تأمین وسایل دچار مشکل هستند و دوم، معمولاً نمی‌توانند منابع و تسهیلات گران قیمت داشته باشند و به خاطر بقا مجبورند تسهیلات ارزان قیمت داشته باشند. صندوق کارآفرینی همواره به ویژه در دو سال اخیر تمام اهتمام خود را بر این گذاشته که بتواند حمایت حداکثری از این طرح‌ها داشته باشد.
سال گذشته بیش از ۴۰هزار و ۸۰۰کارگاه یا کسب و کار تسهیلات دریافت کردند

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به اینکه خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم به بیش از ۴۰هزار و ۸۰۰ کارگاه یا کسب و کار خرد، کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت کنیم. این تسهیلات زمینه اشتغال بیش از ۱۰۶هزار نفری را ایجاد کرده است.

وی افزود: سال گذشته دولت تعهد یک میلیون فرصت شغلی را داشت و خوشبختانه محقق شد. ۱۰۶ هزارفرصت شغلی از تعهد یک میلیونی دولت از جمله کسب و کارهایی بوده است که مورد حمایت صندوق قرار گرفته است. این صندوق و صندوق‌های مشابه با داشتن منابع خرد؛ بسیار در اقتصاد کشور و معیشت مفید هستند.

رضایی بیان کرد: امیدواریم درسال جاری بتوانیم بیش از ۷۰هزار طرح را با منابعی بیش از ۱۴هزار میلیارد تومان مورد حمایت قرار دهیم. خودمان را تجهیز کردیم و تا پایان سال پیگیر هستیم. بسیاری از تفاهم‌نامه‌ها منعقد شده، منابع را دریافت کنیم تا بتوانیم پرداخت‌ها را انجام دهیم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به هیچ بخش اقتصادی و رسته و رشته و فعالیتی را در این زمینه نداریم. عمده بحث این است که باید منابع را به صورت اهرمی استفاده کنیم یعنی دستگاه‌های اجرایی باید منابع را با منابع ما اهرم کنند و پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: تفاهمنامه‌ای را با معاونت علمی ریاست جمهوری داشتیم که در قالب آن خیلی از طرح‌ها موردحمایت قرار گرفته است؛ اما یک اتفاق سیستماتیک در یکی دو سال اخیر در صندوق افتاده این است که ما به عنوان صندوق خودمان را مرجع تشخیص اینکه کدام فعالیت اقتصادی مورد حمایت قرار گیرد، قرار نمی‌دهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.