وزیر نیرو مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران را ابلاغ کرد که تعیین نرخ سوخت مبنای سقف بازار و تعیین سقف جدید قیمت بازار متعادل‌ساز برق از مهم‌ترین بخش‌های آن است.

مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران ابلاغ شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" امروز مصوبه هیات تنظیم بازار برق (صورت جلسه شماره ۳۴۸) در خصوص اصلاح ضوابط بازار برق ایران را مورد تایید قرار داده و برای اجرا به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ کرد.
 تعیین نرخ سوخت مبنای سقف بازار، تعیین سقف جدید قیمت بازار متعادل ساز برق (بازار عمده فروشی) و تعیین مقرراتی به منظور حفظ تعادل عرضه و تقاضای برق در بورس انرژی از مهمترین موضوع‌های این مصوبه است.

اردیبهشت ماه امسال سخنگوی صنعت برق گفت: طبق مصوبه سال گذشته هیات وزیران، صنایع بالای ۵ مگاوات از امروز می‌توانند برق موردنیاز خود را از طریق بورس انرژی خریداری کنند.

«مصطفی رجبی مشهدی»  افزود: هیات وزیران ۲۰ مهرماه پارسال مصوب کرده بود صنایع بالای ۵ مگاوات بتوانند انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق بازار بورس و معاملات دوجانبه خریداری کنند.

وی هدف این مصوبه را کاهش و به حداقل رساندن نقش دولت در تعیین قیمت عنوان کرد و گفت: به این ترتیب امکان رقابت فراهم خواهد شد و قیمت در بازار رقابتی شکل می گیرد.

معاون برنامه ریزی اقتصادی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ادامه داد: درحال حاضر شرکت توانیر تنها خریدار انحصاری برق است که آن را با تعرفه های تکلیفی به صنایع واگذار می کند.

رجبی مشهدی افزود: اکنون و با این مصوبه صنایع بالای ۵ مگاوات در یک بازار رقابتی، برق مورد نیاز خود را از بورس و یا قراردادهای دوجانبه خریداری خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =