رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برداشت غلطی به وجود آمده که فقط از کارتخوان‌ها مالیات دریافت می‌شود در حالیکه اینگونه نیست، ما با استفاده از هوش مصنوعی، واریزی به حساب افراد را بررسی می‌کنیم و حساب‌های شخصی مشکوک به تجاری را مورد رصد قرار می‌دهیم.

بررسی واریزی به حساب اشخاص با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از ایرنا، «سید محمد هادی سبحانیان» در گفت وگوی تلویزیونی به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: برای ۵۰۰ سلبریتی و اینفلوئنسر پرونده تشکیل داده‌ایم که مالیات آنها ۳۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: برداشت غلطی به وجود آمده که فقط از کارتخوان‌ها مالیات دریافت می‌شود در حالیکه اینگونه نیست ما با استفاده از هوش مصنوعی واریزی به حساب افراد را بررسی می‌کنیم، حساب‌های شخصی مشکوک به تجاری را مورد رصد قرار می‌دهیم.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: مودیان، فعالان اقتصادی و اصناف خود و مردم را برای کارت به کارت کردن به زحمت نیندازند حساب‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی بر اساس اطلاعات اقتصادی مودیان، مالیات‌ستانی عادلانه انجام می‌دهد، گفت: ویژگی مالیات‌ستانی سنتی بر اساس چانه‌زنی است که طبق قانون این نوع اخذ مالیات برچیده می‌شود و اکنون بر اساس عملکرد اقتصادی است.

سبحانیان ادامه داد: اطلاعات افراد را بر اساس عملکرد آنها طی یک سال مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ گاهی اطلاعات بر اساس رفتار پرخطر خود مودیان است به عنوان مثال فردی حساب تجاری را معرفی کرده اما هنگام خرید و فروش ملک یا خودرو از این حساب استفاده می‌کند که این امر منجر به کارکرد حساب و مالیات می‌شود.

بررسی واریزی به حساب اشخاص با استفاده از هوش مصنوعی

شناسایی ۱۷۰ هزار خودروی لوکس

وی با بیان اینکه در حوزه خانه‌های خالی و خانه‌ها و خودروهای لوکس طبق قانون عمل می‌کنیم، گفت: در سال ۱۴۰۱ خودروهای بالای یک میلیارد تومان لوکس محسوب می‌شدند، ۲۵۲ هزار خودرو را شناسایی کردیم که مبلغ مالیات ۲.۳ هزار میلیارد تومان بود، امسال خودروهای بالای سه میلیارد تومان لوکس هستند از این رو تعداد خودروهای لوکس به ۱۷۰ هزار با مالیات سه هزار میلیارد تومان رسید.

سبحانیان ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ خانه‌های بالای ۱۵ میلیارد تومان لوکس حساب می‌شدند. ۴۳ هزار مورد با مبلغ مالیاتی ۲.۲ هزار میلیارد تومان شناسایی شد و امسال خانه‌های بالای ۲۰میلیارد تومان لوکس به حساب می‌روند که در این رابطه با یک شرکت دانش بنیان قرارداد بسته‌ایم که ۱۱۰ هزار خانه لوکس در تهران داریم.

وی عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی مسئول شناسایی خانه‌های خالی نیست بلکه وزارت راه و شهرسازی متولی این امر است این سازمان در راستای شناسایی فرارهای مالیاتی از روش‌های مبتنی بر دانش استفاده می کنیم.

مالیات‌ستانی عادلانه
رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه عزم سازمان امور مالیاتی برای مالیات ستانی عادلانه جدی است، گفت: مالیات بیش از ۵۰ درصد اصناف صفر است ما به سمت مالیات ستانی شفاف و مبتنی بر داده محوری است که نیازمند گفتگو و تفاهم است اکنون روابط خوبی را با اصناف داریم.

وی عنوان کرد: مالیات پرداختی یک سال اصناف معادل مالیات پرداختی کارمندان است ضمن اینکه بعضی از کارکنان که حقوق آنها زیر ۱۰ میلیون باشد مالیات از آنها دریافت نمی‌شود.

سبحانیان یکی از مهمترین دستاوردهای سازمان امور مالیاتی را در دولت سیزدهم سامانه مودیان و قانون پایانه‌های فروشگاهی عنوان کرد و گفت: استقرار این سامانه ۲ دهه بود که در کشور باید دنبال می‌شد که رقم نخورده بود، هیچ زمانی به این اندازه اراده پیشبرد این سامانه نبود که همراهی وزیر اقتصاد و امور دارایی و مجلس را شاهد هستیم و پیشرفت های خوبی این سامانه داشته است.

به گفته وی، ابتدای امسال حدود ۱۹۵۰ شرکت در سامانه مودیان صورتحساب الکترونیک صادر می شد که ظرف پنج ماه به بیش از ۳۳ هزار شرکت رسید.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه قانون تسهیل مودیان در سامانه قانون پایانه فروشگاهی در مجلس به تصویب رسیده است، گفت: برای فروشندگانی که در حلقه های پایانی قرار دارند تسهیلگری صورت گرفته است. نباید مردم را به سختی بیندازیم و یک اصل مهمی است که در قانون رقم خورد اما فروشندگانی که در حلقه‌های میانی قرار دارند باید به تکالیف قانونی عمل کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.